10 Şubat 2008 Pazar 00:00
Anayasa tamam ama !..

Yükseköğretimde başörtüsünün serbest bırakılmasını öngören Anayasa değişiklik teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.
Ancak düzenlemenin muğlak olması nedeniyle değişikliklerin uygulamada işe yarayıp yaramayacağı konusunda ciddi kuşkular.
~|~

 TBMM Genel Kurulunda, başörtüsünün yükseköğretimde serbest bırakılmasını içeren Anayasa değişikliği teklifinin ikinci turunda, 1. madde 107 ret oyuna karşı, 403 oyla, 2. madde 108 ret oyuna karşı, 403 oyla kabul edildi.
TBMM Başkanı Köksal Toptan,  Genel Kurul'da yaptığı konuşmada,  ''Cumhuriyetimizin temel niteliklerinden vazgeçmek, milletimizin karakter yapısını terk etmek gibi bir şey olur ki; bunu kimse düşünmez, düşünemez, yapmaz, yapamaz'' dedi.
Köksal Toptan, Anayasanın, ''Kanun önünde eşitlik'' başlıklı 10. maddesinde değişiklik öngören 1. maddesi üzerinde iki ayrı önerge bulunduğunu belirterek, önerge sahiplerine söz verdi.
Önerge sahibi olarak CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman konuştu.

Kamer Genç'ten kürsü eylemi
Meclis'te türban görüşmelerinin 2. tur oylaması Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç'in 'kürsü' eylemiyle başladı.
Kamer Genç, değişikliğe ilişkin bir önerge verdi. Önerge sahibi olarak söz alan Genç'in konuşması Genel Kurul'da gerginliğe yol açtı. CHP'lilerine Meclis kürsüsünü işgal etmeleri çağrısında bulunan Genç, "Eğer tek milletvekili olmasaydım, bu kürsüyü işgal eder bu yasanın çıkmasına engel olurdum" dedi. Genç, CHP ve DSP'lilere, "Gelin bu kürsünün etrafını saralım bu yasanın çıkmasına engel olalım" çağrısında bulundu. Konuşma süresi biten Genç, Meclis Başkanı Toptan tarafından uyarıldı ve mikrofon kapatıldı. Genç konuşmasına devam ederek, kürsüden inmeyeceğini söyledi. Genç kürsüden ayrılmayınca Meclis Başkanı Toptan, oturuma 5 dakika ara verdi. Bunun üzerine AKP'li idare amirleri Genç'i kürsüden indirmek için Genç'e doğru yürüdüler. Ancak, Genç ısrarla inmeyeceğini tekrar etti. Bu arada CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay kürsüye gederek Kamer Genç'i ikna etmeye çalıştı. Genç daha sonra kürsüden ayrıldı.

Kahvaltılı yoklama
AKP grup yönetimi milletvekillerine anayasa teklifinin 2. tur oylaması öncesinde Meclis'te kahvaltı verdi. AKP yönetimi, başörtüsünü üniversitelerde serbest olmasını amaçlayan anayasa değişikliği teklifinin ikinci tur oylamasından önce milletvekillerine Meclis'te kahvaltı düzenledi. Kahvaltı basına kapalı olarak gerçekleşti. Kahvaltıya katılımın fazla olmadığı gözlendi. Kahvaltı Meclis üyeler lokantasında verildi.

CHP'den son dakika çağrısı
CHP Grup Başkanvekilleri, oylamanın hemen öncesinde, "Anayasa değişikliğine 'evet' diyecek tüm milletvekillerini sağduyuya davet ediyoruz. Toplumu kargaşaya, maceraya sürükleyecek, girişimlerden vazgeçmek için açık çağrıda bulunuyoruz" diye seslendi.
CHP Grup Başkanvekilleri Kemal Anadol, Kemal Kılıçdaroğlu ve Hakkı Suha Okay, TBMM Genel Kurulunda bugün yapılacak anayasa değişikliğinin ikinci tur oylaması öncesinde Parlamentoda basın toplantısı düzenledi. Anadol, yapılmak istenenin "Türkiye'yi Ortaçağ karanlığına geri götürmek ve 85 yıllık Cumhuriyetin rövanşını almak" olduğunu ifade ederek, "Anayasa değişikliğine 'evet' diyecek tüm milletvekillerini sağduyuya davet ediyoruz. Toplumu kargaşaya, maceraya sürükleyecek, girişimlerden vazgeçmek için açık çağrıda bulunuyoruz" dedi.

Başörtüsü yasağı kalkıyor mu?  
TBMM Genel Kurulu'nda dün kabul edilen Anayasa değişikliği ile başörtüsü yasağının üniversitelerden kalkıp kalkmayacağı netlik kazanmadı.
Düzenlemeyle "Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar" şeklindeki Anayasanın 10. maddesi, "Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde ve her türlü kamu hizmetlerinden yararlanılmasında kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar" şeklinde düzenlendi. Maddeye MHP'nin teklifi ile "ve her türlü kamu hizmetlerinden yararlanılmasında" ibaresi eklendi.
Değişiklikle Anayasanın "Eğitim ve öğrenim hakkı ve ödevi"ni düzenleyen 42. maddesine ilave bir fıkra eklendi. 42. maddeye 7. fıkra olarak eklenen düzenleme şöyle: "Kanunda açıkça yazılı olmayan herhangi bir sebeple kimse yükseköğrenim hakkını kullanmaktan mahrum edilemez. Bu hakkın kullanımının sınırları kanunla belirlenir."

Sözkonusu düzenlemelerde 'yükseköğretimde başörtüsü yasağı'nın kaldırıldığı açık bir dille değil, dolaylı olarak dile getiriliyor. Anayasanın 42. maddesindeki düzenleme, 'kanuna' atıfta bulunuyor. Şu anda başörtüsü yasağını düzenleyen bir kanun maddesi bulunmuyor ancak buna rağmen yasak uygulanıyor.
Öte yandan, üniversitelerdeki başörtüsü yasağının kesin olarak kaldırılması için YÖK Kanunu'nda düzenleme yapılması zorunlu. Böyle bir düzenlemenin CHP'nin başvurusu üzerine Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesi sözkonusu. Bu durumda 'başörtüsü yasağının üniversitelerden' kaldırıldığını şu aşamada söyleyebilmek oldukça güç.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137