12 Kasım 2008 Çarşamba 00:00
Ayrılığın kökünü biz kazıyacağız

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, her anlamda kardeş olan Alevi ve Sünnileri birbirine düşürme oyununu yalnızca BTP'nin bozabileceğini söyledi.
~|~

 Geçtiğimiz hafta sonu Başkent Ankara'da düzenlenen Alevi mitingi, Türkiye'de yıllardır tartışma konusu olan Alevi?Sünni polemiğini, Alevi kesimin talep ve isteklerini bir kez daha gündeme taşıdı. Konu Ankara'daki genel merkezde partisinin başkanlık divanını toplayan Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş'ın da gündemindeydi. Yaz başından bu yana üç kez Türkiye turuna çıkan BTP Genel Başkanı birçok ilde bu kesimden insanlarla bir araya gelip hasbihal ettiğini, cem evlerine kadar gidip onların sorun ve sıkıntılarını dinlediğini anlattı. Prof. Dr. Baş konuşmasına şu sözlerle başladı: "Alevilik, Hz. Ali'yi sahabe içerisinde fazla sevenlerin adına denir. Yani bu İslam'ın içinde bir mezheptir. Evladı Resul'dür, yani Cenabı Peygamber Efendimizin sülalesindendir. Amcasının oğludur, Ehli Beyt'tir. Ehli Beyt hakkında ayetler vardır, Hadisi Şerifler vardır. Ve Peygamber onu velayetin başı seçmiştir. Allah O'nu velayetin başı seçmiştir. Bize göre Hz. Ali sahabe sıralamasında ilk olan insandır. Bu çok tabii ve çok normal bir tercihtir. Bu tercih batıl değildir. Bu tercih haktır ve bu tercihe kimse karşı çıkamaz."

Cem evleri tekkeler gibidir
Sözlerine bu tanımla başlayan BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, "Alevilikteki cem evleri için de Sünnilikteki tekkelerin karşılığıdır" değerlendirmesinde bulundu. BTP Genel Başkanı şunları söyledi: "Halk içerisinde bazen gezdiğimizde duyduğumuz ifrat sözler var. Bunlar Alevilikle uzaktan yakından alakası olmayan sözlerdir. Alevilerin hem camileri vardır hem de cem evleri vardır. Sünnilikteki tarikat neyse Alevilikteki cem evi de odur. Şimdi bunu bilmeyip de konuşan insanlar cahil insanlardır. İşin inceliğini bilmeyenler toplumu birbirine katıyor. Bunların her ikisi de doğrudur, her ikisi de haktır."

Hiçbir görüş ayrılığı yok
Geçmişte hilafet sırası için yaşanan tartışmalara rağmen her iki kesimin âlimleri arasında asla bir görüş ayrılığı yaşanmadığını belirten Prof. Dr. Haydar Baş Peygamber Efendimizin torunlarından olan İmamı Cafer ile Hanefi mezhebinin kurucusu İmam Azam arasındaki bağa şöyle dikkat çekti: "Altıncı imam İmamı Cafer'in talebesi kim biliyor musunuz? İmamı Azam. İki yıl ona talebelik yapmış ve onu tanıdıktan sonra da şu sözü irad etmiş: 'Eğer ben İmamı Cafer'i bu iki senede tanımasaydım helak olacaktım.' Şimdi büyük imamların bile onlara gösterdiği bu tazim ve hürmet karşısında bizim şapkamızı çıkarmamamız vallahi Müslümanlığın kabul edeceği iş değildir. Onlara saygı onlara muhabbet ve hürmet etmemiz lazım.

Alevilerin talepleri yerine getirilmeli
BTP Genel başkanı bu açıklamaların ardından "gittim ziyaret ettim istek ve ihtiyaçlarını dinledim" diyerek Alevi kesimin taleplerini sıraladı ve "hepsi çok haklı talepler" diye konuştu. Prof. Dr. Baş şunları söyledi: "Diyorlar ki, 'Nasıl Sünnilere ibadet etmek için haklar verildi. Camisi yapıldı. Bizim de ihtiyacımız olan cem evlerimiz yapılsın. Orada istihdam edilen şahsa maaş verilsin. Oranın elektrik suyunun parası verilsin.' İstediği bu. Bu istek tabii değil mi arkadaşlar? Yanlış mı bu istek? Elbette ki yanlış değil. Sen memlekette bin senelik kiliseyi toprağın altından çıkarıp, imar ederek para vereceksin, benim Müslüman mezhep kardeşimin cem evini tamir etmeyeceksin bu olur iş değil."

Ayrılığın kökünü BTP kazıyacak
Her anlamda kardeş bu iki kesimi birbirine düşürmek için yıllardır büyük bir oyun oynandığını belirten Prof. Dr. Haydar Baş, birlik ve kardeşlik çağrısı yaptı. BTP Genel Başkanı, "Bak bu damardan girerek Osmanlının son zamanlarında müthiş bir fitne çıkarıldı. O fitne hala bugün devam ediyor. Ülke sahibini bekliyor. Bunu bulduğu gün yeminle konuşuyorum bu fitne kökünden silinecek. Bu tefrikanın sonunu kim getirecek? Bağımsız Türkiye Partisi getirecektir. Biz sadece onun sonunu getirmeyeceğiz. Türkiye'de Kürt'tü, Türk'tü, Çerkez'di ve Boşnak'tı, Laz'dı bu ayrımların da sonunu getireceğiz" dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137