12 Temmuz 2001 Perşembe 00:00
Anayasa Mahkemesi Affı konuşuyor
Anayasa Mahkemesi, 4616 sayılı Şartla Salıverilmeye, Dava ve Cezaların Ertelenmesine İlişkin Yasa'nın bazı madde ve hükümlerinin iptali istemiyle yerel mahkemelerden yapılan başvuruları esastan görüşmeye devam ediyor

Anayasa Mahkemesi heyeti, dün saat 10.00'da başlayan toplantısında yasaya yönelik 3 raportör tarafından hazırlanan ve yaklaşık 200 sayfayı bulan raporu okumaya devam etti. Yüksek Mahkeme Heyeti, önce yasanın içeriğini otaya koyacak ve bu konuda bir görüş ortaya çıktıktan sonra maddelere yönelik incelemeye geçecek.

YDP'ye ihtar verilmesi

Anayasa Mahkemesi, Yeniden Doğuş Partisi (YDP) eski genel Başkanı Hasan Celal Güzel'in parti üyeliğinden çıkarılmaması üzerine partiye ihtar verilmesi istemini de Şartla Salıverilme Yasası kapsamında görüşüp karar bağlayacak.

Maddelerin görüşülmesi

Anayasa Mahkemesi, ilk önce Sandıklı, Çankırı ve Turgutlu Asliye ve Ağır Ceza mahkemelerinden gelen başvuruları görüşecek.

Yüksek Mahkeme, 4616 sayılı Yasa'nın 1. maddesinin (a) alt bendiyl~|~e TCK'nın 240, 414/1, 418/2, 339 ile 349. maddelerinin şartla salıverme ve erteleme kapsamı dışında bırakılmasının Anayasa'ya aykırıolduğu iddiasını esastan inceleyecek.

Söz konusu maddelerin kapsam dışında bırakılması Anayasa'ya aykırıbulunur ve iptal edilirse, bu maddeler nedeniyle yargılaması devam edenlerin davaları ertelenecek, cezaevinde bulunanlar ise şartla tahliye edilecekler. Ancak, bu kişilerin, suçu 23 Nisan 1999 tarihine kadar işlemiş olmaları şartı da aranacak.

Anayasa Mahkemesi'nin esastan inceleyeceği, Yasa'nın kapsam dışında bıraktığı TCK'nın 240. maddesi, görevi kötüye kullananlara biryıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilmesini öngörüyor.

TCK'nın 414. maddesinin birinci fıkrası ise her kim 15 yaşını bitirmeyen küçüğün ırzına geçerse 5 yıldan aşağı olmamak üzere ağır hapis cezasına mahkum edileceğini, 418. maddenin ikinci fıkrası ise bufiil bir hastalığın sirayetine ve mağdurun sıhhatinde bir tehlike yaratırsa verilecek cezanın yarı oranda artırılacağını hüküm altına alıyor.

4616 sayılı Yasa'nın kapsam dışında bıraktığı TCK'nın 339 ila 349.maddeleri, "evrakta sahtecilik" fiillerine verilecek cezaları düzenliyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100