28 Ekim 2008 Salı 00:00
Avrupa zehirledi BTP tedavi edecek

"Geçmişte şuculuk buculuk diye bir derdimiz yoktu. Bu Avrupalıların bize zerk ettiği bir zehirli mikroptur" diyen Prof. Dr. Haydar Baş,  "Bizim devrimizde hiçbir problem olmayacak birlik olacağız" dedi.
~|~

 
Yurt turunu sürdüren Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr Haydar Baş, Elazığ'ın Keban ilçesinde mehter takımının seslendirdiği marşlarla karşılandı. Burada düzenlenen programda vatandaşlara seslenen BTP Genel Başkanı önce küresel krize değindi. Yaşanan büyük krizin, Kapitalist sistemde paranın piyasadan çekilip belirli merkezlerde toplanmasından kaynaklandığını ifade eden Prof. Dr. Baş, "10 trilyon dolar Amerikan borsasında, bir o kadar Avrupa borsasında ve bir o kadar da Uzakdoğu borsasında. Şimdi 100 trilyon civarında bir para toplandı. Hayatın içinden siz bu parayı çektiğiniz zaman bu ekonominin kanı gibi olan para olmadığı zaman bu toplum ne yapacaktır? Nasıl geçinecektir?" diye sordu.

Kapitalist sistem çökmüştür
Peş peşe açıklanan kurtarma paketlerinin de artık bu noktadan sonra işe yaramayacağını söyleyen BTP Genel Başkanı, "Kapitalist sistem artık çökmüştür" dedi. Prof. Baş şöyle konuştu: "Aylardan, yıllardan bu tarafa yaptıkları stoklama böyle bir trilyonla, 3 trilyonla ya da 5 trilyonla telafi edilebilir bir zarar olmadığı için aldıkları tedbirler maalesef beyhudedir. Dünya istese de istemese de bizi anlamaya bizim modelimizi hayata geçirmeye mecburdur. Çünkü kapitalizm çökmüştür, bununla tekrar dünyanın ekmek yemesi asla mümkün değildir."

'Merkez Bankası çalışmalı'
Yıllardır bir ekonominin ayakta durabilmesi için tüketici kesimin güçlü olması gerektiğini anlattıklarını, geçmişte, bu görüşe karşı çıkanların şimdi bunu uygulamaya koyduğunu anlatan Prof. Dr. Haydar Baş, "İktisat ilmine göre para emeğin ve üretimin karşılığıdır. Buna göre her ülkenin artan gayri safi milli hâsılası oranında para basması gereklidir. Oysa ülkemizde tam 25 yıldır çıkarılan kanunlar ve uygulanan IMF güdümlü yanlış politikalar nedeniyle merkez bankası para basamıyor" diye konuştu. BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş şunları söyledi:
"Türk ekonomisinde olması gereken kan mesabesindeki para mutlaka tedavülde arttırılması lazım. Ne olması gerekiyor? O bizim mal olarak kazancımız var ya, ona karşılık iktisat ilminin gereği olarak parayı basıp piyasaya sürmemiz lazım."

Sosyalizm değil, Sosyal Devlet
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Milli Ekonomi Modeli'nin öngördüğü sosyal devlet anlayışını Komünizme benzetenlere de aradaki farkı anlatarak tepki gösterdi. Prof. Dr. Baş şöyle konuştu: "Sosyalizm'de Komünizm'de olduğu gibi değil, sosyal devlette olduğu gibi. Sosyalizm'de millet çalışır devlete köle olur, devlet istediği kadar ona yevmiye verir. Ama bizim sistemimizde herkes kendine çalışır, devlet de bir babadır, ona yardımcı olur. İşte bu mantıkla biz her vatandaşa 500 YTL vereceğiz dedik."

Ben üstüme düşeni yaptım
Yaşanan küresel krizden çıkışın tek yolunun Milli Ekonomi Modeli olduğunu söyleyen BTP Genel Başkanı, "ben üzerime düşeni yaptım" diyerek Kebanlılardan destek istedi. Prof. Dr. Baş konuşmasında, "Ben buraya gelip bu düşüncemi anlattığım için zaten alacağımı aldım. Ben kazandım. Ben üzerimdeki mükellefiyeti attım. Şimdi sizler mükellefsiniz. Açlık, susuzluk olursa bunun sorumlusu sizsiniz. Bana oy verirseniz, işte bütün yük benim sırtıma biner o zaman mükellefiyet tekrar bana geçer" dedi.

Birlik olacağız
Konuşmasında son yaşanan terör saldırıları ve olaylarına da değinen BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, "biz tek bir milletiz ve kardeşiz" diyerek birlik mesajları verdi. Prof. Dr. Baş şöyle konuştu: "Biz bir kardeşiz. Allah, "inanan Müslümanlar kardeştir" diyor. Zaten geçmişte bizim şuculuk buculuk diye bir derdimiz de yoktu. Bu Avrupalıların bize zerk ettiği bir zehirli mikroptur. Ama bu Türk milleti tek bir unsur değildir. Bunun sağ kolu Kürt'tür, sol kolu Çerkez'dir, önü Laz'dır, arkası Boşnak'tır. Güneydoğu tarafı şudur. Hepsi birdir ve Türk şemsiyesi altında bir araya gelmiştir. Onun için bunların medeniyeti bir, siyaseti bir kültürü bir ve her şeyden önemlisi de dini bir. Altay kökenlidir. Kim? Türk. O Türkün dedesinin bir oğlunun adı Türk, bir oğlunun adı Kürt'tür. Bizim devrimizde hiçbir problem olmayacak hepimiz bir bilek bir yürek olacağız inşallah."

"Ben sizden biriyim"
"Ben onlar gibi öyle sırçalı köşklerde oturan bir cins adam değilim. Benim yerim sizin aranız. Ben sizden farklı biri değilim" diye konuşan Prof. Dr. Haydar Baş, Kebanlı vatandaşlardan tüm sorunların çözümü için Bağımsız Türkiye Partisi'ne destek istedi. Prof. Dr. Baş, "Sevgili arkadaşlar her birimizin partisi olur. Bunlar tabiidir ve demokratik hayatın bir gereğidir. Ama gelin biz bunları bir?iki dönem unutalım. Kendimizi hatırlayalım. Bu tutuculuğu bir tarafa bırakalım. Bir ilim adamı, bir siyaset adamı arkadaşımız çıktı. Bize, farklı şeyler söylüyor. Yahu ben her zaman sizinle beraber olacağım. Yapamadım, gelecek benim yakama yapışacaksınız.
Ben onlar gibi öyle sırçalı köşklerde oturan bir cins adam değilim. Benim yerim sizin aranız. Ben sizden farklı biri değilim ki, bakın yüzüme, size benzemiyor muyum? Yüzüm size benzer, elim size benzer, ben sizden biriyim" şeklinde konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.