30 Ocak 2012 Pazartesi 12:22
Afşin-Elbistan santrali neden satılıyor?
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkan Yardımcısı Fuat Şengül, Kahramanmaraş ilinin Afşin ve Elbistan ilçeleri arasında kurulmuş olan Türkiye'nin en büyük termik elektrik santralinin elimizden çıkarıldığına işaret etti. “Yıllar önce Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) ve Maden tetkik Arama Enstitüsü'nün (MTA) ortak çalışmalarıyla Afşin-Elbistan linyit havzasında düşük kalorili bol miktarda linyit rezervi olduğu tespit edildi” bilgisini veren Şengül, bu linyitlerden faydalanarak bölgede bir termik santral kurulmasına karar verildiğini hatırlattı.

Yakıtı yanı başında

Enerji Uzmanı Fuat Şengül, santralle ilgili şu bilgileri aktardı: “5000 megavatlık (MW) bir santralın kurulmasıyla bölgedeki linyitlerin altmış yılda tüketilebileceği hesaplanarak hazırlanan proje 1968 yılı yatırım programına alındı. 1973 senesinde santralin yapımına başlandı. Her biri 344 MW gücünde dört ünite olarak planlanan santralin A ünitesi Temmuz 1984'te üretime başladı. Bu santral, düşük kalorili linyiti, doğal gaz veya petrol kullanmadan sürekli ve güvenli bir şekilde yakarak elektrik enerjisi üretmek amacıyla dizayn edilmiştir. Yapılan son araştırmalara göre, Afşin - Elbistan alanındaki linyit rezervi toplam 3.2 milyar tondur.  Yeni teknolojiler sayesinde 1.8 milyar ton linyit açık maden kazısı ile ekonomik olarak çıkartılabilecektir. Toplam rezerv 120 kilometrekarelik bir alana yayılmıştır.
Bu alanda uygun üç rezerv bulunmaktadır. Bunlardan ilki Kışlaköy'dür. Kışlaköy mevcut 4 x 344 MW'lık Afşin - Elbistan termik santraline kömür sağlamaktadır. Kışlaköy bölgesinin madenciliğe uygun toplam linyit rezervi 600 milyon tondur. Bahsi geçen üç rezerv alanının ortalama ısıl değeri 1.100 kcal/kg'dır. Bu rezervlerdeki linyit yüzde 44 kül, yüzde 56 nem oranına sahiptir.
Küresel sermaye Elektrik Üretim Şirketi, Türkiye'nin en büyük enerji santralı olan, 4 x 344 MW kapasiteli Afşin - Elbistan termik santralının 4 ünitesinde gerekli rehabilitasyonları, desülfirizasyonunu yaparak ve yeni iki ünite ilave ederek işletmesine talip olmuştur. Projenin amacı mevcut Afşin - Elbistan enerji santrali ve kömür madeninin Türkiye Cumhuriyeti'nden alınarak modernize edilmesi, büyütülmesi ve işletilmesidir. Şimdi AKP iktidarına şunu sormak lazım. Hani 3. köprüyü kamu imkanları ile yapacaklarmış ya, 6 milyar Amerikan dolarına!”
Bağımsız Türkiye için önce ekonomik bağımsızlığın gerektiğini ifade eden Fuat Şengül, şunları söyledi: “Bu ülkenin önceliği kendi doğal kaynağı olan kömürle elektrik üreten santraline sahip çıkıp, birkaç yüz milyon Amerikan doları yatırım yapmak mı yoksa küresel güçlere otoyol işinize gelmiyor buyurun karlı yatırım olan ülkemizin gözbebeğini alın demek mi? Hani enerjide dışa bağımlılıktan ülkeyi kurtaracaktık? Siz elimizdeki kömür kaynağını da dışa bağlıyarak mı bağımlılıktan kurtulacağız sanıyorsunuz. Acilen Prof. Dr Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli'nin hayata geçirilmesi ve ülkemizin kurtuluşunun temini için halkımızı duyarlı olmaya davet ediyoruz.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137