30 Haziran 2008 Pazartesi 00:00
Askerden sert cevap
Genelkurmay Başkanlığı, 7 maddelik bir açıklama yaparak son günlerde gündeme gelen iddialara sert üslupla cevap verdi. Açıklamada yargıya güven olgusu dikkat çekti. ~|~

 
Genelkurmay Başkanlığı, Taraf gazetesinde yayımlanan "Bilgi Destek Faaliyeti Eylem Planı" ve "Dağlıca baskınının olacağı 9 gün önceden haber verilmişti" haberleriyle ilgili olarak önceki gece çok sert bir açıklama yaptı. Açıklamada, TSK'ya karşı yapılan saldırıların şiddetinin arttığı kaydedilirken, "Saldırılara karşı TSK'nın en önemli güvencesi, yasal organlar ve Türk yargısının yanılmaz adaletidir" vurgusu dikkat çekti.

7 maddelik cevap
Genelkurmay'ın yargıyı, medyayı 'yönlendirmek', TSK muhaliflerini 'yıpratmak' amacıyla bir plan hazırladığı iddia edilen Taraf'ın 20 Haziran tarihli haberine cevap verilen açıklamada, "TSK'da böyle bir plan kesinlikte mevcut değildir" cümlesi büyük harflerle yazıldı. Yine Taraf'ta 25 Haziran'da yayımlanan "Dağlıca baskınının olacağı 9 gün önceden haber verilmişti" haberleri için yapılan açıklamada Genelkurmay belgenin varlığını doğrulayarak, belgeyi sızdıranların tespit edildiğini duyurdu. Açıklamada, Dağlıca baskını öncesinde tehdide maruz tüm birimlerin uyarıldığı kaydedildi. Genelkurmay'ın 7 madde halinde yaptığı açıklamada şunlar kaydedildi:

Yakından izliyoruz
"1. Türk Silahlı Kuvvetleri'ne karşı bazı çevreler tarafından uzun bir süredir yürütülmekte olan yıpratma kampanyası, son zamanlarda internet dahil, basın ve yayın organları vasıtası ile yapılan saldırılarla şiddetini artırmış bulunmaktadır.
Türk Silahlı Kuvvetleri aleyhindeki bu çok boyutlu ve sistematik faaliyetlerin gelecekte de devam edeceği değerlendirilmekte ve gelişmeler yakından takip edilmektedir.
2. Bu kapsamda, bir günlük gazetenin 20 Haziran 2008 tarihli baskısında, Genelkurmay Başkanlığı'nca hazırlanan Bilgi Destek Planı olduğu iddia edilen bir belge ile ilgili haber yayımlanmıştır.
3. Söz konusu haber Genelkurmay Başkanlığı'nca aynı gün yapılan basın açıklamasında kesin bir dille yalanlanmasına rağmen, bazı basın ve yayın organlarının "Kayıtlarda Komuta Katı tarafından onaylanmış böyle bir resmi evrak veya plan bulunmadığı" ifadesini, "Komuta Katı bilgisi dışında böyle bir plan var" şeklinde yorumlamaları ilginçtir.
Bu şekilde bir yorum yapabilmek, ancak Türk Silahlı Kuvvetleri'ni hiç tanımamakla mümkündür. Köklü bir disiplin geleneği ve karargah çalışma kültürüne sahip olan Türk Silahlı Kuvvetleri'nde, kurum adına planların nasıl hazırlanacağının usul ve yöntemleri bellidir.
4. TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ'NDE BÖYLE BİR PLAN KESİNLİKLE MEVCUT DEĞİLDİR. Bu sözde planı üreten, Genelkurmay Başkanlığı'na mal eden veya kendilerine ulaşan her belgeyi doğru kabul ederek yayımlayan anlayışın; ne kadar etik, demokratik ve yasal olduğu ortadadır.
5. Diğer taraftan, başka bir gazetenin 25 Haziran 2008 tarihli haberinde yer alan, "Yoksa bu plan Genelkurmay Başkanı'nın bilgisi dışında Kara Kuvvetleri tarafından mı hazırlandı?" şeklindeki soru, tam bir sorumsuzluk örneğidir ve TSK'ye ve onun komutanlarına karşı mesnetsiz bir saldırı özelliği taşımaktadır. Konunun dayanakları ile açıklığa kavuşturulmadan yayına konulmasının, basın etiği ile ne kadar uyuştuğu kamuoyunun takdirine bırakılmaktadır.

Yasal işlem başlatıldı
6. Sözde Bilgi Destek Planı'nı gündeme getiren gazete, ayrıca 25 Haziran 2008 tarihli nüshasında, bir komutanlığın PKK?KONGRA?GEL'in olası eylemlerine ilişkin 'GİZLİ' gizlilik dereceli mesajını yayımlamış ve Dağlıca'ya yapılacak saldırının bu mesaj ile bildirilmesine rağmen tedbir alınmadığı yönünde bir iddiada bulunmuştur.
Yayımlanan mesaj gerçek bir belge olup, tehdide maruz tüm birimleri uyarma amacı taşımaktadır. Alınan duyumların değerlendirilerek istihbarat haline getirilmesi ve eylem ikazı olarak yayımlanması, TSK'da kullanılan standart uygulamadır. Nitekim, söz konusu ikazla birlikte, bölgedeki birliklerde emniyet tedbirleri artırılmış ve Dağlıca'da konuşlu unsurlarımız gerekli tepkiyi göstererek, hain saldırının asıl amacına ulaşmasını engellemişlerdir. Konu ile ilgili yargı süreci devam ederken, bu tür kışkırtıcı yaklaşımlar sergilenmesi kaygı verici durumdur.
'GİZLİ' gizlilik dereceli askeri evrakın sızdırılması ve basın yoluyla yayımlanması yasadışı eylem olup konu yargıya intikal ettirilmiştir. Kurum içinde yapılan araştırmada, mesajın nereden ve kimler tarafından dışarıya sızdırıldığı tespit edilmiş ve sorumlular hakkında gerekli yasal işlem başlatılmıştır.

Yargıya güveniyoruz
7. Türk Silahlı Kuvvetleri; belli çevrelerin organize bir yapı içerisinde yürüttükleri, menfur bir saldırıyla karşı karşıya olduğunun farkındadır. Başarısız kalmaya mahkûm olan bu saldırılara karşı, TSK'nın kendisini koruyacak tedbirleri alacağı şüphesizdir. Bu tür saldırılara karşı TSK'nın  en önemli güvencesi, yasal organlar ve Türk yargısının yanılmaz adaletidir. Her zaman olduğu gibi, aziz milletimizin TSK'ya  duyduğu sonsuz sevgi ve güven ise, en büyük desteğimizdir."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.