25 Temmuz 2005 Pazartesi 00:00
Anayasa Mahkemesi operasyonu
Cumhurbaşkanı Sezer'in son 3 üyeyi atamasıyla '20 yılı kurtuldu' yorumları yapılan Anayasa Mahkemesi'ne üye seçimini değiştirmek için AKP yeni taslak hazırlığı içinde
AKP'nin Anayasa Mahkemesi'yle ilgili değişiklik planının ayrıntıları belli oldu. AKP'nin bu konudaki Anayasa değişiklik önerisine göre, üye sayısı 21'e çıkarılıyor. Yüksek Mahkeme'nin 7 üyesini doğrudan Meclis'in seçmesi öngörülüyor. Mevcut yasalara göre Yüksek Mahkeme'nin tüm üyelerini seçen Cumhurbaşkanı'nın bu yetkisi, sınırlandırılıyor. Cumhurbaşkanı'nın Anayasa Mahkemesi'ne en fazla 3 ya da 4 üye seçmesi öngörülüyor.
Yaş haddine son
TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof.Dr. Burhan Kuzu'nun hazırladığı AKP'nin önerisinde, Yüksek Mahkeme'deki 'yaş haddinden emeklilik' uygulaması da kaldırılıyor. Üyelerin görev süreleri 7?8 yılla sınırlandırılıyor. Kuzu'nun verdiği bilgiye göre, AKP'nin, Meclis'in yeni yasama dönemindeki öncelikli gündem maddeleri arasında yer alacak önerisinde şu yenilikler var:
n  Anayasa Mahkemesi'nin asıl ve yedeklerle birlikte bugün 15 olan üye sayısı 21'e çıkarılıyor.
n  Bugün yine tek heyet sistemiyle çalışan Yüksek Mahkeme'de iki daire ve bunların üzerinde de, iki dairenin üyelerinden oluşan bir Genel Kurul sistemi getiriliyor.
n Her biri ayrı görev alanlarına sahip olacak bu daireler, Yüce Divan yargılamaları ile yasa incelemelerini yaparken, parti kapatma kararlarını ise Genel Kurul verecek. Daireler 10'ar kişiden, Genel Kurul ise 21 kişiden oluşacak.
n Mevcut uygulamada Cumhurbaşkanı, mahkemenin 15 üyesinden 11'ini Yargıtay, Danıştay, Sayıştay, Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi ve YÖK'ün belirlediği 3'er aday arasından, 4 üyeyi de doğrudan kendisi seçiyor. AKP'nin önerisinde, Köşk'ün belirleyeceği üye sayısı 3?4 ile sınırlandırılıyor.
n 21 üyenin üçte birini oluşturan 7 üyeyi doğrudan Meclis seçecek. Meclis'in bu seçimde nasıl bir kriter uygulayacağına ise parti yönetimi karar verecek. Bu konuda, Meclis'in, Yargıtay, Danıştay ve Sayıştay'dan yapılacak başvurular arasından seçim yapması eğilimi ağır basıyor.
n Kalan 14 üyenin 11'ini ağırlık Yargıtay ve Danıştay'da olmak üzere yüksek yargı organları doğrudan seçecek.
~|~
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.