28 Ekim 2009 Çarşamba 00:00
ABD talimatlarını sıraladı
ABD'de her yıl hazırlanan Dini Özgürlükler Raporu'nda Türkiye, Rum Ortodoks Patriğinin ekümenik statüsünü hala tanımadığı ve Heybeliada Ruhban Okulu'nu açmadığı için eleştirildi ve peş peşe talimatlar sıralandı. ~|~

 

ABD Dışişleri Bakanlığı, yıllık Dini Özgürlükler Raporu'nu açıkladı. Raporda Türkiye'de devletin dini özgürlüklerin uygulanmasına genelde saygılı olduğu vurgulandıktan sonra Ruhban Okulu'nun açılması ve Patrikhane'yle ilgili peş peşe tavizler istendi. ABD Dışişleri Bakanlığının 1 Temmuz 2008?30 Haziran 2009 tarihlerini kapsayan raporunda, dini özgürlüklere ilişkin "kayda değer ihlallerin" görüldüğü belirtilen ülkeler arasında Türkiye'nin de adı yer aldı. ABD raporunun ağırlıklı olarak Türkiye'deki dini azınlıkların yaşadığı iddia edilen sorunlar üzerine yoğunlaşması dikkat çekti. Raporda, Türkiye'de dini azınlıkların inançlarından dolayı devlet kurumlarında kariyer yapmalarının fiilen engellendiği ifade edildi.

Dini azınlıklara baskı yapıldığı iddia edildi
ABD Dışişleri Bakanlığının hazırladığı Dini Özgürlükler Raporu'nda Türkiye'de gayri müslim azınlıkların ibadetlerinde ve eğitimde zorluklarla karşılaştıkları iddia edildi. Raporda şöyle dendi: "Dini azınlık grupları da, ibadetlerinde, devlete kayıt yaptırmada ve dindaşlarını eğitmede zorluklarla karşılaştılar. Bazı Hristiyanlar ve Bahailer dinlerini yaymaya çalıştıkları iddiasıyla bazı kısıtlamalara ve bazen tacizlere maruz kaldılar."

Yahudi karşıtlığına dikkat çekildi
"Dini eğilim, inanç ve ibadete ilişkin toplumsal kötü muamele ve ayrımcılığa dair haberlerin yayınlandığına" işaret edilen raporda, "Müslüman olmayanlara yönelik tehditlerin, bir baskı atmosferine yol açtığı ve Müslüman olmayan bazı toplulukların özgürlüğünü azalttığı" kaydedildi.
Raporda, "Birçok Hıristiyan, Bahai ve farklı görüşe sahip Müslümanın toplumsal şüphe ve güvensizlikle karşılaştığı, toplumun bazı unsurlarının Yahudi karşıtı duyguları dile getirmeye devam ettiği, ayrıca İslam'dan farklı bir dine geçmek isteyenlerin, bazen akrabaları ve komşularının sosyal tacizi ve şiddetine maruz kaldığı" ifade edildi. "Dini Özgürlüklere Toplumsal Baskının Statüsü" başlıklı bölümde, "milliyetçi duyguların bazen Hristiyan ve Yahudi karşıtı tonlar içerdiği" belirtilerek, Yahudi toplumuna mensup üyelerin, İsrail'in Gazze operasyonlarından sonra ülkede Yahudi karşıtı duyguların arttığı yönündeki ifadelerine yer verildi.

Devlet Ekümenikliği tanımadı
"Türkiye'nin Rum Ortodoks kiliselerinin yönetimine önemli kısıtlamalar getirdiği" belirtilen raporda, "devletin Rum Ortodoks Patriğinin ekümenik statüsünü tanımadığına" işaret edildi. Raporda, "ekümenik" olarak tanımlanan İstanbul'daki Rum Patrikhanesi'nin, Heybeliada'daki ruhban okulunun açılması için çabalarını sürdürdüğü ifade edildi. Raporun "Amerikan Yönetiminin Siyaseti" başlıklı bölümünde de, ABD Büyükelçiliğinin Heybeliada'daki ruhban okulunun açılmasına izin verilmesi için çağrılarda bulunduğu, Başkan Barack Obama'nın 6 Nisan'daki ziyareti sırasında, okulun açılmasının din özgürlünün önemi açısından taşıdığı önemi dile getirdiği kaydedildi. Raporda, Patrikhane'nin ve Süryanilerin sorunları, dini grupların vakıf ve dernek kurabilme koşuları, Vakıflar Kanunu, Alevilerin şikayetleri, Malatya cinayeti ve Mor Gabriel davalarına ilişkin gelişmeler gibi birçok konuya da değinildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.