28 Nisan 2015 Salı 00:59
Asgari ücret 5 bin TL olacak
RECEP BAHAR/İSTANBUL
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, partisinin iktidarında asgari ücretin 5 bin TL olacağını güçlü bir şekilde vurguladı. Önceki gün İstanbul’da Cevahir Kongre Merkezi’nde düzenlenen BTP Milletvekili Aday Tanıtım Töreni ile Seçim Bildirgesinin Açıklanması Töreni’nde konuşan Prof. Dr. Baş, Türkiye’nin sorunlarını çözecek bir kadroya sahip olduklarına işaret ederek, “Bu işi sadece ben değil, kadrom da çok iyi biliyor. Bizim partimizin dışındaki partilerin de seçim beyannamelerini açıkladıkları programlarını takip ettim. CHP’de büyüme iç çatışmayla olur. Belli zirvelerin zirve adamları olur, bunlar kavga yaparlar. Bu kavga bunları büyütür ama dışarıya karşı da bir araya gelirler. Sayın Kılıçdaroğlu, hepsini dışladı. Kimden oy alacaksın? Bunlar senin tabanın... Şimdi kalkmış bir de yüzde 30 oy alacağım diyorsun sen ancak artık havanı alırsın” şeklinde konuştu. Sözlerine “Alevi kardeşlerim bir kaç yıldan beri ‘CHP ile beraber olun’ talebini iletiyor” diye devam eden Prof. Dr. Haydar Baş, şunları söyledi: “Davet gelirse icabet ederiz. Biz Karadenizli insanlar olarak gururlu adamlarız. Vatan için, millet için, devlet için, halkımız için biz gururu ayaklarımızın altına aldık. Sayın Kılıçdaroğlu iki gün ‘evet’ yolunda gitti, son gün ne düşündüyse bize kol çekti. Bu arkadaşımız, İstanbul’da büyükşehir belediye başkanlığı seçiminde yüzde 40.5 oy alan bir adayı harcıyor. Diğer partiler CHP’den ileri değil ki...”

Mevcut sistemle vatandaşa hizmet edilmez
CHP’nin asgari ücreti 1500, HDP’nin ise 1800 TL’ye çıkaracağı vaadinde bulunduğunu hatırlatan Prof. Dr. Baş, “Bu arkadaşlar bu maaşı bu sistemde vermeye kalkarsa; vergiler, zamlar ve de cezaların artması lazım. Böyle bir artış kesinlikle milletin faydasına olamaz. Bu sistemle hiçbir partinin vatandaşına hizmet etme imkânı yoktur. Mart ayı itibariyle dış ticaret açığı 83.4 milyar dolar. Şubat ayı itibariyle cari açık 42.8 milyar dolar. 2014 yılında bütçe açığı 22.7 milyar TL. Mart ayında bütçe açığı 6.8 milyar TL. Böyle bir tablo içinde CHP ve HDP’ye soruyorum: Sen bu sistem içinde nereden alıp nereye vereceksin? Bütçe açık veriyor. Gelirlerin ise vergiler ve cezalar... Nereden bulup vereceksin? Bu arkadaşlar benim dediklerime ulaşabilmek için bazı cümlelerin arkasına sığınıyorlar. Vatandaşlarım sakın bunlara aldanmasın.” 
5 bin TL asgari ücret vatandaşın hakkı BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, 5 bin TL asgari ücreti mutlaka vatandaşlara vereceğini tekrarlayarak, “Bizim kaynaklarımız var. Ben vatandaşlarıma 5 bin TL asgari ücret vereceğim. Getirin Kur’an-ı Kerim’e el basayım. Noter tasdikli senet gönderdim, geriye döndürdünüz, getirin Kuran’a el basayım. 5 bin TL asgari ücreti vallahi de vereceğim, billahi de vereceğim. Sevgili arkadaşlar bu beylerin kafası ermediği için bizim başarımızı iftira ile önlemeye çalıştılar ama halkım 7 Haziran seçimlerinde bu batılı yıkacaktır” dedi.

