01 Nisan 2007 Pazar 00:00
Avrupa'ya MEM damgası

25 ülkeden 100'ü aşkın bilim adamı Milli Ekonomi Modeli'nin AB ülkeleri için de tek çözüm yolu olduğunu Heidelberg'de tüm dünyaya haykırdı ~|~
Bonn Üniversitesi, Viyana Teknoloji Üniversitesi, Viyana Üniversitesi Ekonomik Araştırmalar Grubu ve Uluslararası Bağımsız Ekonomi Birliği'nin, Almanya'nın en eski üniversite şehri olan Heidelberg'te ortaklaşa tertip ettikleri 3. uluslar arası Milli Ekonomi Modeli Kongresi Avrupa'ya damgasını vurdu.

25 ülkeden yüzü aşkın bilim adamı katıldı
Heidelberg'teki tarihi kongreye 25 ülkeden yüzü aşkın bilim adamı iştirak etti. Kongreye ilim adamı düzeyinde katılan ülkeler şunlar. Almanya, Rusya, Azerbaycan, Avusturya, Hollanda, Fransa, Litvanya, Bosna Hersek, Macaristan, Bulgaristan, Estonya, Sırbistan, Letonya, İspanya, ABD, Kanada, Hırvatistan, Finlandiya, İsviçre, İtalya, İngiltere, Arnavutluk, Makedonya.

Kongrenin açılışında 20'den fazla ülkenin bilimadamı selamlama konuşması yaptı. Ardından oturumlara geçilen kongreye çok sayıda misafir akademisyen de katıldı. Bazı ilim adamlarının yaptığı selamlama konuşmaları şöyle:

MEM tarımı kolluyor
Prof. Dr. Ernst Zurek? Bonn Üniversitesi: "MEM tarımı stratejik alan olarak değerlendirmekte ve yerli tarımın devlet tarafından desteklenmesi gerektiğini ifade eder. Gıda maddeleri için başka ülkelere serbestiyeti salık veren AB ve ABD'nin kendi  tarımlarının korunması hususunda en büyük koruyucu olmaları ilginçtir."

İnsana değer veren model
Prof. Dr. Francesco Daveri? İtalya Parma Üniversitesi: "Kapitalist sistemde üreten insan kıymetlidir. Üretme kabiliyetini yitiren yaşlılar bu yüzden kıymetsizdir. Ama MEM'de tüketen insan kıymetlidir. Yaşlı da tükettiği için kıymetlidir. Milli Ekonomi Modeli'nin insana değer veren, insan merkezli model olma özelliği de buradan kaynaklanmaktadır."

Güçlü devlet anlayışı
Bosna Hersek? Prof. Dr. İsmet Busaddıc: MEM güçlü devlet anlayışı ile tüketiciyi destekleyerek üretimi artırmakta ve bu ülkenin borçlanmadan büyümenin, tam istihdamın sağlanmasının ve gelir dağılımında adaleti sağlamanın formüllerini ortaya koymaktadır.

MEM bir şans
Prof. Dr. Martin Maier? Almanya: Küresel sermayenin sınırötesi serbestiyeti milli ekonomileri tehdit ederek bağımsızlıklarını tehlikeye atmaktadır. Ülkelerin bu küresel tuzaktan kurtulabilmeleri için Milli Ekonomi Modeli'ni bir şans olarak görüyorum.
MEM madenlerin devlet millet ortaklığıyla işletilmesiyle halktan alınandan daha fazlasını vermeyi amaçlamaktadır. MEM kölelik sistemine son veriyor. MEM'in pratiğe geçmesi bizi memnun edecektir."

Kavgayı bitirecek model
Prof. Dr. Hans Peter Aubauer? Avusturya: "MEM'i kaynakları sınırsız gören görüşü kaynak paylaşımındaki kavgayı bitireceği için çok önemli buluyoruz.

