29 Temmuz 2001 Pazar 00:00
312'den mahkum olanlar vakıf yöneticisi olamayacak
Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 312. maddesinin ikinci fıkrasından (halkı din, dil, ırk ve sınıf ayrımına tabi tutarak bölmek) hüküm giyenler, affa uğramış olsalar bile vakıflarda birim yöneticisi olamayacak.

Yeni Vakıflar Birim Yönetmeliği, Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelik, Türk Medeni Kanunu hükümlerine göre kurulan vakıfların yurt içinde birim açması, çalışması ve kapatılması esaslarını düzenliyor.

Yeni yönetmeliğin "Birim Yöneticilerinde Aranacak Şartlar"ı düzenleyen maddesine göre, şu suçlardan mahkum olanlar affa uğramış olsalar bile birim yönetiminde görev alamayacak:

* Zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas ve benzeri yüz kızartıcı suçlar ile istimal ve istihlak kaçakçılığı dışında kalan kaçakçılık suçları ve resmi ihale ve alım?satımlara fesat karıştırma suçlarından biriyle mahkum olanlar,

* TCK'nın, Devletin şahsiyetine karşı cürümlerle ilgili cezaları düzenleyen ~|~ikinci kitabının birinci babında yazılı suçlardan veya bu suçların işlenmesini aleni olarak tahrik etmek suçlarından biriyle mahkum olanlar,

* TCK'nın değişik 312. maddesinin ikinci fıkrasında yazılı halkı sınıf, ırk, dil, mezhep veya bölge farklılığı gözeterek kin ve düşmanlığı açıkça tahrik etme suçlarıyla aynı kanunun değişik 316., değişik 317., değişik 318. maddelerinde yazılı kalpazanlık suçlarındanbiriyle mahkum olanlar,

* 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamında bulunan suçlardan biriyle mahkum olanlar,

* İşlediği herhangi bir suçtan dolayı ağır hapis veya taksirli suçlardan gayri suçlar için 6 aydan fazla hapis cezasına mahkum olanlar.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.