(dünden devam...)
Resûlullah (s.a.v.) buyurdu ki: “Bir genç ilim ve ibadet içerisinde yetişir olgunlaşırsa; Allah kıyamet günü ona 72 sıddıkın sevabı kadar sevap verir”.
Ve yine sevgili peygamberimiz s.a.v. gençlerin ibadet etmeye dair şöyle buyuruyor. “Allah (cc). İbadet eden genci Meleklerine göstererek ‘Bakın bu genç benim için şehveti bırakıyor. O benim nazarımda kıymetli bir melek gibidir.’’ buyuruyor.Yine peygamber efendimiz, “ Yarın yaparım diyen helak oldu, ziyan oldu.’’ buyurdu. Toplumuzun gençliği de maalesef ziyana uğrayan gençliktir.
Hasan-ı Basri bir gün yanındakilere şöyle bir soru sorar: “ Ey ihtiyarlar! Başak olgunlaştığında ne beklenir?’’ İhtiyarlar,’’ Hasadı.’’ cevabını verirler. Daha sonra, ‘’Ey gençler! Bazen olgunlaşmadan da ekine afet geldiği olur”. Hasan-ı Basri’nin belirttiği gibi henüz olgunlaşmamış gençler Kuran’ı kerim ve Ehl-i Beyt ölçülerinden yoksun, zifiri karanlıkta büyük afetlere uğramakta ve baştan kara hürriyet anlayışı sergilenmektedir…
Batılı devletler ; dinamik ,gerçek Türk gençliğinin fikirden, inançtan, Ehli Beyt ve idealden yoksun yetişmesi için türlü oylunlar oynamaktadırlar. Nedir bu oyunlar? İlk aklımıza gelenleri zikredelim dilerseniz. Milli olmaktan çok uzakta bir eğitim sistemi. Daha küçük yaşlarda tarihi, kürtürel ve dinsel bağlardan kopuk; eğlence, boş bilgilere dayalı bir eğitim görmeleri sağlanmaktadır. Eğlence kültürünün yanında cinsellik, şans oyunları ve takım tutma mantığı sayesinde farklı faaliyetlere sürüklenerek düşünmeye bile zaman ayıramayan gençlerimiz manevi boşluk içerisinde olup, o boşluğu çirkin ideolojilerle doldurmaktadır.Sorumsuzluk bir hastalık halini almıştır.
Hz. Ali Efendimizin(r.a.), “ Çocuklarınızı yaşadığınız çağa göre değil, gelecek çağa göre yetiştirin.” sözü çok açıktır.
Ve yine’’ Gençliğinizi tehlikelerden sakınınız”( Kenzü’l-Ummal) ‘’Allah, meleklerine karşı ibadet eden bir gençle iftihar eder.’’ Buyuruyor.Rabbimiz ise’’Ey şehvetini benim için bırakan genç! Ey gençliğini bana bağışlayan genç! Sen benim nezdimde meleklerimin bazıları gibisin.”buyuruyor
“Allah cc. Gayri meşru şehvet peşinde olmayan genci pek beğenir”. ( müsned 4)
Resullulah (s.a.v.) Gençlerin yanına gelerek şöyle der. ‘Sizden kimin evlenmeye gücü yeterse evlensin. Çünkü evlilik gözü haramdan alıkor; iffet ve namusu muhafaza eder. Evlenmeye gücü yetmeyen oruç tutsun. Çünkü (oruç) cinsi arzuyu azaltır. (Müslim nikah,1).
“Adalet güzeldir, idarecilerde daha güzeldir. Cömertlik güzeldir fakat zenginlerde daha güzeldir. Dinde titiz olmak güzeldir fakat alimler de daha güzel. Sabır güzeldir fakat fakirlerde daha güzeldir. Tövbe güzeldir fakat gençlerde olursa daha güzeldir”. (Deylemi,Müsnedü’l- Firdev).
“Allah tevbe eden genci sever”(Camiü’s-Sağır1866).
“Gençliğinde ilim öğrenen taştaki damga gibi, yaşlılığında öğrenen ise, su üzerine yazı yazan gibidir”.(Keşfül Hafa 66)
“Bir genç ilim ve Ehli beyt ölçüleri ile yetişir, olgunlaşırsa, Allah kıyamet günü ona yetmiş iki Sıddıkın sevabı kadar sevap verir”.( Tabarani’nin Kebir’in den).
Alemlerin rabbi Allah cc. Keyf süresinin 13-14. Ayetlerinde Müslüman genci müjdeliyor;” Hakikaten onlar Rablerine inanmış gençlerdi. Bizde onların hidayetlerini arttırdık. Onların kalplerini Metin kıldık”.
İslam dininin ve Sevgili Peygamberimizin gençliğe verdiği önem ayet ve hadislerle açık ve nettir. Gençliğimizin kıymetini bilip, Ehl-i Beyt ölçüleri ve Kuran’ı kerim ölçüleri ile örnek, aydın ve Ehl-i Beyt pınarından beslenen gençler olarak tertemiz fıtratı bozulmamış bir şekilde yarınları aydınları olmalıyız. Günümüzün kaptanı Haydar Baş hocamızın ışığında, pınarın kaynağından beslenen, yarınların teminatı olarak yetişen gençlere selam olsun…
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hamide Ceylan 2017-06-04 13:08:51

Harika bir yazı olmuş bizleri aydınlatıp önümüze ışık tuttuğunuz için Allah razı olsun emeğinize ve yüreğinize sağlık.