05 Temmuz 2005 Salı 00:00
2 günde emeklilik!
Emekli Sandığı'nın On?line emeklilik projesi ile memurlar ve diğer kamu görevlileri, 2 ay yerine 2 günde emekli olabilecek. Emekli olmak için kuruma başvuranların bu istekleri anında sandığa iletilecek ve aylık bağlama işlemi hemen başlayacak
Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü'nün uygulamaya koyacağı "Hizmet Belgesi Oluşturarak Emeklilik İşlemlerinin On?Line Yürütülmesi" Projesiyle, Emekli Sandığı'na tabi çalışanlar için, yeni bir veri tabanı oluşturulacak. Buradaki bilgiler sürekli güncellenecek.
Emekli kesenekleri ve kurum karşılıkları bilgilerinin kişi bazında elektronik ortamda tutulmasını öngören projeyle, mevcut sistemde tam olarak bilinemeyen ve kontrol edilemeyen emekli kesenek ve karşılık tutarları da, günlük şekilde izlenecek.
Her ay kurumlardan ne kadar kesenek?karşılık yatırıldığı, bu miktarların doğru olup olmadığı, bunları göndermeyen kurumlar bulunup bulunmadığı da elektronik ortamda anında görülecek.
Yeni sistem nasıl işleyecek?
Kesenek ve karşılık bilgilerinin, internet tabanlı web servisleri kanalıyla, kurumlar tarafından her ay sandığa aktarılmasını içeren yeni sistem, TC kimlik numarasını baz alacak. Sistem, ileride Mernis ve Say2000i ile de veri alışverişi yapacak.
Projede ilk aşamada, kurumlarda çalışan iştirakçilerin nüfus bilgileri ile hizmet belgesine temel oluşturacak veriler sisteme yüklenecek. İkinci aşamada her ay gelecek kesenek?karşılık bilgileri ile hizmet belgeleri için gerekli yapı oluşturulacak.
Yeni sistemde kamu kuruluşları, kesenek ve karşılık bilgilerini, her ay elektronik ortamda Sandığa iletecek. Burada emekli kesenek ve kurum karşılık bilgileri için özel bir yapı oluşturulacak. Gerekli veri girişleri de otomatik olarak gerçekleştirilecek.
Kurumlar, kontrol işlemlerini de yine web üzerinden elektronik ortamda yapacak. Sistemde, kurumların doğrulanan kayıtlarının çıktısı verilecek. Sandığa da çıktıdaki bu tutar yatırılacak.
Elektronik imza ile emeklilik
Yeni uygulamayla birlikte, memurlar ve sandığa tabi diğer kamu çalışanları, hizmet durumlarını da sürekli olarak takip etme imkanına kavuşacak. Çalışanlar, ne zaman emekli olabileceklerini de, elektronik ortamda anında öğrenebilecek.
Tüm hizmet ve kesenek tutarının Sandık kaydına alınmış olmasıyla, kurumlardan hizmet belgesi ve emeklilik onay belgesinin alınmasına da ihtiyaç kalmayacak.
Emekli olmak isteyen kişi, çalıştığı kuruma başvurduğunda, bu durum elektronik imza ile anında Emekli Sandığına iletilecek. Sandık da, hizmet bilgilerine göre hemen aylık bağlama işlemine başlayacak. Böylece işlemlerdeki kırtasiye ve zaman kaybı önlenerek, çok kısa sürede emekli maaşı bağlanabilecek.
Emekli Sandığı yetkilileri, günümüzde bir devlet memurunun emekli olmak için kurumuna başvurduğunda, kurumdaki hizmet belgesi ve onay işlemlerinin 1.5 ayı aştığına dikkati çektiler. Emekli Sandığı'ndaki maaş bağlama işlemi ise 5 ile 7 gün alıyor. Bu şartlarda bir memurun başvurusu ile emekliliği arasında geçen süre 2 ayı buluyor. Yeni projeyle bu süre 2 günde tamamlanacak.
~|~
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137