04 Mart 2005 Cuma 00:00
Af yasası bu yıl TBMM gündemine getirilemez
CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in yeniden görüşülmek üzere TBMM'ye iade ettiği ve 671 bin üniversite öğrencisinin affını öngören yasanın TBMM'de yeterli çoğunlukla kabul edilmediği için reddedilmiş sayılması gerektiğini ve bir yıl geçmeden yeniden Genel Kurul gündemine getirilemeyeceğini öne sürdü.

Topuz, Parlamento'da düzenlediği basın toplantısında, yeterli çoğunlukla kabul edilmediği için asker gönderme ve asker bulundurmayı içeren 1 Mart Tezkeresi'nin Genel Kurul'da reddedilmiş sayıldığını anımsatarak, öğrenci affına ilişkin yasanın da aynı durumda olduğunu savundu. TBMM İçtüzüğü'nün reddedilen tasarı ve tekliflerin yeniden gündeme getirilebilmesi için aradan en az bir yıl geçmesini hükme bağladığını belirten Topuz, ''Salı günü komisyona getirmekten söz ediyorlar. Komisyona getirseler bile bir yıl Genel Kurul gündemine getirilemez. Cumhurbaşkanı da bizim görüşmeler sırasında dile getirdiğimiz gibi en az 330 oy gerektiğini ifade etmiştir. Meclis, dolayısıyla bunu reddetmiş sayılır'' dedi. ~|~ ''100 kişiden 3?4'ü''

CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz, istatistiklerin, af yasalarından yararlanan her 100 öğrenciden sadece 3 ya da 4'ünün öğrenimini başarıyla tamamladığını ortaya koyduğunu söyledi. Bu nedenle af yasalarının başarılı sonuçlar ortaya koyduğunun söylenemeyeceğini bildiren Topuz, üniversitelerin, öğrencilerin büyük bölümünü kazanmaya dönük çalışmalar yapması gerektiğini ifade etti. ''Gençler avutuluyor'' diyen Topuz, ''Gençlere seslenmek istiyorum, sizin sırtınızdan siyaset yapılıyor. 3'ünüzü mezun etmek için 97'niz sokağa salınıyor. Bizi destekleyin, kapsamlı, sizlerin büyük bölümünün başarılı olmasını sağlayacak bir düzenleme üniversiteler tarafından yapılsın'' dedi.

Öğrenci aflarının daha çok askerliğini erteletmek isteyenlerin işine yaradığını da savunan Topuz, kendilerine gelen af istekleri ile bedelli askerlik isteklerinin aynı adreslerden gönderilmesinin bunu ortaya koyduğunu söyledi.

Gelir İdaresi'ne yeni düzenleme

Maliye Bakanlığı'na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı kurulmasına ilişkin yasa tasarısı, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

Tasarı ile 63 bin 74 kadro iptal edilirken, 48 bin 900 yeni kadro ihdas ediliyor.

Tasarıyla ülkenin ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarına uygun olarak belirlenen gelir politikasını adalet ve tarafsızlık içinde uygulamak, vergi toplama maliyetleri ile idari giderleri en aza indirerek, azami ölçüde vergileri ve diğer gelirleri toplamak amaçlanıyor.

Tasarıyla ayrıca, mükelleflerin vergiye gönüllü uyumunu sağlamak, mükellef haklarını gözeterek yüksek kalitede hizmet sunmak suretiyle yükümlülüklerini kolayca yerine getirebilmeleri için gerekli tedbirleri almak, şeffaflık, hesap verilebilirlik, dürüstlük, katılımcılık, verimlilik, etkinlik ve mükellef odaklılık ilkelerine göre hizmet sunmak amacıyla Maliye Bakanlığı'na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın kurulmasını öngörüyor.

Kırcı'nın sahte pasaportu zamanaşımına uğradı

CHP İzmir Milletvekili Kemal Anadol'un, Ukrayna'da yakalanan Bahçelievler katliamı hükümlüsü Haluk Kırcı'nın, Remzi Bulut adına düzenlenen sahte pasaportu nasıl aldığı yolundaki soru önergesine cevap veren İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, "10 yıl önce alınan pasaportla ilgili bir suç varsa bile zaman aşımına uğradı'' dedi.

Önergeyi cevaplayan Aksu, yapılan inceleme sonucunda pasaportun, Maliye Bakanlığı'nca düzenlenmiş özel damgalı pasaport talep formu ve belgesi üzerine, 4 Nisan 1995'te 4 yıl süre için verildiğinin anlaşıldığını belirtti. Aksu, Maliye Bakanlığı ile daha sonra yapılan yazışmalarda, Remzi Bulut adlı bir personelin bulunmadığının ve böyle bir talep formu düzenlenmediğinin ortaya çıktığını aktardı.

Bakan Aksu, Konuyla ilgili olarak Mülkiye ve Polis Başmüfettişi araştırma raporlarında, Remzi Bulut adına düzenlenen bu pasaportun verildiği dönemde görev yapan bazı personelin ihmal veya kasıtla suça karışma ihtimallerinin bulunduğuna dikkat çekildiğini bildirdi. Aksu, ancak böyle bir suç varsa bile beş yıl olan zaman aşımı süresi geçtiği için kamu davası açılmasının mümkün olmadığını söyledi. Disiplin cezası uygulanması açısından da zaman aşımının gerçekleştiğini bildiren Aksu, pasaportun resmi makamlarca düzenlendiğine dair kesin bir bilgiye de ulaşılamadığını kaydetti.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.