10 Ocak 2002 Perşembe 00:00
100. doğum yılında Safiye Erol
Mütefekkir Sâmiha Ayverdi yakın arkadaşı Safiye Erol'un vefatından sonra onu şu satırlarla yâd ediyordu: "Bir kasır çöktü. çatısı, der ü divarı yıkıldı. Ama hazineler viranelerde saklıdır. Gerçekten de bu yıkıntının altından, onun define varlığı aşikar oldu. Safiye Erol; dürüst, ihlaslı, imanlı, hamiyetli, liyakat ve zekası ölçüsünde saf ve masum insandı. Ne ki, mühim olan, onun tek tek sayılan vasıfları değil; bu vasıfların antlaşması ile kurulmuş şahsiyet yapısının, bir ayağı şarkta, bir ayağı garpta olması ve iki farklı medeniyetin, kültür vasatları üstünde tarafsız bir tahlil ve terkibin muhasebesinden sonra da Şarklı münevver olarak cemiyetin karşısına çıkmış bulunmasıdır.

Artık Sayife Erol denen ve zaman nehrinin kaynadığı yerden gelen bu büyük kadın sustu. Fakat şu gök kubbenin altına bıraktığı uyarıcı sesinin ve zihin mahsullerinin, bir kıymetler buhranının girdabına tutulmuş cemiyete, kıyamete dek kulak vereceği çok söz bırakmıştı. Onun dâima bir sentezle biten tahlilci tefe~|~kkürünün altında yatan gerçek, Müslüman?Türk câmiasının, kaybedip de, el yordamı ile arar olduğu, çok defa da aramayı bir zül, bir gerilik saydığı bu hakikatler, memleket münevverlerinin dikkat ve uyanıklıkla üstünde durup çözmesi icâbettiği hayatî düğümlerdir."

Ayverdi'nin bu cümlelerle tarif ettiği yazarın Ciğerdelen'in dışında "Ülker Fırtınası", "Kadıköyü'nün Romanı" ile Sevgili Peygamberimizi anlatan "Çölde Biten Rahmet Ağacı" eserleri bir külliyat olarak yayınlandı. Şimdi de yazarın hayatı boyunca kaleme aldığı, çeşitli dergi ve gazetelerde dağınık kalmış olan orijinal tespitler ve teklifler ihtivâ eden makaleleri bir araya getiriliyor. Ayrıca Erol'un hikâyeleri de toplu olarak bir kitapta okuyucuyla buluşacak.

TAM BİR ÜSLUPÇU

Derin bir kültüre, zengin bir birikime ve kuvvetli bir üsluba sahip olan Safiye Erol'un kitaplarında, doğu ve batıyı tanıyan bir aydının güçlü ve sahici tahlilleri dikkat çeker. o, Tanzimat'tan sonra medeniyet buhranı geçiren, kültür bunalımı yaşayan insanımızın karşılaştığı çıkmazları, bulup çıkarabilen ender, uyanık şuurlardan ve büyük zekâlardandır. Bu bakımdan okunan romanları, aynı zamanda meçhul zannedilen insanın hakikatına, eşyanın mahiyetine ve mâverânın mânâsına götürüyor bizleri.

SAFİYE EROL KİMDİR?

Onu bugünkü gençler belki de tanımayacaklardır. Çünkü en meşhur eseri olan Ciğerdelen bile en son 27 sene önce basılmıştı. Diğer roman ve kitapları ise gazete tefrikası olarak kalmıştı. Ancak yaşı biraz ileri olanlar 50'li yılların bu çok okunan ve sevilen yazarını hiç unutmadılar. 1902'de Edirne, Uzunköprü'de doğan Erol 1917'de Almanya'da eğitimini tamamladı. Lise ve üniversiteyi bitirip doktora tezini verdikten sonra 1926'da İstanbul'a döndü. Milli Mecmua ve Her Ay gibi dergilerde yazıları çıktı. 1938'de Kadıköyü'nün Romanı, 1944'te Ülker Fırtınası, 1951'de Kenan Rıfâi hakkında üç bölümlük felsefi incelemesi, Kenan Rıfâi ve Yirminci Asrın Işığında Müslümanlık kitabında yer aldı. 1955'te Tercüman gazetesinde Peygamberimizin hayatından safhaları anlatan Çölde Biten Rahmet Ağacı isimli eseri tefrika edildi. Ayrıca muhtelif gazete ve mecmualarda pek çok makalesi yayınladı. 7 Ekim 1964 tarihinde İstanbul'da vefat etti.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.