12 Ocak 2003 Pazar 00:00
AB Uyum Paketi yürürlüğe girdi
Kopenhag siyasi kriterleri ile Anayasa'ya uyum çerçevesinde çeşitli yasalarda değişiklik yapan 4778 sayılı Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yasaya göre, işkence ve kötü muamele suçlarından dolayı verilen cezalar para cezasına çevrilemeyecek ve ertelenemeyecek. Ayrıca, Basın Yasası'nın 15. maddesi değiştirilerek, basın?yayın organı sahipleri, mesul müdürler ve yazı sahiplerinin haber kaynaklarını açıklamaya zorlanamayacağı hükme bağlandı. Yasa ile yabancılara TBMM`ye dilekçe verme hakkı da getirildi. Türkiye'de ikamet eden yabancılar, karşılıklılık esası gözetilmek ve dilekçelerinin Türkçe yazılması kaydıyla bu haktan yararlanabilecekler.

Cemaat vakıfları mal edinebilecek

Yasaya göre, Cemaat Vakıfları da diğer vakıflar gibi vakfiyeleri olup olmadığına bakılmaksızın dini, hayri, sosyal, eğitsel, sıhhi ve kültürel alanlardaki ihtiyaçlarını karşılamak üzere taşınmaz mal edinebilecek ve taşınmaz malları üzerinde tasa~|~rrufta bulunabilecek. Dernekler Yasası'nda yapılan değişikliklere göre, gerçek kişiler yanında tüzel kişiler de derneklere üye olabilecekler. Dernekler, önceden izin almaksızın bildiri yayınlayabilecekler. Dernekler, tüzüklerinde gösterilen amaçları gerçekleştirmek üzere uluslararası faaliyette bulunabilecekler, yurtdışında şube açabilecek ve yurtdışında kurulmuş dernek veya kuruluşlara üye olabilecek. OHAL Kanunu'nda yapılan değişiklikle de o bölgedeki hükümlü ve tutuklular, olağanüstü hal ilanına neden olan suçların soruşturulmasında ifade alma, yer gösterme, yüzleştirme, teşhis, tıbbi muayene için OHAL Bölge Valisi'nin teklifi üzerine yetkili Cumhuriyet Başsavcısı'nın talebi ve hakimin kararı ile her defasında 4 günü geçmemek üzere ceza infaz kurumu veya tutukevinden alınabilecek.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137