02 Eylül 2006 Cumartesi 00:00
'Asgari ücreti 2 bin YTL yapacağız'
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, "tüketim eksenli analizle oluşturdukları Milli Ekonomi Modeli"nin iktidar olmasıyla asgari ücreti 2 bin YTL yapacaklarını açıkladı. ~|~

 


BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, tüketici kesiminin cebine para koymadan piyasanın ayağa kalmasının mümkün olmadığına dikkat çekerek, "tüketim eksenli analizle oluşturdukları Milli Ekonomi Modeli"nin iktidar olmasıyla asgari ücreti 2 bin YTL yapacaklarını açıkladı.

Bağımsız Türkipe Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş'ın yurt turu Eskişehir'le devam etti. Eskişehir'de kalabalık bir esnaf topluğuna hitap eden BTP lideri Prof. Dr. Baş, ekonomi üzerine değerlendirmeler yaptı, Nobel ödülüne aday gösterilen Milli Ekonomi Modeli'ni anlattı.

"Bir Türk'ün Nobel'e aday olduğunu iktisat sahasında duydunuz mu? Bu modeli bugün Rusya stratejik kalkınma programına aldı haberiniz var mı? Basın bunu da bildirmiyor" diyen Prof. Dr. Baş, Milli Ekonomi Modeli'nde yer alan doğum ikramiyesi, çocuk maaşı, ev hanımlarına maaş, evlilik kredisi projelerini anlattı ve BTP iktidarının 18. ayından itibaren enerjinin bedava dağıtılacağını söyledi.
Baş, bu projelerden biri olan vatandaşlık maaşıyla terörün biteceğini vurgulayarak şunları söyledi:  de bitecek dedi. "BTP getirdiği vatandaşlık maaşıyla dağdaki genci şehre indirecek.  Ben Türk oğlu Türk'üm, bu memleketin evladıyım, Türk vatandaşıyım diyecek."

Hükümet ve memur sendikaları arasındaki zam krizini hatırlatan Baş, BTP döneminde memur ve işçi kesimin refaha kavuşacağını belirtti. Şu an ki asgari ücretin ve hükümetin memurlara vereceği zam miktarının komik olduğunun altını çizen Baş, "BTP iktidarındaki asgari geçim rakamını ilan ediyorum, en az 2.000 YTL" dedi.

Kaynaklarımız milletin hizmetine sunulacak
Milli Ekonomi Modeli'nin 3 temel kaynağı olduğunu ifade eden Baş, bunları yeraltı kaynakları, devletin senyoraj yani para basma hakkını kullanması ve farklı vergi anlayışı olarak sıraladı ve şunları söyledi: "Batılı ilim adamlarının araştırma ve tespitlerine göre Türkiye'nin 3 katrilyon dolarlık yeraltı kaynağı var. Bu kaynakları bu iktidar elinin tersiyle itti Yeraltı kaynaklarımızı 4 büyük şirkete peşkeş çekiyor, kaç paraya, 1 milyar 800 milyon dolara. Halbuki bu servet bizimdir, sizindir. BTP ne yapacak biliyor musunuz? O yeraltındaki kaynakları Eskişehirlinin önüne koyacak, seni ortak yapacak, ve o dört şirkete diyecek ki, "sen ne verdin? 400 milyon dolar, al sana 1.5 milyar dolar, geriye dön marş marş." Yapacağımız iş bu yeraltı kaynaklarımızı millet?devlet ortaklığıyla işletmektir."

Türkiye'nin 23 yıldır para basma hakkını kullanmadığını hatırlatan BTP lideri Baş şöyle devam etti:  "Her devletin piyasadaki mal karşılığı para basma hakkı vardır. Türkiye bu hakkını tam 23 yıldır enflasyon olur diye kullanamıyor. Yani biz IMF'nin verdiği parayı alırsak enflasyon olmuyor, kendi paramızı basarsak enflasyon oluyor. Bunlar da IMF'li ağabeylerine sordu, sakın parayı basmayın dediler. Niye basmayacaksın, çünkü maliyetli parayı, yani kendi parasını sana satacak. O tefeci kurum. Eğer o tefeci kurum seni kaybedese zarar edecek. Türkiye'nin o tefeci kurumlara borcu 450 milyar dolar. Bunu iç ve dış borç diye ayırıyorlar, yalan hepsi dış borç. Sendikasyon kredilerini bizim özel bankalarımız Avrupa bankalarından, dünya bankalarından yüzde 1 faizle alıyor, geliyor devletde yüzde 20 faizle satıyor. Düşünebiliyor musunuz, yüzde 1 faizle alıyor, yüzde 20 ile devlete satıyor ve devlet de onun aldığı bu krediye kefil oluyor. O ödemezse, devlet ödeyecek. Bu oyunu bozmaya var mısınız?"

Tüketim eksenli iktisat anlayışı
"Belli bir gelir seviyesinin altındakilerden vergi alınmayacak" diyen Baş, "bizim modelimiz tüketim eksenli bir analizdir" dedi ve bunun ne demek olduğunu şöyle açıkladı: "Biz her kesim nasıl daha fazla tüketebilir analizine dayanan bir proje geliştirdik. Bu projeyle birlikte iş hayatını ayağa kaldıracağız, sanayi devreye girecek. Nasıl girecek? Dün bir gömlek satan kardeşimiz, bizim dönemimizde 10 tane gömlek satacak. Niye? Çünkü bugünkü şartlarda cebinde parası olmayan adam ancak bir tane alabiliyor ama yarın cebinde parası olacak ve en az on tane alacak. Satan da dün birtane gömlek vergisi verirken, bizim iktidarımızda 10 tane gömleğin vergisini verecek. Devlet kazanacak, millet kazanacak, tüccar kazanacak, işçi kazanacak, memur kazanacak, hepimiz kazanacağız. Buna tüketim eksenli analiz diyoruz iktisat dilinde. Kısmet olursa biz bunu hayata geçireceğiz.

Herkesin yeri BTP
BTP lideri konuşmasını Eskişehirli'lerden destek isteyerek noktaladı: "Sosyalist arkadaşlarım, halkçı arkadaşlarım, gerçek halkçı karşınızda. Milliyetçi, ulusalcı kardeşlerim, partilerinizi bir dönemliğine nadasa bırakın. Liberal arkadaşlarım bir devre, fazla değil, bütün partileri yüce milletim bir dönemliğine nadasa bırakalım dinlendirelim. Onlar da görsünler ibret alsınlar, "yahu bu iş nasıl oluyormuş, IMF'siz, AB'siz oluyormuş" desinler. Benim mesleğim hocalık öğretmenlik, hiç merak etmeyin öğretirim, onları da yetiştiririm. Bunu hayata geçirmeye var mısınız?"

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137