21 Nisan 2010 Çarşamba 00:00
Anayasa görüşmeleri devam ediyor
TBMM'de Anayasa değişikliği teklifinin maddelerine geçilmesine ilişkin yapılan gizli oylamada Genel Kurul'a getirilmesi kararlaştırılan Anayasa değişiklik teklifinin 1. maddesine 336 kabul, 2. maddesine ise 337 kabul oyu verildi. ~|~

 

TBMM Genel Kurulunda, anayasa değişikliği teklifinin 1. maddesine 336 kabul 70 ret, 2. maddesine ise 337 kabul, 68 ret oyu verildi. Danışma Kurulunda uzlaşma sağlanamaması üzerine BDP, MHP, CHP ve AKP grupları, önerilerini ayrı ayrı Genel Kurul'a getirdi. Bu önerilere ilişkin görüşmelerde zaman zaman usul tartışmaları yaşandı. AKP grubunun TBMM Genel Kurulu'nun çalışma gün ve saatlerine ilişkin önerisi kabul edildi. TBMM Genel Kurulunda, Anayasa değişikliği teklifinin tümü üzerindeki görüşmelere geçildi. Görüşmelere, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli katıldı. 

333 kabul, 73 ret
TBMM Genel Kurulunda, Anayasa değişikliği teklifinin maddelerine geçilmesine ilişkin gizli oylama yapıldı. Oylamaya 410 milletvekili katıldı. Milletvekillerinden 333'ü kabul oyu kullanırken, 73'ü ret oyu verdi. Oylamada, 2 milletvekili çekimser kalırken, 2 oy da boş çıktı. Geçersiz oy çıkmadı. Oylamaya, CHP, BDP ve DSP'li milletvekilleri katılmadı. MHP'li milletvekilleri ise oy kullandı. BDP'li milletvekilleri oylama sırasında salonda da bulunmadı. Oylamada, bağımsız milletvekillerinden bazıları oy kullanırken, bazıları kullanmadı. Bağımsızlardan Ankara Milletvekili Zekai Özcan, Elazığ Milletvekili Feyzi İşbaşaran ve İzmir Milletvekili Recai Birgün oy kullandı. Kayseri'de yumruklu saldırıya uğrayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'a öncelikle oy kullandırıldı.

1. maddeye 336 kabul oyu
Anayasa değişikliği teklifinin 1. maddesine 336 kabul, 70 ret oyu verildi. TBMM Genel Kurulundaki oylamaya 407 milletvekili katıldı. Oylamada 336 kabul, 70 ret oyu kulanıldı. 1 oy ise geçersiz sayıldı.  Oylamaya, CHP, BDP ve DSP milletvekilleri katılmadı, MHP'liler oy kullandı. BDP'li milletvekilleri oylama sırasında salondan ayrıldı. Bazı milletvekillerinin kabinlere girmeden oy kullanması üzerine oturumu yöneten TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, uyarıda bulundu. Teklifin, Anayasanın 10. maddesinde değişiklik yapan 1. maddesine göre, kadın?erkek eşitliği konusunda alınacak tedbirler, Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olarak yorumlanamayacak. Çocuklar, yaşlılar ve özürlülerle, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleriyle, malul ve gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmayacak.

2. maddeye 337 kabul oyu
Anayasa değişikliği teklifinin 2. maddesine 337 kabul, 68 ret oyu verildi. TBMM Genel Kurulundaki oylamaya 405 milletvekili katıldı. Oylamada 337 kabul, 68 ret oyu kullanıldı. Maddeyle, Anayasanın ''Özel Hayatın Gizliliği'' başlıklı 20. maddesine, ''Herkes kendisiyle ilgili kişisel verilerin korunmasını isteme hakkına sahiptir. Bu hak, kişinin kendisiyle ilgili kişisel veriler hakkında bilgilendirme, bu verilere erişme, bunların düzeltilmesini veya silinmesini talep etme ve amaçları doğrultusunda kullanılıp kullanılmadığını öğrenmeyi de kapsar. Kişisel veriler, ancak kanunda öngörülen hallerde veya kişinin açık rızasıyla işlenebilir'' hükmü ekleniyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137