23 Mayıs 2008 Cuma 00:00
Atamalarda yeni düzen
Yeni kurulan üniversitelere rektör atamasını düzenleyen tasarıya göre adayı olarak başvuran profesörler arasından YÖK'ün seçeceği 3 aday Cumhurbaşkanlığına sunulacak. ~|~

 

Yeni kurulan üniversitelere rektör atamasını düzenleyen tasarı Meclis Başkanlığı'na sunuldu. Tasarıya göre yeni kurulan üniversitelere rektör adayı olarak başvuran profesörler arasından YÖK'ün seçeceği 3 aday Cumhurbaşkanlığına sunulacak. Cumhurbaşkanı, bunlar arasından birini seçecek ve rektör olarak atayacak. Vakıflarca kurulan üniversitelerde rektör adaylarının seçimi ve rektörün atanması, ilgili mütevelli heyet tarafından yapılacak.

Görev süresi değişmiyor
Tasarıya göre, eski düzenlemede olduğu gibi rektörün görev süresi 4 yıl olacak, süresi sona erenler aynı yöntemle yeniden atanabilecek. Ancak iki dönemden fazla rektörlük yapılamayacak. Rektör adayı seçimleri gizli oylama ile yapılacak. Oy veren her öğretim üyesi oy pusulasına yalnız bir isim yazabilecek. Birinci toplantıda öğretim üyelerinin en az yarısının bulunması şart olarak getirilirken, bu sağlamadığı takdirde toplantı 48 saat ertelenecek ve nisap aranmaksızın seçime geçilecek. Bu toplantıda en çok oy alan 6 kişi aday olarak seçilmiş sayılacak.

Vakıf üniversitelerine karışılmayacak
Tasarıya göre yeni kurulan üniversitelere rektör adayı olarak başvuran profesörler arasından Yükseköğretim Genel Kurulu'nun seçeceği üç aday Cumhurbaşkanlığına sunulacak. Cumhurbaşkanı, bunlar arasından birini seçecek ve rektör olarak atayacak. Vakıflarca kurulan üniversitelerde ise rektör adaylarının seçimi ve rektörün atanması, ilgili mütevelli heyet tarafından yapılacak.
Tasarı, doçentlik sınavının nasıl yapılacağını da düzenliyor. Buna göre, doçentlik sınavı Üniversitelerarası Kurul tarafından yılda bir kere yapılacak. Adaylar, Üniversitelerarası Kurulun tespit edeceği tarihe kadar, kurula gerekli belge ve yayınlarla birlikte, başlıca bilim dalı ile uzmanlık ve araştırma konularını da bildirerek başvuracaklar. Doçentlik sınavına başvurabilmek için, ''Bir lisans diploması aldıktan sonra, doktora veya tıpta uzmanlık unvanını veya Üniversitelerarası Kurulun önerisi üzerine YÖK tarafından tespit edilen belli sanat dallarının birinde yeterlik kazanmış olmak. Üniversitelerarası Kurulun her bir bilim disiplininin özelliklerini dikkate alarak belirteceği görüş çerçevesinde, YÖK tarafından çıkarılacak yönetmelikte belirtilen şartları taşıyan özgün bilimsel yayın ve çalışmalar yapmak. YÖK'ün belirlediği kıstaslar çerçevesinde yapılan merkezi yabancı dil sınavında başarılı olmak" şartları aranacak. Bu sınavın, adayın bilim dalı ile ilgili olması şartı aranmayacak.

Emekli yaşı 72
Tasarıyla öğretim üyelerinin emeklilik yaşı da 72'ye yükseltiliyor. Buna göre öğretim üyelerinin emeklilik yaşı, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra kanunlarla kurulan devlet üniversitelerinde görev almaları şartıyla 72 yaşın doldurulduğu tarih olacak. Uygulama 31 Aralık 2015 tarihine kadar sürecek.


Sait KESKİN

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137