07 Ağustos 2014 Perşembe 00:02
76 milyon arasında ayrım olamaz
Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, dün Beşiktaş’taki İstanbul Renaissance Bosphorus Hotel’de Alevi-Bektaşi sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantının ardından konuşan İhsanoğlu, son derece başarılı geçen toplantıda Alevi-Bektaşi sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle birçok hususta mutabık olduğunu gördüğünü, Alevilerin meşru ve haklı taleplerinin nasıl karşılanacağı konusunda fikir sahibi olduğunu ifade etti.

Dört önemli nokta
Her şeyden önce Türkiye Cumhuriyeti cumhurbaşkanının, başta vatandaşlarının yaşama ve inanç hakkına, insan hak ve hürriyetlerine saygı göstermesi gerektiğine inandığını dile getiren İhsanoğlu, şöyle konuştu: “İkinci olarak; Türkiye Cumhuriyeti cumhurbaşkanının temsil ettiği bütün vatandaşları, 76 milyon insanı, din, inanç, ırk, milliyet, dil, cinsiyet temelinde herhangi bir ayrıma tabi tutmaması ve bu farkı gözetmemesi, herkesi vatandaş olarak kabul etmesi, herkesle ve her kesimle eşit mesafede olması gerektiği inancındayım. Üçüncü husus; Türkiye Cumhuriyeti’nin laiklik prensibinin titizlikle ve sadakatle uygulanması gerektiğine ve bu anlayış içinde bu prensibin herkese, her kesime karşı eşit şekilde uygulanması gerektiğine inanıyorum. Dördüncü husus olarak; Türkiye Cumhuriyeti cumhurbaşkanının modern demokrasinin, kamil demokrasinin, şeffaf demokrasinin, çoğulcu demokrasinin gereğini yapmasını, bunu korumasını ve bunun uygulanması için titizlikle yemin içtiği andan itibaren bütün vatandaşlar için takip etmesi gerektiğine inanıyorum. Bu dört prensip içinde Türkiye’nin, Türk milletinin birliğinin, bütünlüğünün korunabileceğine, aksi takdirde Türkiye’nin cepheleştirilerek, kutuplaştırılarak, zıtlaştırılarak, ötekileştirilerek çok vahim bir noktaya sürüklenmek istendiğini, içte ve dıştaki menfi güçlerin, karanlık güçlerin, emellerin Türkiye’yi kötü bir noktaya sürüklemek istediğini ve hepimizin bu ülkenin bütün vatandaşlarının inançları ne olursa olsun, mezhepleri meşrepleri ne olursa olsun Türkiye’nin bu kötü yola girmemesi hususunda çok hassas olduklarını ve tek vücut olduklarını, yekpare şekilde davrandıklarını, hemfikir olduklarını görmekten dolayı çok mutluyum.”

Secim sürecinde saygı kalmadı
İhsanoğlu, bir gazetecinin, “Yüksek Seçim Kurulu, cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın tanıtım filmini, dini unsurları suistimal ettiği gerekçesiyle yasakladı. Başbakan, bir konuşmasında Kılıçdaroğlu’nun Aleviliğini gündeme getirdi. Bu seçimlerde dini unsurların siyasette gereğinden fazla kullanıldığını düşünüyor musunuz? Laiklik vurgusu yaptınız. Sizce bugün laiklik gerektiği gibi uygulanıyor mu?” sorusunu, şöyle cevapladı: “Şahsi kanaatim, bu seçim kampanyasında eski tabirle seçim sathı mailine girdiğimiz günden itibaren ne laiklik, ne ahlak, ne adalet, ne eşitlik, ne hakkaniyet hiçbir şeye saygı yok. Hiç kimse hiçbir şeye saygı göstermiyor. En basit konuşma adabına saygı yok. Konuşma adabına saygı yok. Dine saygı nerede kaldı? Ben kaç defa Hucurat Suresi’ni okudum. ‘Alay etmeyiniz birbirinizle’, ‘birbirinize hakaret etmeyin’, ‘yalan söylemeyiniz’, bunu yaparsanız fasık olursunuz, zalim olursunuz’. Bizim referansımız buysa bu referanslara kimse dikkat etmiyor. Türkiye, tarihinde böyle söylem görmedi. Türkiye ilk defa seçim yapmıyor. İlk defa cumhurbaşkanı seçimi yapıyor doğrudur ama nihayetinde seçimdir. Türkiye yarım asırdan daha ziyade 70 senedir seçimler yapıyor; böyle laflar, lakaplar, ‘saksı’, ‘monşer’, ‘sen şusun, sen busun, ben şuyum...’, böyle şeyler görmedi Türkiye. Türk milleti şaşkınlık içinde.”  Karaağaç Alevi Bektaşi Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Hüsniye Takmaz ise toplantıya katılan Alevi dernekleri temsilcileri adına açıklama yaptı.Takmaz, İhsanoğlu’nun toplantıda, devletin bütün kurumlarının yurttaşlara eşit mesafede olması, laikliğe, kadına ve gençliğe yönelik mutlaka çalışmalar yapılması, cemevlerinin yasal statüye kavuşturulması, bütün yurttaşların ibadetlerini özgürce yapabilmeleri gerektiğine ve kadın sorunlarının çok önemli olduğuna vurgu yaptı. 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.