05 Ekim 2001 Cuma 00:00
12 Eylül yasalarına yargı yolu açılıyor
Anayasa'nın Geçici 15. maddesinde yapılan değişikliğin yürürlüğe girmesi ile Milli Güvenlik Konseyi ve Bülent Ulusu Hükümeti'nin kararlarının yanı sıra, 12 Eylül 1980 döneminde çıkartılan 678 yasa ile 91 kanun hükmünde kararnamenin Anayasa'ya aykırı olduğu iddia edilebilecek.

12 Eylül 1980 müdahalesinden sonra ilk yasal düzenleme, 19 Eylül 1980 tarihinde Sıkıyönetim Yasasının Bazı Hükümlerinin Değiştirilmesi ve Bazı Hükümler Eklenmesine İlişkin Yasa oldu. 23 Ekim 1981'de çalışmaya başlayan Kurucu Meclis dönemi ve bundan önceki dönemle, ilk genel seçimler sonucu toplanan TBMM'nin Başkanlık Divanı oluşuncaya kadar geçen sürede yapılan ve sürekli olarak eleştirilen bazı önemli yasal düzenlemeler şöyle:

- YÖK Yasası,

- Siyasi Partiler Yasası,

- Sendikalar Yasası,

- Milletvekili Seçimi Yasası,

- Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası,

- Türkçeden Başka Dillerde Yapılacak Yayınlar Hakkındaki Yasa,

- Milli Güvenlik Kurulu ve MGK Genel Sekreterliği Yasası.

İdamlara da itiraz edil~|~ebilecek

Anayasal düzenlemenin yürürlüğe girmesi durumunda, bu dönemde 44 kişinin idam edilmesi ile ilgili olarak çıkartılan yasalarla ilgili Anayasa'ya aykırılık iddiasında bulunamama yasağı da ortadan kalkacak.

60 gün sonra başlıyor

Anayasa Mahkemesi'ne iptal davası açma hakkı, düzenlemenin yürürlüğe girmesini izleyen 60. gün içinde kullanılabilecek. Bu yasalardan yürürlükte olanlar için Cumhurbaşkanı, iktidar partileri arasında en fazla üyeye sahip olan DSP, Anamuhalefet partisi DYP ya da 110 milletvekilinin imzasıyla doğrudan iptal davası açılabilecek. Ayrıca, açılacak davalar üzerine mahkemeler de Anayasa Mahkemesi'ne başvurabilecek.

Tazminat davası açılamayacak

Ancak, bu karar ve yasalardan zarar görenler tazminat davası açamayacak. Örneğin 12 Eylül döneminde idam edilen 44 kişinin yasal mirasçıları, kararın hukuka aykırılığını ileri sürerek, tazminat talebinde bulunamayacaklar.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.