04 Mayıs 2004 Salı 00:00
AB için uyumayacaklar!
AKP'li 198 milletvekilinin imzasıyla verilen anayasa değişikliği teklifinin birinci tur görüşmeleri bugün TBMM Genel Kurulu'nda yapılacak.

Anayasa değişikliği görüşmelerinin birinci turunun yaklaşık 15 saat sürmesi bekleniyor.

Genel Kurul, alınan karar gereği bugün saat 13.00'te toplanacak. Genel Kurul'un bugünkü birleşimini Başkanvekili Nevzat Pakdil yönetecek. Anayasa değişikliği teklifinin tümü üzerindeki görüşmelerin ardından maddelerine geçilmesi dahil toplam 12 oylama yapılacak. Oylamaların her birinin 45'er dakika süreceği hesaplanıyor.

Milletvekilleri sabaha kadar çalışacak

Maddeler üzerindeki ayrı ayrı yapılacak görüşmeler de dahil tüm görüşme ve oylamaların sonuçlanmasının yaklaşık 15 saat sürmesi bekleniyor. Bu durumda bugün saat 13.00'de toplanacak Genel Kurul'un çalışmalarını Çarşamba sabahı saat 04.00 civarında tamamlayabileceği hesaplanıyor.

Teklifin ikinci tur oylamasının ise 7 Mayıs Cuma günü yapılması bekleniyor. Teklif, Anayasa'nın 10, 15, 17, 30, 38, 87, 90, 13~|~1, 143 ve 160. maddelerinde değişiklik içeriyor.

Kadın?erkek eşitliği

Anayasa'da yapılan bazı önemli değişiklikler şöyle:

1) Anayasa'nın "kanun önünde eşitlik" başlıklı 10. maddesine, ''Kadın ve erkek eşit haklara sahiptir. Devlet, kadınların ve erkeklerin eşitliğinin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür" ibaresi ekleniyor.

2) Teklifle ölüm cezası, Anayasa'dan tamamen çıkarılıyor. Bu amaçla, Anayasa'da ölüm cezasına atıf yapan bütün maddelerde değişiklik yapılıyor ve "ölüm cezası" ibaresi maddelerden çıkarılıyor.

3) Anayasa'nın "basın araçlarının korunması" başlıkla 30. maddesi yeniden düzenleniyor. Kanuna uygun şekilde basın işletmesi olarak kurulan basımevi ve eklentileri ile basın araçları, suç aleti olduğu gerekçesiyle zapt ve müsadere edilemeyecek veya işletilmekten alıkonulamayacak.

4) "Uluslararası andlaşmaları uygun bulma"'yı düzenleyen 90. maddede yapılan değişiklikle, usulüne göre yürürlüğe konulmuş temel hak ve özgürlüklere ilişkin milletlerarası andlaşmalar ile kanunların aynı konuda farklı hükümler içermesi nedeniyle çıkabilecek uyuşmazlıklarda milletlerarası andlaşma hükümleri esas alınacak.

5) Genelkurmay Başkanlığı'nın YÖK'e temsilci vermesine son veriliyor.

6) Devlet Güvenlik Mahkemeleri (DGM) kaldırılıyor.

7) Sayıştay ile ilgili 160. maddede de değişiklik yapılıyor. Bu maddedeki, "Silahlı kuvvetler elinde bulunan devlet mallarının TBMM adına denetlenmesi usulleri, milli savunma hizmetlerinin gerektirdiği gizlilik esasına uygun olarak kanunla düzenlenir" hükmü çıkarılıyor. Buna göre, Sayıştay, Silahlı Kuvvetler'in elindeki devlet mallarını TBMM adına denetleyecek.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.