‘Bizim paramız milli para olacak’
Türkiye’nin yeraltı madenlerinin 3 katrilyon dolar değerinde olduğuna dikkatleri çeken Prof. Dr. Haydar Baş, şunları söyledi: “Bunun içinde altın, bor, toryum, çinko, nikel, linyit, demir var... Bu servet, kıyamet sabahına kadar 10 Türk devletini bakar. Bu arkadaşlarımızın para politikası ne biliyor musunuz? Bu arkadaşlarımızın piyasadaki parası bu millete ait olan Türk Lirası değil. Hele Merkez Bankası’nı içe karşı bağımsız hale getirip, dışa karşı bağımlı yaptıkları için bize ait tek kuruş milli para yok. Cebimizdeki paranın adı Türk Lirası, peki bunun hakikati ne? Sendikasyon kredisi aldılar ve Hazine’ye koydular. Ya dolardır, ya Euro’dur, ama genellikle dolardır. Amerika onu kimseye vermez nedeni ise çünkü kendi parası, Türkiye’nin parası olacak. Hazine de onun parası olursa, cebimizdeki paralar da Amerika’nın parasıdır, Avrupa Birliği’nin Euro’su olursa, onundur.  Haberiniz olsun!  Kendine ait parası olmayanların kalkıp da şunu vereceğim, bunu vereceğim demesi asla mümkün değil. Peki, biz iktidar olursak, nasıl bir para sistemi getireceğiz biliyor musunuz? Bizim getireceğimiz paranın adına milli para denir. Milli para bizim alnımızın teridir, işimizdir, aşımızdır, üretimimizdir. ” 

Vatandaşın cebi para görecek
Vatandaşın cebinin boş olduğunu söyleyen Prof. Dr. Baş, şöyle devam etti: “Devletler gayrisafi milli hasılasına karşılık parasını devreye koyarak emisyonunu genişletir ve para basma hakkını kullanır. Türkiye 35 seneden beri bu hakkını kullanmıyor. Var mısınız bu putu yıkmaya? Biz emisyonu genişletip para basma hakkını kullandıktan sonra kaç paramız oldu, 2 trilyon TL paramız oldu. Şu anda piyasada 50 milyar TL var, gerçi o da yok ya bu ne kadar olursa olsun paranın yüzde 90’ı bankalarda, piyasa tamamen boş yani para yok. Gidiyorsun dükkânlarda raflar dolu, gönlün akıyor onu alayım bunu alayım diyorsun ama cebinde para yok. Türkiye’nin şu andaki kaderi bu... Şimdi bizimle var mısın o cebi doldurmaya? Ekranları başında beni takip eden kardeşlerim! Bakın ben size bu gün tarihi bir açıklama yapıyorum. Vallahi de billahi de şayet ayıkmazsanız Allah’a bunun hesabını veremezsiniz. Türkiye battı gidiyor. Ne yapıyorsun sen. Madenlerimize karşılık 2 trilyon dolar her sene senyoraj hakkımızı kullanacağız, bu da 5.5 trilyon TL eder. 500 milyar da vergi. Güneş 310 milyar kilovat/saat, rüzgâr 160 milyar kilovat/saat, dalga enerjisi 10 milyar kilovat/saat, hidroelektrik 310 milyar kilovat/saat, biyokütle enerjisi 160 milyar kilovat/saat, toryum 2 trilyon kilovat/saat. Enerji kaynağımız da 200 milyar TL. Toplamda 8.2 trilyon lira kaynak...  Şimdi soruyorum? 
5 bin TL asgari ücreti haydar Hoca verebilir mi? Vermezsem namerdim. Vereceğim, hiç kimse endişe etmesin. Vallahi de, billahi de, vatandaş bizi iktidar yapsın; 10 bin TL’ye çıkarmazsam, namerdim. Sayın Cumhurbaşkanı’nı dinliyorum, ona vereceğine 5 bin TL verene ver, diyor. Sen nesin yahu? Sen hangi hesaptan ve kitaptan bahsediyorsun. Hodri meydan, hesap adamlarını al, milletin huzuruna çıkalım. Bu hesapları bunlar bilmiyor mu? Biliyor ama elleri, kolları, ayakları ve gözleri bağlı; kulakları tıkalı. Nasıl yapsınlar?” ifadelerini kullandı.

Ekonomide Türkiye’nin hali içler acısı
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, konuşmasında ekonominin halini rakamlarla ortaya koydu: “Kredi kartı borcu 2002 yılında 4.3 milyar TL, şimdi 83 milyar TL. Tam 20 kat artış gösterdi. İktidar konuşuyor, atmasına gerek yok. Sonuç ortada. Tüketici kartı borcu 2.3 milyar TL, şimdi 268 milyar TL. Bunların Uzakdoğu’da mabetler var, kimse görmesin diye yapılmış. Bunların onlara girmesi lazım… Kişi başına düşen borç, 2002 yılında 1963 dolar, şimdi ise tam 9 bin dolar. Sanayinin milli gelirdeki payı önceki dönemlerde yüzde 18, AKP döneminde yüzde 14. Geriye gidiş var. 2002 öncesinde 239 milyon dönüm tarımsal arazi var, AKP döneminde 206 milyon dönüm. Tam 33 milyon dönüm azalma var. Ortalama işsizlik önceki dönemde 8.3, şu anki durum 11.3. Bu  AKP’nin bize hediye ettiği Türkiye...” 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137