26 Ekim 2006 Perşembe 00:00
Asker için konuşma zamanı
Bağımsız Türkiye Partisi Lideri Prof. Dr. Baş, umre dönüşünde, vatanın bölünmesinin tartışıldığı bir ortamda komutanların konuşmasının normal olduğunu dile getirdi. ~|~BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Ramazan Bayramı'nın ilk günü umre vazifesini icra etmek için gittiği kutsal topraklardan döndü. Atatürk Havaalanı'nda partililerin ve vatandaşların yoğun ilgisine mazhar olan BTP Lideri, ayağının tozuyla gündemdeki gelişmelere dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Yüce Türk milletime muhabbetlerimi arzediyorum
Öncelikle vatandaşların bayramlarını tebrik eden Prof. Dr. Baş, "Yüce milletime hürmet ve saygılarımı, muhabbetlerimi arz ediyor, bayramlarını tebrik ediyorum" dedi.
Geride bıraktığımız Ramazan ayında oruç sayesinde nefislerin teskin olduğunu, küslerin barışıp, birlik ve beraberlik ortamının güçlendiğini ifade eden Baş, bu durumun Ramazandan sonra da devam etmesini istedi ve Türk milletine şu mesajları verdi: "Bu ibadet mevsimini arkada bırakırken, birliğin de bütün yurt çapında, geçmişte olduğu gibi bugün de hayata geçmesi, bir ve beraber olmamız, her zaman söylediğim gibi devletimizle milletimizin, sivilimizle askerimizin bir bilek ve bir yürek olmasını tavsiye ediyorum. Özellikle de ibadet mevsimini geride bıraktık diye ibadetlerden uzaklaşmamalıyız. İbadetlerimizi Allah'a kulluğumuzun nüktesi gereği devam ettirmemiz lazım."

Renkler ve diller farklı ama...
Kutsal topraklardaki manevi atmosferi de anlatan Baş,  dünyanın çok değişik noktalarından gelen renkleri ve dilleri farklı olan Müslümanların aynı iftar sofrasında buluştuğunu ifade etti.

BTP Lideri, şunları söyledi: "Oraya gittiğimde farklı milletlerin, farklı dillerden, farklı renklerden olmasına rağmen, birbirleriyle nasıl koklaştıkları, görüştüklerini, bir ve beraber olduklarını iftar sofralarında müşahade ediyorsunuz. Kutsal topraklarda tek bilek, tek olan İslam aleminin  siyasi arenada dağınık bir görüntü vermesine gelince.
Halk olarak bir ruh, bir mana etrafında bir arada olan o insanlar, bir de bakıyorsun ki siyaset aleminde şairin ifade ettiği gibi 'Vuslatın başka alem, sen bir ömre bedelsin' birisi öteye çekiyor, birisi beriye çekiyor, böyle şey olmaz."

BOP'a dikkat
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, işte bu gündemde İslam alemini hedef tahtasına yerleştiren ABD'nin geliştirdiği Büyük Ortadoğu Projesi'ne ve Başbakan Erdoğan'ın bu projedeki eşbaşkanlığına dikkat çekti.
Baş, açıklamalarına şöyle devam etti: "BOP ile Türk dünyasını İslam dünyası ile karşı karşıya getirmek istiyorlar. Sayın Başbakanımız kabul etsek de etmesek de burada büyük bir yanlışın içindedir. Nasıl olur da sen bütün bu dünyanın sana iltifat ettiği, el üstünde tuttuğu, hiçbirşey yapmadığın halde "ağabey" dediği bir konumda, karşısına hasım olarak duracaksın. Hangi ehli vicdan bunu kabul eder. Yani böyle bir oyunun içinde Türkiye."

Asker için konuşma zamanı
Siyasi gündeme ilişkin değerlendirmelerde de bulunan BTP Lideri, TSK'ya yönelik eleştiriler ve askerin sistem içindki konumu konusunda şunları söyledi:
"Vatanın bölünmesi konuşuluyor ve tartışılıyor. Milletin yıkılması müzakere ediliyor; milleti yok etmenin argümanları ve ark planları ortaya konuluyor, Anayasal olarak onu korumakla görevli olan kurum susuyor. Ne zaman konuşacak o kurum? İlla 'süngü tak' döneminde mi konuşacak. Yanlış, şimdi konuşması lazım."

Bu siyaset yanlış!

BTP Lideri Haydar Baş, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar'ın terörist örgüte yönelik 'ovada siyaset yapsınlar açıklamalarıyla başlayan ve PKK' için genel af tartışmasına dönüşen gündemi de değerlendirerek, "Bu konuda siyasetin neyi amaçladığını anlamış değilim. Gaye nedir? Memleketin bölünmesi ise siyaset doğru, vatanın parçalanması ise siyaset doğru, milletin ortadan kalkması ise siyasetin dediği doğru. Ama bunlar maksat değil, bir hüsransa siyaset çok büyük bir yanlıştadır. Istikametini kaybetmiş, sırat?ı müstakimden uzaklaşmış."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.