05 Kasım 2001 Pazartesi 00:00
ANAP'ın paketinde neler var?
ANAP Genel Başkan Yardımcısı Erkan Mumcu, "Önlemler Paketi" adı altında önceki gün düzenlediği basın toplantısında, bazı bakanlıkların birleştirilmesini önermişti.

Raporda, ekonomi ile ilgili olarak yapılması gerekenler şöyle sıralandı:

* Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü tasfiye edilerek, fonksiyonları il özel idarelerine devredilmelidir.

* KDV'de 2002 yılının ilk çeyreğinde vergi indirimlerine gidilmesi kaçınılmazdır. 2002 için yapılamıyorsa Kasım ve Aralık ayları için KDV'nin yarı yarıya düşürülmesi, stokların elden çıkarılması ve bilanço zararlarının bir ölçüde düşmesi açısından son derece gereklidir.

* Ekonominin kayıt altına alınmasını sağlayacak önlemler arasında kredi kartı, çek vb. kaydi para kullanımının teşvik edilmesi de öncelikle ele alınmalıdır.

Siyasi ve idari reform önerileri

* Ekonomiyle ilgili bakanlıkların bir partinin, kamu yatırımlarıylailgili bakanlıkların bir partinin, genel ve rutin kamu hizmetlerinin sağlanmasına dönük bakanlıkların da bir partinin sorumlul~|~uğuna verilmesiyle aynı alanlarla ilgili farklı partilerden bakanlar arasındaki sürtüşmenin önüne geçilecektir.

* Merkezi yönetim asli görev alanına çekilirken, önemli bir kısmı tamamen yerel idarelere devredilmeli ve birbiriyle ilgili birimler birleştirilirken, bazıları kaldırılmalıdır.

* Devlet Bakanı sayısı 8 olmalıdır.

* İçişleri Bakanlığı: Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'ndan Afet İşleri Genel Müdürlüğü ve Başbakanlık'tan Türkiye Acil Durum Genel Müdürlüğü alınarak, bu bakanlıktaki Sivil Savunma Genel Müdürlüğü ile birleştirilerek, tek genel müdürlük olarak İçişleri Bakanlığı'na bağlanmalıdır.

* Maliye Bakanlığı: Devlet Personel Başkanlığı Başbakanlık'tan alınarak, Maliye Bakanlığı'na bağlanmalıdır. Bütçe, kadro ve personel istihdamı birbiriyle doğrudan ilgili konulardır.

* Milli Eğitim Bakanlığı: Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Devlet Bakanlığı'ndan alınarak, bu bakanlığa bağlanmalıdır. Erkek teknik, kızteknik gibi ayrı genel müdürlükler birleştirilmelidir.

* Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı: Sosyal güvenlik kuruluşlarının aynı bakanlık çatısı altında toplanması bu alanda yapılacak reformların, yeniden yapılanmaların hızlı bir şekilde yürütülmesini sağlayacaktır. Maliye Bakanlığı'ndan Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü alınarak, bu bakanlığa bağlanmalıdır. Sosyal Hizmetlerve Çocuk Esirgeme Kurumu, Kadının Statüsü ve Sorunları Genel Müdürlüğü, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu, Aile Araştırma Kurumu devlet bakanlıklarından alınarak, bu bakanlığa bağlanmalıdır.

* Ekonomi Bakanlığı: Hazine Müsteşarlığı, ihracatın kalkınmada ve ekonomimizdeki yeri, ihracat, dış ticaret ve gümrüklerin birbirleriyleolan ilişkileri dikkate alınıp, Dış Ticaret Müsteşarlığı, Gümrük Müsteşarlığı ile birleştirilerek, Devlet İstatistik Enstitüsü Başkanlığı, DPT, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, devlet bakanlıklarından İç Ticaret Genel Müdürlüğü ve Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'ndan, Devlet Malzeme Ofisi Maliye Bakanlığı'ndan alınarak, bu bakanlığa bağlanmalıdır.

* Kentleşme ve Milli Emlak Bakanlığı: Ülkemizdeki kentleşme hızı ve çarpık kentleşme sorunları gözönüne alınarak kentleşme ve milli emlak bakanlığı kurulmalıdır.

Arsa Ofisi, Milli Emlak, Tapu Kadastro Genel Müdürlükleri, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın Teknik Araştırma ve Uygulama Genel Müdürlüğü, Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü Arazi İskan Daire Başkanlığıve Toplu Konut İdaresi Başkanlığı yeni kurulacak bu bakanlığa bağlanmalıdır.

* Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı: Milli Parklar Av ve Yaban Hayatı Genel Müdürlüğü Orman Bakanlığı'ndan alınarak, bu bakanlığa bağlanmalıdır.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.