26 Ekim 2007 Cuma 00:00
Abdullah Gül'ün görev süresi kaç yıl?
Meclis Başkanı Toptan'ın, "Gül'ün görev süresi 5 yıl" açıklamasının ardından başlayan tartışma giderek büyüyor. Her partiden farklı bir ses çıkarken, özellikle AKP'de kafalar hayli karışık ~|~
TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın, Cumhurbaşkanı Gül'ün görev süresinin 5 yıl olduğu yönündeki değerlendirmesi üzerine, Gül'ün görev süresi tartışılmaya başlandı. AKP'li milletvekillerinin çoğu Cumhurbaşkanı Gül'ün 5 yıl sonra ikinci kez Cumhurbaşkanlığına aday olabileceğini savunurken, bazıları da "görev süresi 7 yıl" dedi.
Cumhurbaşkanı seçimiyle ilgili tartışmaları ortadan kaldırmak için yapılan referandumda "evet" kararının çıkmasının ardından bu kez Cumhurbaşkanı Gül'ün görev süresi 7 yıl mı olacak, yoksa 5+5 formülü uygulanacak tartışmaları başladı. Eski ve yeni siyasetçiler ile anayasa hukukçuları tartışmayı değerlendirdi.

Anayasa hukukçuları: 7 yıl
Anayasa hukuku uzmanları Toptan'ın açıklamalarına tepki göstererek Gül'ün görev süresinin 7 yıl olduğunu belirtti. Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Yekta Güngör Özden, yapılan Anayasa değişikliğinin bir sonraki Cumhurbaşkanı için geçerli olacağını söyledi. Özden, Toptan'ın görüşlerine katılmadığını belirterek, "Hukukta kazanılmış hak vardır. Anayasa değişikliği bu nedenle sonraki Cumhurbaşkanı için uygulanır. Değişiklik metninde özel bir madde olmadığı için, değişiklik sonrası seçilecek kişinin görev süresini etkiler. Anayasalar temel yasalardır" diye konuştu.

Ahmet Mumcu: Hemen yeni seçim gerekir
Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Mumcu da, "Cumhurbaşkanı seçimi 7 yıl sonra yapılır" dedi. Mumcu, kamu hukukunda kazanılmış hak olmadığına dikkat çekerek, "Ya, kazanılmış hakları tümden yok sayacaksınız, ya da yasayı olduğu gibi uygulayacaksınız. Eğer değişiklik paketi hemen yürürlüğe girerse Cumhurbaşkanı Gül'ün gitmesi ve yeni bir seçimin yapılması gerekir. TBBM'nin de normal prosedüre göre 5 yıl sonra seçim yapması gerekir. Ancak, istendiği zaman seçim yapma hakkı da tanındığı için bu süre öne de çekilebilir" diye konuştu.

AKP'nin kafası karışık
AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, 11. Cumhurbaşkanı görev süresinin 7 yıl olacağını belirterek, "Benim şahsi kanaatim Cumhurbaşkanı Sayın Gül'ün, görev süresi 7 yıldır. Çünkü yürürlükteki Anayasanın 101. maddesi birinci fıkrasına göre 'cumhurbaşkanı seçilme yeterliğine sahip Türk vatandaşları arasından 7 yıllık bir süre için seçilir' hükmü gereği seçimle birlikte, 7 yıllık süre içinde seçim de yapılmış olmaktadır. Bu nedenle daha sonra anayasada yapılan değişikliklere bu süreyi kısaltmak söz konusu değildir' dedi.

"Cumhurbaşkanı görev süresi 7 yıldır bu kısaltılamaz. Ancak değişiklik, yeni seçilecek 12. cumhurbaşkanı için uygulanabilir" görüşünü savunan Bozdağ'ın aksine AKP'nin bir diğer Grup Başkanvekili Nihat Ergün, referandumla yapılan değişikliklerin 11. Cumhurbaşkanı için de geçerli olacağını savunarak, "Görev süresi 7 yıl da olabilir ama anayasa değiştiği için 5 yıl sonra sayın Cumhurbaşkanı isterse aday olabilir" dedi.

CHP yorumu

CHP Mersin Milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi İsa Kök, "Karşımıza çıkan garabetin önümüze getirilen ucubeyi yorumlamaya çalışmakla günler geçireceğiz" diyerek şunları söyledi: "Sorun yalnızca görev süresinin 7 mi, 5+ 5 formülü olacağı değil, milletvekili seçimin ne olacağı, hukuki olup olmayacağıdır. Hukukçuların kafasını anlamsız yere yoracaktır. Bunun da demokrasi değil çoğunluğun her şeyi ezmesidir."
MHP yorumu
MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır ise, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresi ile ilgili tartışmayı hukukçuların yapacağını belirterek, kanunların geriye doğru işlemeyeceği görüşünü savundu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100