“Sünnet olmadan Kur’an bize yeter” diyenler var, siz ne düşünüyorsunuz şeklinde sualler alıyoruz. Cenab-ı Vacib’ül Vücud Hazretleri, Kur'an-ı Kerim'de bir din anlatmaktadır. Bu dinin hayata geçirilmesi gerekir. 
Sünnet, dinin Peygamber'in şahsında hayata geçirilip, insanlara gösterilen şekli yani emir ve yasakların somut halidir.
Sünnet Kuran'ın kendisidir. Cenab-ı Hak, ayet-i kerimeleri mücerret olarak beyan etmekte; müşahhas hale Sevgili Peygamberimiz getirmektedir.
Sünneti herkesin anlayabileceği şu örnekle izah edelim: Siz okulda kimya kitabından formüller, bileşimler öğrenirsiniz, ezberlersiniz. Bu ezberlenenler, laboratuvar ortamında deneylerle önünüze konulur. Deney halinde önünüze konduktan sonra müşekkel bir şey çıkar karşınıza. Bahsedilen formül artık kitabın sayfalarından çıkmış önünüze konmuştur. İşte Kuran'ı o kimya kitabının kendisi kabul edersek, yapılan deneyin ispatlanmış şekli de Hz. Muhammed'dir. İşte sünnet budur. 
Sünnet olmadan bir İslam, sünnet olmadan bir Kuran düşünen ya çok cahildir ya da müsteşrik mantığın sözcüsüdür.
Hz. Peygamber'in yaptığı bütün işler sünnettir ve ibadettir.
Peygamber Efendimizin mübarek sakalını taramasından aynaya bakmasına, insanlarla musafaha yapmasından uyumasına kadar her şeyi ibadettir. Bizler için hepsi mukaddestir. Bir mü’minin değil sünneti terk etmesi, bu sünnetlerin birini diğerinden ayırmasına dahi hakkı bulunmamaktadır.
Müsteşrik mantığın uydurduğu "sünnetsiz bir İslam" anlayışı, İslam'a temelden aykırıdır.
Cenab-ı Hak, Haşr suresinin 7. ayetinde “Peygamber size ne verdiyse onu alın, size ne yasakladıysa ondan da sakının” buyurmaktadır.
Yine Cuma suresinin 2. ayetinde, “Çünkü ümmilere içlerinden, kendilerine ayetlerini okuyan, onları temizleyen, onlara kitabı ve hikmeti öğreten bir peygamber gönderen O’dur. Kuşkusuz onlar önceden apaçık bir sapıklık içindeydiler” buyrulmaktadır.
Ayette geçen 'Kitab'ın Kur'an-ı Kerim, 'hikmet'in hadis-i şerif olduğunda âlimler ittifak içindedirler. 
Bu ayetler, İslam'ın ancak Peygamberimizin gösterdiği şekilde öğrenileceği ve yaşanacağına delildir.
Hz. Peygamber, mü’minler için hem örnek, hem de hakemdir.
“Eğer bir hususta anlaşmazlığa düşersiniz -Allah'a ve ahirete gerçekten inanıyorsanız- onu Allah'a ve Resule götürün; bu hem hayırlı, hem de netice bakımından daha güzeldir.” (Nisa, 59)
Sünneti reddedenlere sormak gerekir. Necm suresinin 53. ayeti kerimesinde geçen, “O, arzusuna göre konuşmaz. O (bildirdikleri) vahyedilenden başkası değildir” hükmü ortadayken, Hz. Peygamber'i neyle reddetmeye çalışmaktalar?
Bugün "Kur’an bize yeter" diyenlere yukarıdaki ayetler, “Peygambersiz bir din olmaz" buyurarak cevap vermektedir.
Resulullah bu itirazları yapanların halini asırlar öncesinden şöyle tasvir etmiştir: "Öyle bir gün gelecek ki, o zaman rahat koltuğuna yaslanarak, helal ve haram hükmünü hadislerde aramaya gerek yok. Kur’an'a bakarak anlarız diyenler çıkacaklar. Onlar okun yaydan çıktığı gibi dinden çıkacaklardır.” (Ebu Davud Sünnet, 4605; Tırmizi İlim,10; Hakim, Müstedrek, 108)
Allah böyle bir akıbetten muhafaza etsin.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yeşim güler 2016-06-13 06:50:19

Alemlerin rabbine hamdolsun seçilmiş Muhammedin e ve ehli beytine selamların en güzeli olsun anne ve babanıza rahmet siz güzel kulada selam olsun efendim saygılar

Avatar
ramazan ünlütürk 2016-06-13 10:24:48

Allah RAZI olsun sizi dinlemesek takip etmesek halimiz nice olurdu
ALLAHIM ömrünüze bereket versin

Avatar
alikemal şimşek 2016-06-13 14:09:44

Allah razı olsun başka kimseden duymadığımız bilgileri ayetlerle anlatıyorsunuz

Avatar
Şakir Aynacı 2016-06-13 20:29:06

Peygambersiz bir islam yorumuyla bu milleti islam dışında herşeye taşıyorlar. Bu alım geçinen zalimlere karşı Kur'an ve Ehli Beyt ışığında rehber oldunuz. Rabbim ömrünüze Bereket vücudunuza sağlık versin.

Avatar
MÜRTEZA 2016-06-13 00:38:09

AMİNNN HOCAM , ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN

Avatar
cemal 2016-06-13 01:27:23

Peygamber Efnedimizin isimini kitaplardan silen dinlerarasi diyaligcularin pis yüzünü batil yüzünü sizden ögrendik 35 40 yil önce Minnettariz ellerinizden öperiz

Avatar
Ahmet T. 2016-06-13 01:40:59

Hocam Allah razı olsun ağzına sağlık.

Avatar
RAMAZAN YEŞİLKAYNAK 2016-06-23 11:19:14

AĞZINIZA SAĞLIK

banner100