17 Kasım 2002 Pazar 00:00
Acil Eylem Planı'nda neler var?
Sayıştay'ın görev alanı genişliyor

* AK Parti Hükümeti'nin programına göre, TBMM adına denetim yapan Sayıştay'ın denetim kapsamı Cumhurbaşkanlığı, TBMM ve üst kurullar dahil olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarını içine alacak şekilde genişletilecektir. Böylece 57. Hükümet döneminde kurulan ve dönemin Başbakanı Bülent Ecevit'in bile "kontrolden çıktılar" sözleriyle eleştirdiği Tütün, Şeker, Enerji gibi üst kurullarının kontrol altına alınması amaçlanıyor.

Batık bankaların haczedilen malları hızlı bir şekilde satılacak

t Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) el koyduğu Türk Mevduat Sigorta Fonu'na devredilen alacakların tahsilatı hızlandırılacak ve fon bünyesindeki gayrimenkul ve iştirakler süratle satılacaktır. Finansal hizmetlerde çeşitlilik artırılacaktır.

Özelleştirmeye hız verilecek

* Yeni hükümet, önceki hükümetler gibi "serbest piyasanın daha iyi işlemesi için gerekli şartların oluşumunu sağlamak, ekonomideki etkinlik ve verimliliği artırmak" gerekçeleriyl~|~e özelleştirmeye ağırlık verecek. Özelleştirme uygulamalarında yurtdışında çalışan kişilerin katılımı teşvik edilecek.

Yatırımcılara arsa tahsisi yapılacak

* Yatırımlarda devlet yardımları çerçeve kanunu çıkarılacak, bu kapsamda yatırımcılara bedelsiz arsa tahsisi yapılacak. Doğrudan yabancı yatırımların özendirilmesiyle ilgili düzenlemeler yapılacak. İlk 6 içinde ekonomik kriz ve sermaye yetersizliğinin yol açtığı nedenlerle kapanan veya düşük kapasiteyle çalışan tesislerin ekonomiye kazandırılması ve yeni yatırımların gerçekleştirilmesi yönünde tedbirler alınacak.

Elektrik faturalarındaki yüzde 3'lük TRT payı kaldırılıyor

* Enerji fiyatlarını dünya standartlarına indirme için çaba sarfedilecek. IMF'nin istediği şekilde, ilk 3ay içinde enerji piyasasının rekabete açılması sağlanacak. Elektrik fiyatlarının ucuzlatılmasına yönelik olarak elektrik faturalarındaki yüzde 3'lük TRT payı kaldırılacak.

Bor madenleri özelleştiriliyor

* Madencilik sektöründe arama faaliyetlerine ağırlık verilecek, ekonomik olarak işletilebilir maden rezervlerimizin artırılması, sanayi ve enerji sektörlerinin hammadde taleplerinin ucuz ve güvenli bir şekilde sağlanması ve işlenmiş mal ihracatımızın artırılması sağlanacak. Bu kapsamda, ilk 3 ay içinde Bor Araştırma Enstitüsü kurulacak, işlenmiş mermer ihracı desteklenecek, 6 ay içinde ise Bor İşletmesi özerk bir yapıya kavuşturulacak. İlk 1 yıl içinde madencilikte özelleştirme çalışmaları sonuçlandırılacak.

Acil Eylem'in diğer hatları

* Başbakanlık koordinasyon makamı haline gelecek.

* Yolsuzluk yapanlara verilen cezaların caydırıcılığı arttırılacak.

* İhale mevzuatı AB standartlarına çıkartılacak.

* Devlet personel rejimi reformu ile bütün kamu kurum ve kuruluşlarında norm kadro uygulamasına geçilecek.

* Merkezi yönetimde yapılacak reform çalışmalarına paralel olarak, yerel yönetim reformu öncelikli bir alan olarak ele alınacak.

* Bir yıl içinde devlet hastanesi, kurum hastanesi, sigorta hastanesi ayrımını kaldırmaya dönük çalışmalar başlatılacak.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137