İdeal değil, uygulanabilir

Prof. Dr. İrina Hundt? Almanya Dressden Üniv.: "MEM'de paraya getirilen anlayış paranın spekülatif amaçlı olarak kazanılmasını sıfıra indirgemekte ve çalışarak para kazanmanın yolunu açmaktadır. Bu model bir ideal değil  uygulanabilecek bir modeldir."

Devlet kazanan taraf olacak

Prof. Dr. Victor Volkonsky?Rusya: "Ekonomi görüşlerim MEM ile örtüşüyor. MEM ile tek kutuplu küresel dünyadan milli devlete doğru bir geçişin olacağına inanıyorum. Dünyada güç devletlerden çok uluslu şirketlere doğru kaymıştır. MEM sayesinde bu çatışmada kazanan taraf devlet olacaktır."

Akıl ve gönülle anlaşılır
Prof. Dr. Henrish Soms? Letonya: "Ülkenizin geleceği için herhangi bir  ekonomi modeli tercihiniz var mı sorusuna "bu arayışımız olduğu için buradayız" şeklinde cevap veriyoruz. MEM'in tavsiye ettiği formülleri anlayabilmek için akıl ve gönül gereklidir. MEM insan hayatının kalitesinde bir artış öngörüyor."

Yeni bir çağ başlıyor
Prof. Dr. Ashraf Humbadov? Almanya: "MEM öyle bir ses ki, dünyadaki bütün modelleri kuvvetli bir rüzgar gibi kendi yönünde eğilmelerini sağlayacaktır. MEM insanların sosyal yapısını son derece güçlü bir tabana oturtuyor. Türk dünyası bu fikirlerle yeni bir dünyaya, çağa girecektir."

Avrupa MEM'e muhtaç

Prof. Dr. Aare Maldus Uustalu? Estonya: "Batı, doğrudan yatırımı da emperyalizmin aracı olarak kullanıyor. Kuzey Avrupa ülkeleri  ve Almanya bankaları, Baltık ülkelerinin  bankalarını satın aldılar. Bu ülkeler MEM'e ihtiyaç duyuyor."

Rusya Baş'ın modelini uyguluyor

Prof. Dr. Viladimir Lisiçkin?Rusya bilimler akademisi: "Rusya'nın karşı karşıya bulunduğu problemlerini halletmesinde Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli büyük rol oynuyor. Rus ilim adamları ve işadamları da bunu anlıyor. Model, milli devletler, bağımsız devletler her ülkenin kalkınmasında mühim roller oynuyor.

MEM'e hayran kaldılar

Prof. Dr. Sekib Sekoloviç? Bosna Hersek: "MEM'in en önemli özelliklerinden birisi de kendi sosyal devletini oluşturmasıdır. MEM gibi bir modele sahip olmamamız bizim açımızdan büyük bir kayıp."

Prof. Dr. İstvan Frederik? Macaristan: "MEM geçiş ekonomisi problemleriyle boğuşan Macaristan için çok köklü çözümler sunmaktadır."

Georgia Chobanov? Bulgaristan: "AB'ye giriş sürecimizde IMF ve dünya bankasının direktiflerini dinledik, ekonomimiz allak bullak oldu. Elimizdeki son kaynakları da kaybettik. MEM, Macaristan için de tek umut kaynağıdır."

Prof. Dr. Jyri Kadak? Estonya: "Özellikle sovyetlerin çöküşünden sonra bir adaptasyon süreci yaşadık, bir bocalama süreci geçirdik bu dönemde ekonomiyi bir türlü rayına oturtamadık. Bu yüzden MEM'e çok önem veriyoruz."

Prof. Dr. Algis Dobrovaski? Litvanya:
"Ulusal hükümet, ulusal kuruluşlar AB'ye üye olmamızla birlikte AB'ye geçti. AB'nin etkisi altında kaldı.
Bu da ülkemizde ciddi sıkıntılara yol açtı. Dolayısıyla AB bütün kurumlarımıza karışır oldu. Bu yüzden MEM'i önemsiyorum."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137