Her şey 3 yıl önce başladı. Boyacıköy Yerits Mangants Kilisesi Vakfı Başkanı Nazaret Özsahakyan 2013’te, bir dilekçe ile Diyanet’e başvurarak  “kiliselerde görevli din adamlarının maaşının Diyanet İşleri Başkanlığı’nca ödenmesini talep etti. Bu talebin reddedilmesi üzerine papazların Diyanet tarafından maaş alması konusunda ısrarcı olan Papaz Özhasakyan bu defa aynı yılın Temmuz ayında konuyu Kamu Denetçiliği Kurumu’na taşıdı.
Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık), 2013 yılında yapılan şikâyet doğrultusunda, sorunun çözümü için kararını açıkladı. Kamu Başdenetçisi M. Nihat Ömeroğlu imzasıyla Başbakanlığa tebliğ edilen, 30 Aralık 2015 tarihli Ombudsmanlık Tavsiye Kararı’nda, azınlıkların din ve vicdan hürriyeti çerçevesinde sosyal ihtiyaçlarının karşılanması için mevzuat değişikliklerine gidilerek mağduriyetlerin giderilmesi gerektiği belirtildi.
Yani Kamu Denetçiliği Kurumu bu talebe sıcak baktı ve mevzuat değişikliğine gidilerek papazların parasal ihtiyaçlarının giderilmesi için başbakanlığa “tavsiyede” bulundu.
Bu son gelişmelerden önce kapsamlı bir inceleme yapmak amacıyla çalışmalarına başlayan Kamu Denetçisi (Ombudsman) Mehmet Elkatmış bir dizi ziyaret yaptı.  Hahambaşılık, Türkiye Ermeni Patrikhanesi, Süryani Ortodoks Patrikhanesi ve Ekümenik Rum Patrikhanesi’ni ziyaret etti.
Fener Rum Patrikhanesi Türk yasalarına göre “ekümenik” olmamasına rağmen, Ekümenik Patrik Bartholomeos imzasıyla Ombudsmanlık’a bir yazı gönderdi ve şu ifadeleri kullandı: “Din adamlarımız Hıristiyan ve Musevi dini gereğince hiyerarşik ve geleneksel bir yapı ve yönetim düzenine tabi olduklarından devletçe yapılacak olan maddi katkının doğrudan dinî merkezlerimize yapılması ve tarafımızca tasarruf edilmesinin daha uygun olacağı kanaatine varıldı.”
Her yıl Yunanistan’dan milyonlarca dolar yardım alan ve aldığı bu para hiçbir denetime bağlı olmayan Patrikhane, şimdi de Türkiye Cumhuriyeti devletinin Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan para istiyordu.
Kamu Denetçiliği Kurumu’nun görüş istediği kurumlar; Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü Obbusman’a yazı göndererek “bütçeden papaz ve hahamlara maaş verilmesinin mümkün olmadığını” bildirdiler.
Ama bu cevaplara rağmen milli görüş kökeninden gelen eski Refah Partisi milletvekili yeni Ombudsman Mehmet Elkatmış, ısrarla papazlara maaş ödenmesi talebinin gerçekleştirilmesini istedi ve bu amaçla Lozan Antlaşması’nın 41. maddesine atıf yaparak devletin bütçesinin kilise ve havralara açılmasını istedi. Oysa Lozan’ın söz konusu maddesinde Elkatmış’ı haklı çıkaran bir içerik yoktu ve zaten devlet, azınlıklara yasal olarak yapması gereken yardımı yapıyordu.
Son olarak baş denetçi Ömer Nihat Hatipoğlu imzasıyla Başbakanlığa yapılan müracaatta Hıristiyan ve Yahudi din adamlarının diyanetten para almasının “eşitlik, çoğulculuk ve hoşgörü kavramları kapsamında değerlendirilmesi gerektiği” vurgulanarak talebin kabul edilmesi istendi.
Son kararı Başbakan verecek.
Hatırlatalım, halen kiliselerin çoğunun elektriğin parasını Diyanet bütçesinden, yani kendi cebimizden ödüyoruz.
Oysa Türkiye’nin değişik yerlerinde inşa edilen ve Caferi mezhebine mensup yurttaşların devam ettiği camilerin elektrik ve su parasını cami cemaati kendi cebinden ödüyor.
Hülasa “AK Müslümanların”, papazlara maaş ödemek için 3 yıldan beri yaptığı mücadelenin dosyası şu an Başbakanın önünde.
Bakalım ne karar çıkacak.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
cemal 10 ay önce

Papazlar kiliseler önce dindersi kitaplarina girdi sonra maaslarini verilecek ortam olusturuyorlar. Islamin dindersinde papaza kiliseye yer verenleri desteklemek neyin alameti dersiniz?

Avatar
Süleyman ÖZEN 10 ay önce

İslam aleminin gördüğü ve son kez görebileceği üstün akıl sayesinde ; ilgililere,
---Tapularını verdiniz.
---Trilyonlar harcayarak Van Akdamar kilisesini ibadete açtınız.
---Şimdi Maaş vermek mi zor geliyor ?.Çok yazık.

Avatar
hüseyin 10 ay önce

ülkemiz nato işgalindedir

banner100