Bu haber kez okundu.

Anayasa Mahkemesi'nin gündemi yoğun
Anayasa Mahkemesi, Türkiye'nin gündeminde önemli yer tutan, askere sivil yargı yolu açan düzenleme ile hakim ve savcı kararıyla telefon dinlemelerine izin veren Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) ilgili hükmünün iptal istemine ilişkin davaları önümüzdeki günlerde ele alacak. ~|~

 

 Anayasa Mahkemesi, önümüzdeki günlerde yoğun bir gündemle çalışacak. Yüksek Mahkemede, 2B arazilerinin satışını öngören kanun, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu, yabancılara mülk satışına yeni düzenleme getiren kanunun aralarında bulunduğu 150'ye yakın düzenlemenin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemi görüşülmeyi bekliyor. Heyet, bu istemleri Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın belirleyeceği takvim doğrultusunda ele alacak.

Anayasa Mahkemesi, askere sivil yargı yolunu açan 5918 Sayılı Türk Ceza Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un iptali istemiyle CHP'nin açtığı davayı da belirlenecek günde sonuçlandırılacak. Dava dilekçesinde, Anayasa'nın, askeri mahkemelerin görev alanına ilişkin yaptığı görevlendirme hükmü yürürlükte iken yasa koyucunun bir yasa ile ve söz konusu Anayasa hükmünü değiştirmeksizin yeni bir düzenleme yapmasının, Anayasa'nın 145. maddesi ile bağdaşmayacağı savunulmuştu.

Genel Sağlık Sigortası
Anayasa Mahkemesi heyeti, 1 Ekim 2008'de yürürlüğe giren 5754 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un 18 maddesinin bazı hükümlerinin iptal istemini de esastan karara bağlayacak.
Yüksek Mahkeme, kamuoyunda özellikle ziraatçiler tarafından eleştirilen, yurt içinde sadece kayıt altına alınmış çeşitlere ait tohumlukların üretim ve ticaretine izin verilmesini öngören Tohumculuk Kanunu'nun bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle açtığı davayı da esastan karara bağlayacak. CHP'nin açtığı davada kanunun, ''tohum alanından kamunun çekilmesi ve sektörün tümüyle çokuluslu şirketlere bağlanmasını sağlayacağı, yerli tohum çeşitliliğini yok edeceği'' savunuluyor.

Yabancılara mülk satışı
Anayasa Mahkemesi, yabancılara mülk satışına yeni düzenleme getiren 5782 sayılı Tapu Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemini de esastan görüşecek. Heyet, belirlenecek görüşme gününde yürürlüğü durdurma istemini de ele alacak.
Heyet, CHP'nin açtığı bir başka davada, Hazine adına orman dışına çıkarılan 2B arazilerinin satışını öngören 5831 sayılı ''Tapu Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun''un bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemini esastan karara bağlayacak. Kanunun, orman vasfını kaybetmiş arazilerinin satışını kolaylaştırmak için çıkarıldığı savunuluyor.
Yüksek Mahkeme, TBMM'deki tüm muhalefet partili milletvekillerinin imzasıyla açılan 5903 sayılı Türkiye ile Suriye Arasındaki Kara Sınırı Boyunca Yapılacak Mayın Temizleme Faaliyetleri ile İhale İşlemleri Hakkında Kanun'un iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemli davada, yürürlüğün durdurulması istemini karara bağlamıştı. Heyet, Milli Savunma Bakanlığınca temizleme işinin yaptırılamaması halinde taşınmazların tarımsal faaliyetlerde kullandırılması karşılığında, kullanım süresinden en fazla indirimi teklif edene ihale edilmek suretiyle yaptırılacağına ilişkin hükmün yürürlüğünü durdurmuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100