07 Temmuz 2006 Cuma 00:00
AKP eğitimi tahrip ediyor
Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Elazığ'da yaptığı konuşmada, AKP iktidarının milli ve dini eğitimi ciddi biçimde tahrip ettiğini vurguladı. ~|~

Türkiye turunu Doğu Anadolu Bölgesi ile sürdüren BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Elazığlılarla biraraya geldi. İç politikadan ekonomiye Türkiye üzerine değerlendirmelerde bulunan BTP Lideri, Türkiye'nin birliği ve bütünlüğü konusu ile eğitim hakkında dikkat çekici tespitlerde bulundu

Milleti ayıranların adı!
ABD ve AB güdümündeki iç ve dış politikada yaşanan ağır tahribatın ekonomide de aynen sürdüğünü söyleyen Prof. Baş, "Hepimiz kardeşiz, bu zaten örfen de, dinen de böyledir. Gelmiş bir fitne rüzgarı bir taraftan esmiş. Sanki ortada çok ayrı milletler kesimler var edasıyla ? Milleti birbirine hasım noktasına taşımaya çalışıyorlar. Bu millet kardeştir, ayırmaya çalışanlar vallahi de billahi de kalleştir" dedi.
Geçmişte İngilizlerin Hicaz'da Arap dünyasını Osmanlıdan kopartan oyunun bir benzerinin şimdi Güneydoğu'da oynanmak istendiğini söyleyen BTP Lideri, hükümetin dinlerarası diyalog çalışmalarına da dikkat çekti ve sözü iktidara getirerek, şunları söyledi: "Dünyaya kardeşlik ilan ediyor. Neymiş onlar? Hıristiyan, Musevi ne var canım. Tamam da sen niye Güneydoğu'daki kardeşimin arasını Anadolu'yla bu şekilde görmüyor, onları kucaklamıyor, öpmüyor, sarılmıyor da okyanus ötesindekine elini uzatıyorsun."

Müslüman ? Türk modeli
BTP Lideri'nin gündemindeki bir diğer konu da AKP Hükümeti'nin milli ve dini eğitimde yaptığı yeni düzenlemelerdi.
BTP Lideri önce her milletin örnek bir insan modeli olduğunu belirterek başladı konuşmasına ve şunları dile getirdi: "Bugüne kadar biz bu insan nasıl olmaladır diye düşünüp milli eğitimimizde bir Müslüman ? Türk insanını hayal edemedik. Bizim dışımızda tüm dünya ülkelerinde geleceğini teslim ettiği insan modeli ardır."

Avrupa'daki din anlayışı
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, konuşmasında ısrarla girmek istediğimiz Avrupa'daki din eğitiminden örnekler vererek, şunları kaydetti: "Katolik olanların çocuğu dinini ancak Katolik papazdan öğrenir.
Katolik olanların çocuğuna Protestan bir papaz ders veremez."

İktidarının tahribatları
AKP iktidarının eğitim müfredatı konusunda değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Baş, mevcut iktidar döneminde özelikle din kitaplarında inanılmaz değişikliklere imza atıldığını hatırlattı. Prof. Baş çarpıcı şu çarpıcı örnekler verdi:
"İlk örnek 6. sınıf din kitabı sayfa 96'dan...
4 büyük kutsal kitap başlığı altında verilen bilgide Kuran?ı Kerim'in yanı sıra Tevrat, İncil ve Zebur'un da değişmeden bir bütün olarak günümüze kadar geldiği öne sürülüyor. Bu ifadenin İslam kaynaklarına göre yanlış olduğunu beyan ettik. Yine 5. sınıf din kitabının 20 sayfasında Kelime?i Tevhid'den, Muhammedürresülüllah bölümü kaldırılmış.

Aynı şekilde din kitaplarında Veda Hutbesi'nin son bölümünde yer alan size Kuran ve Sünnetimi bırakıyorum  ifadesinden sünnet kısmı bilinçli olarak çıkarılmış.
Önceki yıl yapılan 4. sınıf soru kitapçığı ikinci deneme sınavı soru 19.
'Gönderilen son peygamber hangisidir.'
Cevap elbette Hz. Muhammed. Ancak oradaki cevap Hz. İbrahim olarak verilmiş. 
Yine İslam tarihi boyunca hiçbir örneği olmamasına rağmen 4. sınıf ve 5. sınıf din kitaplarında Peygamber Efendimize ait minyatür resimlere yer verildi.
Müslüman ? Türk milletinin örfünde böyle bir şey var mı? Bunlar çokça böyle Hıristiyanlık temasını gençliğimize  öğütlemek üzere uydurulan programlar...
Ve bir başka çarpıcı örnek daha.
6. sınıf din kitabı sayfa 102?103.
iyilik anlatılırken Tevrat, Zebur ve incil'den bölümlere yer veriliyor."
Cami yerine ibadethane
Bu çarpıcı örnekleri sürdüren BTP Lideri, konuşmasında iki tartışmalı düzenlemeye daha dikkat çekti.

İmar Yasası'nda geçen cami kelimesi yerine konan ibadethane ifadesi ile onbinlerce kilise evinin açılmasına imkan sağlandığını söyleyen Prof. Baş, son olarak nüfus cüzdanlarındaki din hanesinin boş bırakılmasına dair düzenlemeye dikkat çekti ve iktidara şu soruyu yöneltti: "Elazığ'dan soruyoruz. Sizlerin yetiştirmek istediği neslin modeli nedir? Hangi nesli siz hayal ediyorsunuz? Nasıl bir nesil yetiştireceksiniz? Bunlar neyi ölçü olarak alıyorlar? Batı eğitimi ise böyle bir eğitim Batıda yok. Türk eğitimi ise Türkiye'de yok, hayır İslam ise ? İslam'da hiç yok... Bunların anlayışı dört kitabın hiçbirinde yok."
Prof. Baş tüm bu çarpıklığa son vermek için Elazığlılardan destek isterken BTP iktidarında izlenecek eğitim sistemi ve modeliyle ilgili de bilgi verdi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137