15 Mayıs 2001 Salı 00:00
Afetzedeye yardıma bile Derviş onay veriyor
Bakanlar Kurulu, dün 1 saat 10 dakika süren bir toplantı yaptı. Toplantıda sadece Osmaniye ve Antakya'da meydana gelen sel felaketi ele alındı. Sakanlar Kurulu toplantısından sonra açıklama Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Rüştü Kazım Yücelen tarafından yapıldı. Yücelen, kendisinin de aralarında bulunduğu bölgeye giden bakanların, Bakanlar Kurulu'na izlenimleri hakkında bilgi verdiklerini ve bölgedeki sorunları dile getirdiklerini kaydetti.

Hükümetin bütün tabii afetlerde gösterdiği hassasiyeti bu bölgelerde de göstereceğini savunan Yücelen, pamuk ve zeytinyağındaki destekleme primi ödemelerine öncelik verilmesi talebinin Bakanlar Kurulu'nca makul karşılandığını bildirdi.

Vergilerin ertelenmesine maliye Bakanlığı karar verecek!

Yücelen, Antakya merkezdeki esnaf ve tüccarın vergilerin 2 ay ertelenmesi yönündeki taleplerinin Maliye Bakanlığı'nın konusu olduğunu belirterek, Maliye Bakanlığı'nın bölgedeki vergiler için Haziran ayı sonuna kadar mücbir sebep uygulaması getirerek 13 Mayıs~|~ 2001 tarihinde böyle bir karar alındığını ve bu kararın duyurulmasını istediğini ifade etti.

Herşeye Derviş karar verecek

Yücelen, şöyle konuştu.

"Ayrıca bölgedeki vatandaşların sıkıntılarını gidermek için doğrudan doğruya görev zararı gösterilerek yapılacak yardımlar konusunda da Hazine'den sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş'in bu konuda inceleme yapıp bütçemizde olan görev zararına göre bir karar alması gündeme getirildi.

Bölgedeki vatandaşlarımızın ve esnaflarımızın en büyük arzularından birisi elektrik paralarının 1 ay ertelenmesiydi. Enerji Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, bölgedeki elektrik ücretlerinin ödenmesinin 6 ay ertelenmesiyle ilgili tasarıyı Bakanlar Kurulu'na sundu. Ancak bu da görev zararı kararı gerektirdiği için bu konuda yine Hazine'den sorumlu bakan Derviş ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan'ın oluşturacakları heyetçe görüşülerek bu konunun kararlaştırılması görüşüldü.

Bölgedeki esnafın Halk Bankası'na olan borçlarının ertelenmesi konusu Bakan Derviş tarafından incelenerek, bu konudaki karar bilahare bildirilecektir. Ancak yine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız Devlet Su İşleri Şube Müdürlüğü'nün makine parkının artırıldığını ve bu makine parkının afetin etkileri giderilinceye kadar bu bölgede kalacağını duyurdular. "

Yücelen, Orman İşletme Müdürlüklerinden kereste alan sanayi sitesindeki vatandaşların mağduriyetlerini gidermek için vadesi gelen borçların teminatlarını uzatma kayıt ve şartıyla borçlarının ertelenmesi yönündeki talebin Orman Bakanlığı tarafından müspet karşılandığını ifade ederek, bu konunun ilgililerle görüşülüp sonuca bağlanacağını söyledi.

Kamu sözleşmeleri perşembeye kaldı

Devlet Bakanı Yücelen, toplantıda kamudaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin gündeme gelip gelmediğine ilişkin bir soru üzerine, konunun gündeme gelmediğini, ancak Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler'in kendisinden "perşembe günü toplu iş sözleşmesinin yapılabileceğini, bu konuda uzlaşma yolunda büyük adımlar atıldığını ve uzlaşma sağlandığını" duyurmasını istediğini bildirdi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137