18 Mayıs 2010 Salı 00:00
Adil paylaşımı biz hayata geçireceğiz
Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş sosyal devlet projeleriyle milletin cebine para koyacaklarını söyledi. Prof. Dr. Baş, millet el ele verir ve bir bilek bir yürek olursa Türkiye'de adil paylaşımın gerçekleşeceğini dile getirdi. ~|~

 

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, ülke gündemini değerlendirdiği Ekoanaliz programında Kayserili vatandaşlardan gelen sorulara cevap verdi. Sosyal devlet projeleri kapsamında ifade edilen projelerin hesabının yapıldığını ve gerekli olan kaynakların gösterildiği ifade eden Prof. Dr. Haydar Baş, kaynaklar konusunda Türkiye'nin hiçbir sıkıntı yaşamayacağını dile getirdi. Hükümetin kişi başı düşen milli gelir hesabına göre her vatandaşın cebine kâğıt üzerinde 8 bin 500 dolar girdiğinin iddia edildiğini söyleyen BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş şunları söyledi: "Milli gelirden kimse bu kadar pay alamıyor. Bağımsız Türkiye Partisi döneminde biz her Türk vatandaşına 500 lira vatandaşlık maaşı vereceğiz. Yani her vatandaşa yılda 6 bin lira vallahi de vereceğiz billahi de. Ama nasıl vereceğim? Başkalarının cebine değil, hiçbir aracı olmadan milletlin cebine bu paraya koyacağız. Dolayısıyla bizim millete ayrım gözetmeksizin verdiğimiz vatandaşlık maaşı birilerinin dediği gibi asla israf değildir. Asıl israf milletin cebine girmesi gereken paranın başkalarının cebine girmesidir." Şimdi el ele vereceğiz. Bir bilek ve bir yürek olacağız. Adil paylaşımı ancak bu şekilde hayata geçirebiliriz."

Tüketici unutuldu
Siyasilerin ekonomiyi bilmediklerini söyleyen Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, "Bugün sadece Türkiye'nin değil tüm dünyanın tek bir problemi var. Dünya ekonomisine yön veren insanlar tüketen kesimi unutmuşlar. Yani işçiyi, memuru, emekliyi, tarım köylüsünü, fakiri, fukarayı unutmuşlar. Nereden yola çıkmışlar. Hep zengin insanlardan, onların hayatını nasıl kuşatabilir ve onları nasıl daha fazla zengin edebiliriz düşüncesinden hareketle seni beni unutmuşlar. Hâlbuki sen?ben cebimizde para olmadan çarşıda pazarda dolaştığımız zaman bizim uğradığımız mağazalar, perakendeci, toptancı vesaire esnaf iş yapamayacaklar. Hülasa kimse iş yapamayacaklar. Neden iş yapamayacaklar? Çünkü tüketen kesim tükendi de ondan" dedi.

En büyük problem tüketimin bitmesi
Milli Ekonomi Modeli'nde toplum üreten ve tüketen şeklinde iki kesim olarak değerlendirildiğini ifade eden Prof. Dr. Haydar Baş şöyle konuştu: "Toplumda üreten kesim yüzde 1 kadarken tüketen kesim yüzde 99'dur. Bu tüketici vazifesini yapamıyor. Üreten elindeki sermayeyle üretiyor, pazara götürüyor. Ama pazarda müşteri bulamıyor. Veya müşteri bulduğu zaman da cebinde para olmadığı için veresiye satıyor. Alacakları zamanı geldiğinde çeki senedi ödenemiyor. Bütün dünyanın ve Türkiye'nin içinde bulunduğu buhran ve bunalım bu. Onun için bizim projemizde tüketiciyi desteklemek esastır. Her vatandaş tüketim yapabilme gücüne eriştirilecek. Tüketim gücü nasıl devreye girecek? Hepimizin cebinde tüketecek paramız olursa devreye girer. Onun için biz asgari ücret 3 bin lira diyoruz. Her Türk vatandaşına 500 lira vatandaşlık maaşı vereceğiz diyoruz."

Tezimiz dünyanın dertlerine derman
Prof. Dr. Haydar Baş bugüne kadar gerçekleşen Milli Ekonomi Modeli kongrelerinde yüzlerce bilim adamının bu tezin Türkiye'yi ve dünyayı kurtaracak tek tez olduğunu dile getirdiklerini söyledi. BTP Lideri şunları söyledi: "Ekonomiyi bilmek basit bir iş değildir. Milli Ekonomi Modeli bir tezdir. A'sından Z'sine kadar bu kardeşinizin yazdığı bir tezdir. Bugün dünya iktisat literatürüne bu tez girmiştir.
Milli Ekonomi Modeli üzerine yapılan uluslar arası kongrelerde tebliğ sunan Amerikalı, Avrupalı, Uzakdoğulu, Rus ve Türk dünyasından yüzlerce bilim adamının konuşmalarının bulunduğu 7 tane daha tebliğler adlı eser var. Bu yüzlerce bilim adamının özetle diyorlar ki; "Milli Ekonomi Modeli değil Türkiye'yi tüm dünyayı kurtarır. Bu tez Türkiye'nin tezidir."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.