11 Temmuz 2001 Çarşamba 00:00
Af kapsamı genişleyebilir
Anayasa Mahkemesi, Af Yasası'nın bazı maddelerin iptal edilerek, genişletilmesi amacıyla açılan davaları dün esastan görüşmeye başladı. Mahkemenin Eylül ayına kalması beklenen kararı iptal yönünde olursa affın kapsamı genişleyecek. Anayasa Mahkemesi, 4616 sayılı Şartla Salıverilmeye, Dava ve Cezaların Ertelenmesine İlişkin Yasa'nın bazı madde ve hükümlerinin iptali istemiyle yerel mahkemelerden yapılan başvuruları esastan görüşmeye başladı. Yüksek Mahkeme Heyeti, saat 10.00'da başlayan toplantısında, önce 4616 sayılı yasanın bazı madde ve hükümlerinin iptali istemiyle yerel mahkemelerden gelen 2 başvurunun ilk incelemesini yaptı. Bu madde ve hükümler arasında yasanın 1. maddesinin 5. bendinin j alt bendinde yeralan "Vergi, resim ve harçlara ilişkin kanunlarda yer alan suçları işleyenler hakkında bu madde hükümleri uygulanmaz" hükmü ile Kaçakçılığın Men ve Takibine Dair Yasa'nın 26 ila 33 maddeleri bulunuyor. Anayasa Mahkemesi, ilk incelemelerin ardından esasa yönelik incelemelere başla~|~dı. Yüksek Mahkeme önce Yasa'ya yönelik olarak 3 raportör tarafından hazırlanan ve yaklaşık 200 sayfayı bulan raporu ele alacak. Heyet, 4616 sayılı yasanın niteliğini ortaya koyduktan ve bu konuda bir görüş ortaya çıktıktan sonra maddelere yönelik incelemeye geçti. Anayasa Mahkemesi, bu kapsamda ilk önce Sandıklı, Çankırı ve Turgutlu asliye ve ağır ceza mahkemelerinden gelen başvuruları görüştü.

Kapsam genişleyebilir

Söz konusu maddelerin kapsam dışında bırakılması Anayasa'ya aykırı bulunur ve iptal edilirse bu maddeler nedeniyle yargılaması devam edenlerin davaları ertelenecek, cezaevinde bulunanlar ise şartla tahliye edilecekler. Ancak, bu kişilerin suçu 23 Nisan 1999 tarihine kadar işlemiş olma şartı da aranacak. Anayasa Mahkemesi'nin esastan inceleyeceği, yasanın kapsam dışındabıraktığı TCK'nın 240. maddesi, görevi kötüye kullananlara bir yıldan 3 yılı kadar hapis cezası verilmesini öngörüyor. TCK'nın 414. maddesinin birinci fıkrası ise her kim 15 yaşını bitirmeyen küçüğün ırzına geçerse 5 yıldan aşağı olmamak üzere ağır hapis cezasına mahkum edileceğini, 418. maddenin ikinci fıkrası ise bufiil bir hastalığın sirayetine ve mağdurun sıhhatinde bir tehlike yaratırsa verilecek cezanın yarı oranda artırılacağını hüküm altına alıyor. 4616 sayılı yasanın kapsam dışında bıraktığı TCK'nın 339 ila 349. maddeleri, ''evrakta sahtecilik'' fiillerine verilecek cezaları düzenliyor. Anayasa Mahkemesi, bu başvuruları karara bağladıktan sonra diğer başvuruları esastan incelemeye devam edecek. Aynı maddeye yönelik birden fazla yapılan başvurular da ise her dosya için ayrı bir karar verilmeyecek.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.