08 Kasım 2007 Perşembe 00:00
AB, DTP'nin sesi!
AB, İlerleme Raporu'nda geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Türkiye'ye yığınla ev ödevi verdi. Ev ödevlerinin başında TCK 301. maddenin kaldırılması geliyor ~|~Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Türkiye'nin kısa ve orta vadeli "ev ödevlerini" içeren Katılım Ortaklığı Belgesi'ni de güncelleştirdi. Avrupa Birliği, Demokratik Toplum Partisi'nin ısrarla üzerinde durduğu "yerel yönetimlerin" güçlendirilmesini talep ederken, bu yönetimlere yeterli kaynakla yetkinin aktarılmasını istedi.
Kamu ile özel kesim arasındaki anlaşmazlıkları kısa yoldan çözüme kavuşturmak amacıyla ihdas edilen Ombudsmanlık sisteminin biran önce kurumlaştırılmasını talep eden AB, sürekli olarak üzerinde durduğu "askerlerin siyasi konulara müdahale etmesinin önüne geçilmesi" şartını bir kez daha Ankara'nın dikkatine sundu. 
Avrupa Birliği İlerleme Raporu'nda Türkiye'nin Avrupa İnsan Mahkemesi Kararları'nı dikkate alması gerektiğinin altı kalın çizgilerle çizildi. Bu çerçevede AB'nin yerine getirilmesini istediği ev ödevleri şu şekilde:
* Yargının bağımsızlığı sağlanmalı. İnsan hakları ve temel özgürlüklerle ilgili yargı yorumlarının Avrupa standartlarıyla uyumlu olmasını sağlama çabaları güçlendirilmeli.
* Kapsamlı bir yolsuzlukla mücadele stratejisi hazırlanmalı. Etik ilkelerin uygulanmasıyla ilgili düzenlemenin kapsamı genişletilmeli.
* Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının tam olarak uygulanması sağlanmalı. Ceza Kanunu'nda değişikliğe gidilmeli.
* İşkenceye karşı sıfır hoşgörü politikasının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'yle (AİHS) uyumlu ve tam olarak uygulanması sağlanmalı.
* Basın özgürlüğü de dahil olmak üzere ifade özgürlüğüyle ilgili düzenlemeler AİHS'ye uygun hale getirilmeli.
* Siyasi partilerle ilgili düzenlemeler AB üyelerindeki uygulamalarla uyumlu olmalı.
* Vakıflar Yasası, AİHM kararları bağlamında gözden geçirilmeli.
* Türkçe dışındaki dillerin öğretilmesine destek olmak için uygun yöntemler devreye sokulmalı.
* Güneydoğu'ya yönelik kapsamlı bir strateji oluşturulmalı. Bölge kara mayınlarından temizlenmeli. Köy koruculuğu uygulaması kaldırılmalı.
* Ek Protokol tam olarak uygulanmalı. Mümkün olduğu kadar çabuk bir şekilde tüm AB üyesi ülkelerle ikili ilişkilerin normalleştirilmesi yönünde somut adım atılmalı.
* Sınır sorunlarını barışçıl çözüm ilkesi çerçevesinde Birleşmiş Milletler (BM) Şartı'na uygun olarak, gerekmesi halinde Uluslararası Adalet Divanı aracılığıyla, çözme yönündeki çabalar sürdürülmeli.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100