03 Ocak 2013 Perşembe 11:57
AKP çiftçiyi AB\'ye kurban ediyor

YENİ MESAJ / İSTANBUL

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Koç, Avrupa Birliği’ne entegre tarım politikaları ve verilen taahhütlerin, Türk çiftçisini bitirdiğine dikkat çekerek “Bu çıkmazdan kurtuluşun tek yolu vardır; o da tarımı stratejik bir alan olarak gören ve ona göre projelendiren Bağımsız Türkiye Partisi ve Genel Başkanımız Prof. Dr. Haydar Baş beyin Milli Ekonomi Modeli’dir” dedi.

10-11 milyonluk tarım kesimi aradan çıkartıldı

BTP Genel Başkan Yardımcısı Koç, “Önceki koalisyonlar ve AKP hükümetinin AB’ye verdiği taahhütler sebebiyle Türk çiftçisi bitirilmiştir. 2002 yılındaki tarımdaki istihdam 7,8 milyon iken, 2010 yılında da 5. 6 milyon kişiye düşmüştür. Bu çiftçi sayısını, geçimini temin ettikleri 4-5 kişilik ailelerini eklersek, geçimini tarımdan temin eden 10-11 milyonluk bir nüfus tasını-tarağını toplamış göç etmiştir. AB’ye söz verildiği üzere toplam Türk çiftçisi 2 milyona düşürülünceye kadar, tarımı yok etme politikası devam edecektir” şeklinde konuştu.

Hükümet çiftçiye kaşıkla veriyor, kepçeyle alıyor

“AKP hükümeti çitçiyi zorla bağından-bahçesinde etseydi millet ayağa kalkardı” diyen BTP Genel Başkan Yardımcısı Koç “Hükümet, çiftçiyi ektiğine pişman ederek, ürün taban fiyatını üretim maliyetinin altında vererek, kredi ve borca batırarak tarımdan uzaklaştırıyor. Çiftçiye destek diye söylenenlerin hepsi yalan rüzgarı. Kaşıkla veriyorlar, kepçe ile alıyorlar.  2011 yılında çitçiye güya 5 milyar 958 milyon TL destek sağlanıyor. Aynı çiftçiden sadece mazottaki vergilerden 8 milyar TL geri alınıyor. Hesap belli… Tarımda yılda yaklaşık 3,5 milyar/litre mazot kullanılıyor. Resmi verilere göre 2008 yılında 3.22 milyar / litre mazot kullanıldı. Her litre mazottan 2,5 lira vergi alınıyor. Yalnızca mazottan alınan ÖTV ve KDV tutarı 8 milyarı geçiyor. Kaşıkla verdiğini kepçeyle geri alıyor. Düşük taban fiyatı, gübre, sulama, elektrik, gündelikçi vs maliyetleri ise çiftçiyi önce krediye bulaştırıyor. Sonra da bağına-bahçesine, traktörüne, evine haciz geliyor, icralık oluyor. 2011 yılında Türk çiftçisi 21.6 milyar TL’lik faizli tarım kredisine batmıştır. Milyonlarca çiftçimiz haciz ve icralıktır. Bu muameleye tabi tutulan çiftçi ayakta durabilir mi?!” şeklinde konuştu.

Çiftçi maliyetle boğuşup krediyle batıyor

AKP hükümetinin Türk çiftçisini bilerek veya bilmeyerek ölüme mahkum ettiğini söyleyen BTP Genel Başkan Yardımcısı Koç “Hesap ortada… 2002 yılı ile 2010 arasında hububat sulama ücretleri yüzde 236.7 artıyor, DAP gübresi yüzde 210.3, üre gübresi yüzde 188.7 artıyor. Aynı dönemde mazottaki artış ise yüzde 176.6 oranında gerçekleşiyor. Buğdayın kg başına taban fiyatına bakıyorsunuz, 2003’te 32 kuruş iken 2010 yılında 45-50 kuruşu bulmuyor. AKP hükümeti, çiftçiye ölü taban fiyatı vererek ölüme mahkum ediyor. Bunlar çiftçiyi memnun edecek fiyat verebilir mi? Veremezler. Zira hükümet çiftçisine ödeyeceği ürün bedelini Dünya Bankası’ndan veya küresel tefecilerden faizli borç alıyor. Bu borç ve faiz, yine millete zam olarak dönüyor. Çiftçi faize, borca batıyor. Ülke ise ithalata mahkum oluyor. Türkiye buğdayın tonunu 284 dolara üretirken; Bulgaristan 141 ise dolara, Macaristan ise 156 dolara üretiyor. Türkiye, Rusya’dan buğday, Yunanistan’dan buğday ve pamuk, ABD\'den pamuk ve şeker, Mısır\'dan pirinç, Ukrayna\'dan mısır, Fransa\'dan arpa, Sri Lanka\'dan çay ithal ediyor. Tarımın bittiği ülkede hayvancılık ayakta kalabilir mi? Kalamaz. Nitekim şimdi de Balkanlardan sap, saman ve ot, Fransa ve Brezilya’dan ise ne idüğü karışık Angus hayvan ithal ediyoruz” dedi.

BTP çiftçiyi milletin efendisi yapacak

Türk çiftçisinin yüzünü güldürecek tek partinin BTP olduğunu belirten Koç “Çiftçinin mahsulü, emeği, katma değerdir. Toprağa 1 dane mısır eker, 40 dane mısır alır. Devletin vazifesi, karşılığı piyasada bulunmayan bu ürün ve mahsulün karşılığında TL basmaktır, emisyonu genişletip çiftçiye vermektir. Faizli borç dilenerek çiftçinin emek ve mahsulünü ecnebilere transfer etmek değildir. IMF’ye verilen taahhüt sebebiyle 20-25 yıldan beri bu yanlış devam etmektedir. Devlet ve millet borca batırılmaktadır. Genel başkanımız Prof. Dr. Baş’ın Milli Ekonomi Modeli ve milli para politikasıyla BTP bu yanlışa  son verecektir. Devlet, çiftçisinin ürününün karşılığında parasını basacak; ürün bedelinin yarısını, tohum toprağa atılmadan 6 ay önce çiftçisine avans olarak verecektir. Diğer yarısını ise ürün teslimatında peşin ödeyecektir. Devlet, çiftçine ürün alım garantisi verecek, her türlü doğal felaketlere karşı hem çiftçisini, hem de ürününü ücretsiz sigortalayacaktır. Mahsulün fiyatını ise çiftçi ve ilgili kooperatifler ortaklaşa belirleyecektir. Türk çiftçisi ve köylüsü yeniden milletin efendisi olacaktır” dedi. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.