06 Aralık 2007 Perşembe 00:00
Babacan sus pus !..
Yunanistan Dışişleri Bakanı, Fener Rum Patrikhanesi'nin 'ekümeniklik' ünvanının Türkiye tarafından tanınmasını istedi. Babacan bu çıkış karşısında susmayı tercih etti. ~|~

 Dışişleri Bakanı Babacan Atina'da görüştüğü Yunanistan Dışişleri Bakanı Bakoyannis, Fener Rum Patrikhanesi'nin 'ekümeniklik' ünvanının Türkiye tarafından tanınmasını istedi. Babacan bu çıkış karşısında susmayı tercih etti.


Dışişleri Bakanı Ali Babacan, önceki gün Atina'da Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyannis ile görüştü. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'ndaki görüşmede 'karşılıklı iyi niyetler' teati edildi.
Babacan ile Bakoyannis, birbirlerine "Sevgili Ali" ve "Dostum Dora" diye hitap ettikleri bir saat süren görüşmede, Türkiye ile Yunanistan'ın NATO içinde ortak askeri birlik oluşturmasını da içeren beş güven artırıcı önlem açıkladı. Bakoyannis tarafından açıklanan önlemler şöyle sıralandı:
1 ? NATO çerçevesinde Barışı Destekleme Harekâtları'na katılmak üzere birleşik müşterek bir Harekât Birliği teşkil edilecek.
2 ? NATO Reaksiyon Gücü (NRF) Harekâtları'na katılmak üzere birleşik bir 'Kara Birliği' teşkil edilecek.
3 ? Sivil ve askeri birimlerden oluşan Birleşik ? Müşterek Doğal Afet Kurtarma / İnsani Yardım Görev Kuvveti teşkil edilecek.
4 ? İki ülke kara, deniz ve hava kuvvet komutanları arasında düzenli ziyaretler gerçekleştirilecek.
5 ? Türk ? Yunan sınırında görev yapan birliklerin komutanları arasında karşılıklı ziyaretler yapılacak.

Dora baltayı akşam herkesin önünde çıkardı
Gündüz diplomatik nezaket içinde gerçekleşen buluşmanın ardından Dora Bakoyannis, önceki akşam yapılan Türk?Yunan İş Konseyi Toplantısı'nda yaptığı konuşmada siyasi ilişkilerin geliştirilmesinin önündeki engellerden bahsederken, Patrikhane'nin Türkiye tarafından tanınmayan 'ekümeniklik' iddiasını dile getirdi. "Ekümenik Patrikhane Türkiye için tehdit değildir, güç kaynağıdır'' zırvasını seslendiren Bakoyannis'ten sonra konuşan Babacan'ın ise bu sözlere karşı sessiz kalarak Türkiye'nin ekonomik göstergelerini anlatan bir konuşma yaptı.
Dışişleri kaynakları ise Bakoyannis'in aynı talebi gündüz yapılan ikili görüşmede de dile getirdiğini ve Babacan'ın, "Lozan Anlaşması'na göre Patrikhane İstanbul'da yaşayan Ortodoksların dini ihtiyaçlarını karşılıyor. Cumhurbaşkanı Abdulah Gül de kısa süre önce patrikle görüşüp sorunlarını dinledi. Yapacağımız reformlardan her Türk vatandaşı gibi onlar da yararlanacaktır'' cevabını verdiğini belirtti. Babacan, "Avrupa'dan PKK'ya giden destek kesilmeli'' diyerek terör örgütünün Yunanistan'daki paravan isimler altındaki teşkilatlarının kapatılması talebinde bulundu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.