28 Haziran 2008 Cumartesi 00:00
Avrupa Birliği'nden içişlerimize müdahale

Yargıdan siyasete kadar pekçok konuda Türkiye'nin içişlerine müdahale anlamına gelen bir karar tasarısını Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi dün kabul etti.
~|~

 
Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Genel Kurulu, Belçikalı üye Luc Van den Brande tarafından hazırlanan "Türkiye'de demokratik kurumların işleyişi" konulu taslak rapor ve buna bağlı karar tasarısını kabul etti. Oylamada, 65 "evet", 3 "ret", 3 "çekimser" oy çıktı.  Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin (AKPM) Avrupa Konseyi üyesi ülkelerin siyasi yükümlülüklerini izlemekle görevli Denetim Komisyonu tarafından hazırlanan ve "Türkiye'de demokratik kurumların işleyişi: Son gelişmeler" başlığını taşıyan taslak karar metninde şu önemli noktalara dikkat çekildi:

Türkiye'ye siyasi denetim
Türkiye'de yeni bir Anayasa istediklerini de dile getiren Belçikalı raportör, AKP'nin kapatılması halinde, eğer gerekirse, Türkiye'nin yeniden siyasi denetim sürecine dahil edilmesini ciddi biçimde ele alacaklarını da kaydetti. AKPM Sosyalist grup başaknı Andreas Gross AKP'ye karşı açılan davayı "hukuksal darbe" olarak niteledi ve bu darbenin kapatma kararı halinde askeri darbeyle sonuçlanabileceğini iddia etti.

Dava, istikrarı zedeler
Anayasa Mahkemesi tarafından AKP hakkında açılan davaya geniş biçimde atıfta bulunulan kararda, "Sonucu ne olursa olsun, iktidar partisi ile başbakan ve cumhurbaşkanı hakkında açılan davadan endişe duyulduğu" ifade edildi ve "bu davanın ülkenin siyasi istikrarını etkileyeceği" görüşüne yer verildi.

Kurumlar yetkisini aşmasın
Kuvvetler ayrılığı ilkesinin önemine işaret edilen AKPM kararında, Türkiye'deki bütün devlet kurumlarına birbirlerinin yetki alanına saygı göstermeleri çağrısında bulunuldu.

Anayasa'ya müdahale
Hükümetten, bu çalışmalarında Venedik Komisyonu ile yakın işbirliği içine girmesi istenen kararda, Avrupa standartlarına uygun, temel hak ve özgürlüklerle insan haklarının korunmasının, bu yeni anayasanın ana merkezini oluşturması çağrısında bulunuldu.

Mahkeme AB standardında karar vermeli
Kuvvetler ayrılığı ve bağımsız yargı ilkesinin hukuk devleti temelinde demokrasinin temel ilkeleri olduğu hatırlatılan kararda, Anayasa Mahkemesi üzerinde hiçbir baskı oluşturulmaması çağrısında bulunulurken, mahkemenin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ifade özgürlüğü ve örgütlenme hakkına uygun ve parti kapatma ile ilgili Venedik Komisyonu kararları çerçevesinde Avrupa standartlarına uygun karar vereceği inancı içinde olunduğu vurgulandı.

Raporu AKP hazırlamış
Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin Türk üyeleri, Parlamenterler Meclisi'nde tartışılan taslak raporun 24 saatlik bir sürede hazırlanmış olamayacağını belirterek "raporun önceden Adalet ve Kalkınma Partili vekillerden yardım alınarak pişirildiğinin şüphe götürür yanı olmadığını" savundular.


Bizim meselelerimizde AB'ye söz düşmez
AKP hükümetinin AB ve ABD'nin müdahalelerine hiçbir tepki göstermeyip Türk yargı kurumlarına tepki göstermesini 27 Mayıs 2008 tarihli Yeni Mesaj gazetesinde eleştiren BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş şöyle konuşmuştu: "Bugün Yargıtay'a, Danıştay'a, Rektörler Kuruluna cevap veren iktidar, devlete sahip çıkarak Avrupa Birliğine ve ABD'ye cevap vermeliydi. Demeliydi ki, 'arkadaş bu bizim iç meselemiz. Doğru, biz de hazmedemiyoruz. Ama bu bizim davamız. Aile problemimiz, aile meselemiz. Bu haklı oldu, haksız oldu neticede bir mahkeme var. Bunun neticesi bir belli olsun. Size burada söz düşmez' demesi gerekmez miydi?"
BTP Genel Başkanı, hükümetin yargıda reform taslağını kendi milletvekillerine bir göstermeden Avrupa Birliği'ne sunmasına da tepki göstermiş ve "Hukukumuzu AB tesis ettikten sonra ülkede irade diye bir şey kalmaz" ifadelerinde bulunmuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.