21 Mayıs 2005 Cumartesi 00:00
AKP sorunları çözemez
Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Berk Konya'da düzenlediği basın toplantısında hükümeti eleştirdiler.
BTP Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Berk, AKP iktidarının ülkenin hiçbir sorununu çözemeyeceğini belirterek, "AKP ülke sorunlarının üstesinden gelemez. Çünkü okyanus ötesinden aldığı icazetlerle geldi. Bunlar millet, memleket meselelerini halletmek için gelmediler. Yabancı güçlerin istek ve arzularını Türk milletine kabul ettirmek için geldiler" dedi.
Berk şöyle devam etti:
"Böyle olunca aldıkları icazet doğrultusunda ve körü körüne bir AB sevdası uğruna ülkemizi ve bu aziz milletimizi ne duruma düşürdüler isterseniz beraber bakalım.
Önce milletimizin yüreğini yakan başörtüsü yasağını ele almak istiyoruz.
Başörtüsü sorununu ancak BTP çözer
AİHM'deki davada hükümetin başörtüsü yasağını savunduğunu hatırlatan Berk şunları söyledi: "AİHM Büyük Dairesine iktidarın verdiği savunma AKP iktidarının başörtüsü konusunda millete oynadığı tiyatroyu gözler önüne serdi. AKP yandaşı medyanın milletten saklamaya çalıştığı bu tiyatroyu hepiniz biliyorsunuz. Seçim meydanlarında başörtüsü namusumuzdur diyen AKP iktidarı,önce içerde bazı güçler müsaade etmiyor. Bu işi AB çerçevesinde çözeceğiz diyerek başörtüsü mağdurlarını AİHM'me yönlendirdi.  Böylece bir  yandan Türk milletini kendi askerine,devletine yabancılaştırıp düşman ederken diğer yandan AB'nin her dayatmasına razı etti. Sonra da hiç utanmadan başörtüsü mağduru Leyla Şahin'e karşı hükümet adına başörtüsü yasağının eğitim ve inanç özgürlüğüne engel olmadığını iddia etti.
 Şu anda Avrupa Mahkemelerinde alınan karar bizim Mecliste alınan kararların üstündedir. Bu kararı da maalesef Anayasanın 90. Maddesini değiştirerek AKP iktidarı almıştır. AKP bütün bunları yaparken, 'Ben türban konusunu halletmek istiyorum. Ama önüme Anayasa Mahkemesi, Başkanı, derin devlet çıkıyor' diyor. Bunlar, AB hukuku bizim üzerimizde demedi mi?"
Avrupa hukuku ne diyor?
"Şimdi gelin Avrupa'nın hukukunu okuyalım, bizi nereye bağladılar, görelim. AİHM, 29 Haziran 2004'te aldığı kararla başörtüsü mağduru Leyla Şahin'in açtığı davada Türkiye'yi haklı buldu. Türban yasağının laikliğin gereği olduğunu söyleyen AİHM, türbana müdahalenin meşru olduğu kararını verdi. AİHM, türban takmak doğru değil, diyor. AKP ise bu Avrupa hukukunu üst hukuk olarak kabul etti. Bunu AKP söylüyor. Bunlar bu işi halledemez. Çünkü samimi değiller. Önceki iktidarlar gibi milleti aldatıyorlar. . Apo konusunda iç hukuk engelini aşmak için seferber olan AKP başörtüsü konusunda topu içeriye atıyor.  Hukuk mu buna müsait değil, hayır!İçeride hiçbir mani yok. Bunları iktidar eden dış güçler müsaade etmiyor Başörtüsü yasağını ancak BTP halledebilir. Çünkü milletten başka hiçbir güce diyyet borcu yoktur. Göreceksiniz! milletin türban meselesini halledeceğiz."
Apo kararı Türkiye'yi böler
Berk, Öcalan'la ilgili yeniden yargılama kararıyla ilgili de şunları söyledi: "Bakın AKP dışardan aldığı talimatları nasıl yerine getirmiş: AİHM'nin "Apo'yu yeniden yargılayın" emri Türkiye'nin coğrafi ve millet bütünlüğü açısından bir kavşak noktasıdır. Türkiye'nin bu karara direnmemesi, AİHM'e teslim olması bu ülkeyi böler, bu ülkeyi parçalar. Çünkü Batı'ya aklını ve kalbini teslim etmiş, hangi aydın ve siyasetçi neyi söylerle söylesin bu basit bir "hukuk kararı" değildir. Bu bir siyasal karardır. En önemlisi bu karar "Apo'yu yeniden yargılayın" temelinde ve arka planında Türkiye'nin geleceğini yargılama kararıdır. Dolayısıyla kimi çevrelerin ifade ettiği gibi "Apo yargılansın, nasıl olsa aynı mahkûmiyeti alır" demek bir yalan ve aldatmacadır. Çünkü bu bir süreçtir. Apo'yu yeniden yargılayarak Avrupa, ne zaman sona ereceğini kendisinin bileceği bir demokrasinin kılıcını elinde tutacak, bazen ekonomik istikrar, bazen turizm, bazen güvenlik, bazen de "AB bir medeniyet projesidir" diyerek, Apo'yu serbest bıraktıracaktır." ~|~
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.