22 Şubat 2002 Cuma 00:00
31 maddede idam var
Türkiye'de idam cezasının kaldırılmasına ilişkin tartışmalar sürerken, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) idam cezası öngören maddelerinin yanı sıra tanım ve uygulamaya ilişkin hükümlerin de değişmesi gerekecek.

TCK'da 3 kategori var

TCK'da idam cezası, "Devletin şahsiyetine karşı işlenen cürümler", "devletin kuvvetleri aleyhine cürümler" ve "şahıslara karşı cürümler" olmak üzere üç ayrı kategoride öngörülüyor. Yasanın, suçlara verilecek cezaları sınıflandıran maddesinde en ağır ceza olarak yer alan idam, "Buna mahkum olan kimsenin asılması suretiyle hayatının izalesidir" şeklinde tanımlanıyor. "İdam cezası" ve "ölüm cezası" olarak yasada iki ayrı şekilde yer alan bu cezanın hangi suçlarda verileceği, hangi durumlarda idam cezasının hapse çevrilebileceğine ilişkin hükümler getiren birçok madde de bulunuyor. TCK'da idam cezası öngörülen suçlar ve bunlara ilişkin maddeler şöyle:

Devlete karşı suçlar

TCK'nın 125?137. maddeleri arasında yer alan bazı maddelerde devletin şahsiyetine karşı işl~|~enen suçlar için idam cezası öngörülüyor. Yasanın 125. maddesi, devlet topraklarının bölünmesine, bağımsızlığına ve egemenliğine yönelik suçları tanımlarken, 126'ncı madde de yabancı bir ülke kuvvetlerini yöneten vatandaşlara verilecek cezayı düzenliyor. TCK'nın 127. maddesi, yabancı bir ülkenin Türkiye'ye savaş açmasına neden olan vatandaşlara bunun gerçekleşmesi durumunda ölüm cezası öngörüyor. 129. madde ise savaş zamanında başka bir devletin askeri hareketini kolaylaştıranlara, amacın gerçekleşmesi durumunda ölüm cezası getiriyor. Yasanın 131. maddesi savaş sırasında Türkiye'nin askeri tesislerine sabotaj ve benzeri saldırı düzenlenmesi; 133. ve 136. maddeleri ise casusluk sayılabilecek faaliyetlere ilişkin bazı durumlarda idam cezası verilmesini öngörüyor. TCK`nın 137. maddesi ise savaş zamanında yayım ve açıklanması yasaklanan bilgilerin açıklanması durumunda ölüm cezası verilebileceğini hükme bağlıyor.

Devlet kuvvetlerine karşı suçlar

TCK'nın 146. maddesinde, Türkiye Cumhuriyeti'nin Anayasal düzenini değiştirmeye yönelik silahlı hareketler; 147. maddesinde ise Bakanlar Kurulu'nun görev yapmasını zorla engelleyen ya da buna teşvik edenlere idam cezası verileceği hükmü yer alıyor. Yasanın 149. maddesi Hükümet'e yönelik silahlı isyan, halkı birbirine karşı silahlandırmaya teşvik suçunun gerçekleşmesi durumunda bu suçu işleyenlerin idamını öngörüyor. TCK'nın 156. maddesi ise Cumhurbaşkanı'na suikastta bulunanlara ve suikast girişimi için idam cezası verilmesini hükme bağlıyor.

Askeri Ceza Kanunu

Askeri Ceza Kanunu, "askeri kişi" tanımına uyan kişilere ilişkinaskeri suç ve kabahatler ile bunlara verilecek cezaları düzenliyor. Yasanın 55, 56, 59, 60, 62, 63, 64, 69, 70, 75, 79, 90, 94, 101, 102, 126 ve 127. maddelerinde öngörülen suçların oluşması durumunda idam cezası verilmesi öngörülüyor. Bu arada, Kaçakçılığın Men ve Takibine Dair Kanun'un 30. maddesinde de, kaçakçılığın meni ve takibi sırasında görevlilerden birini veya görevlilere yardımcı olanları öldürenlere ölüm cezası verileceği hükme bağlanıyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137