Peygamber Efendimizin (s.a.a.) evladı İmam Hüseyin’in (a.s.) katledilmesi emrini veren hiç şüphesiz ki Yezid’dir. 
Yezid’in kafasını İmam Hüseyin’in (a.s) katletmesiyle dolduran ve teşvik edenlerin başında, babası Muaviye’yi unutmamak gerekir. Bu arada aklıma gelmişken, son zamanlarda ortaya çıkan tarihi hakikatlerden sonra nasıl Yezid’i savunmayı bıraktılarsa, aynı şekilde, hem Kerbela’nın temellerini atan, hem de Sıffin’de ümmete karşı yapmış olduğu vahşetten dolayı da, Muaviye hakkındaki, hakikatleri görüp onu da savunmayı bırakmalarını Cenab-ı Allah’tan temenni ediyorum. 
İmam Hüseyin’in (a.s) katledilmesi gerektiği görüşünü oğluna öğütleyen Muaviyeydi.(1)
İmam Hüseyin (a.s.) Kufelilerin O’na yazmış oldukları biat mektuplarına karşı, biat almak için gönderdiği elçisi, Müslim bin Akil Kufelilerin ihaneti karşısında yeni Kufe valisi Ubeydullah bin Ziyad tarafından şehit edilmişti. 
Ubeydullah bin Ziyad’ın babası, İmam Ali’nin (a.s.) yanından ayrılmayan Cemel ve Sıffin’de O’nun yanında durup Muaviye’ye karşı kahramanca çarpışan, hilelerine ve parasına kanmayan Ziyad ibn-i Ebih idi. Ziyad ibn-i Ebih babası belli değildi. Çok akıllı ve dirayetli bir devlet adamlığı göstermiş, İmam Ali (a.s.), hilafetinde O’nu Faris ve Kirman vilayetlerine vali olarak atamıştı.      
İmam Ali (a.s.), Ziyad ibn-i Ebih’e vasiyetinde; sakın Muaviye’nin seni kardeşi olarak nesebine almasına, Ebu Süfyan’a dayandırmasına kanma demiş, vefatından sonra Muaviye’nin hileleri neticesinde Ziyad ibn-i Ebih nesebini Ebu Sufyan’ın veledi zinası olarak Muaviye’nin kardeşliğine dayandırmıştı.   
Oğlu Ubeydullah Kerbela katliamını gerçekleştirdiğinde henüz 28 yaşında idi.(2)
Kufe valisi İbn-i Ziyad, ilk başta İmam Hüseyin’in (a.s.) üzerine Hür komutasında bin kişilik bir ordu yollamış, bu ordunun yeterli olmayacağı düşüncesine kapılınca 30 bin kişilik bir orduyu, Ömer b. Sa’d’ın komutasında görevlendirmişti.(3) 
Ömer b. Sa’d, babası Sa’d bin Ebi Vakkas’tı. Efendimize de akraba oluyorlardı. Çünkü Efendimizin muhterem annesi Hazreti Amina’nın amcası Uheyb bin Menaf, aynı zamanda Sad bin Ebi Vakkas’ın dedesi idi. Ömer bin sa’d’ın Çocukluğu İmam Hüseyin (a.s.) ile beraber geçmişti.
Şimr bin Zi’l-Cevşen ilk önceleri İmam Ali’nin (a.s.) taraftarlarından biriydi.  Sıffin savaşında İmam Ali’nin saflarında savaşmış ve savaşta göğüs göğse, mübareze etmiş ve yüzünden şiddetli bir şekilde yaralanmıştır.(4) Ama sonradan Hz. Ali’den yüz çevirmiş ve o ve ailesine kin güden azılı düşmanlardan birine dönüşmüştür.
Daha Husayn b. Numeyr’i, Haccar b. Ebcer’i, Şeb’es b. Ribi gibi azılı Ehl-i Beyt düşmanlarını Ubeydullah b. Ziyad, Kerbela’da İmam Hüseyin (a.s.)’ı katletmeleri için toplatmıştır.(5)
Dipnotlar:
(1) İmam Hüseyin, Prof. Dr. Haydar Baş, s.253 (ibn-i Kuteybe, el- İmame C. 1 S. 157)  
(2) İmam Hüseyin, Prof. Dr. Haydar Baş, s.386 (ibn-i Kesir c. 8 s. 283)
(3) İmam Hüseyin, Prof. Dr. Haydar Baş, s. 503
(4) Vakat’u Sıffin, Nasır bin Mezahim, s. 267, 268; Tarihi Taberi, c. 5, s. 28. 
(5) İmam Hüseyin, Prof. Dr. Haydar Baş, s. 519

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.