29 Ocak 2007 Pazartesi 00:00
AKP Cargill yasasında ısrarlı
Cumhurbaşkanı Ahmet Nejdet Sezer'in geri gönderdiği yabancılara toprak satışını kolaylaştıran Toprak Koruma Yasası, Meclis Genel Kurulu'nda yeniden ele alınacak. ~|~TBMM Genel Kurulu, bu hafta Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in bir kez daha görüşülmek üzere geri gönderdiği Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Yasasını ele alacak.Genel Kurulda, AKP grup başkanvekilleri tarafından verilen ve TBMM İçtüzüğünün "temel kanunlar" ile ilgili 91. maddesinde değişiklik öngören teklif, 30 Ocak Salı günü Genel Kurulda görüşülecek.

Anayasa Mahkemesinin verdiği iptal kararıyla doğan boşluğu gidermek amacıyla hazırlanan teklife göre, Genel Kurulda "temel kanun" olarak görüşülen tasarı ve teklifler üzerinde, milletvekilleri tarafından Anayasaya aykırılık dahil her maddede 2 önerge verilebilecek. Ancak, her siyasi parti grubuna mensup milletvekillerinin birer önerge verme hakkı saklı olacak.
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in bir kez daha görüşülmek üzere Meclise geri gönderdiği Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Yasası da bu hafta Genel Kurulda yeniden görüşülecek.

Metrekaresi 5 YTL'ye hazine arazisi
Yasayla, bir yıl içinde başvurulması halinde tarım dışı kullanılan tarım arazilerinin her metrekaresi için 5 YTL ödemek şartıyla buraların kullanımı için izin verilecek. Söz konusu arazi ve tesislerin istenilen amaçla kullanımı için çeşitli kurumlardan alınması gerekli ruhsat, izin gibi işlemler 2 yıl içerisinde tamamlanıncaya kadar başvuru sahipleri faaliyetlerine devam edecekler. Bu süre içinde gerekli izinleri alamayanların üretim faaliyetleri ilgili idarelerce durdurulacak. "Cargill" için çıkarıldığı eleştirilerine sahne olan yasada değişiklik yapılmayacak.

AKP İstanbul Milletvekili Lokman Ayva'nın Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanununda değişiklik öngören teklifin de bu hafta görüşülmesi bekleniyor. Teklifle, bakıma muhtaç özürlülere bakım hizmeti verilmesi için herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna tabi olmama şartı kaldırılarak tüm gelirleri toplamı üzerinden özürlünün kendisine veya aile birey sayısına göre özürlüye "bakım hizmeti" verilmesi öngörülüyor. Genel Kurul, 30 Ocak Salı günü 15.00?20.00, 31 Ocak Çarşamba ve 1 Şubat Perşembe günleri ise 14.00?20.00 saatleri arasında çalışacak.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.