29 Ocak 2002 Salı 00:00
Bakanlar detayları tartıştı
Devlet Bakanı Karakoyunlu, ``Başbakan Ecevit, ABD seyahati ile ilgili açıklamasında, ABD`nin Irak müdahalesinin Türkiye`ye sadece önceden haber verilmesi şeklinde iktifa edilmemesini, aksine bu konuda görüşünün ve önerisinin alınarak dikkatle değerlendirilmesi gerektiği konusunda da meseleyi tartıştıklarını ifade ettiler`` dedi. Bakanlar Kurulu toplantısında, Emlak Vergisi ile ilgili tartışmaların çözüme kavuşturulması için Devlet Bakanı Hüsamettin Özkan`ın başkanlığında bir kurulun oluşturulması benimsendi.

Tütünde zamda yetki tartışması

Bakanlar Kurulu`nda, tütün fiyatlarının açıklanması konusunda Devlet bakanları Yılmaz Karakoyunlu ve Kemal Derviş arasında diyalog geçti. Hazine, tütün fiyatları açıklanırken kendileriyle istişare halinde olunması yönünde Devlet Bakanlığı`na yazı gönderirken, kendi görüşünü Devlet Bakanlığı`na göndermede geç davranması sorun yarattı. Bu gelişme üzerine Karakoyunlu, yetkinin kendisinde olduğunu belirterek, bir kaç gün içerisinde fiyatı açıklayacağın~|~ı söyledi. Bakan Derviş ise söz konusu rakama, 2002 yılı enflasyon hedefi doğrultusunda açıklanması halinde olumsuz bakmayacaklarını söyledi. Buna göre, tütün fiyatının hedef enflasyon olan yüzde 35 civarında artırılması bekleniyor.

2050'de İstanbul'a 3.köprü

Bakanlar Kurulu'nda İstanbul tüp geçit projesi gündeme geldi. Söz konusu projenin toplam 2.5 milyar dolara mal olacağı ve bunun 800 milyon dolarının tüpgeçit için harcanacağı ifade edildi. Tüpgeçit projesinin 2007 yılında devreye gireceği, ancak bunun öne çekilmesi için çalışılacağı vurgulanırken, tüpgeçit projesinin tamamlanmasıyla saatte 100 bin kişi taşınabileceği, projenin hayata geçmesiyle birlikte 2050 yılına kadar 3. bir boğaz köprüsüne ihtiyaç olmadığı kaydedildi. Ayrıca, İstanbul?Ankara demiryolunun rehabitasyonu konusunda İspanya`dan alınacak kredinin, bir bürokrat tarafından engellediği ifade edilirken, Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, ülke yararına olan bir konuda bürokratın direnemeyeceğini belirterek, konunun en kısa sürede halledilmesini söyledi.

Kardemir sıkıntısı

Toplantıda Kardemir`in borcu da gündeme geldi. 2 ay önce 107 trilyon lira olan borcun bugün 140 trilyon liraya yükseldiği ifade edildi. Kardemir`in bankalara olan borçları yanında, TEDAŞ`a elektrik borcu ve SSK`ya prim borcunu ödemediği, fakat işçilerin parasını ödeyebildiği gündeme geldi. Kardemir`in de İsdemir benzeri Erdemir`e verilmesi önerilirken, ancak Erdemir`in mali yapısının buna uygun olmadığı kaydedildi. Kardemir`in borçlarını mal vererek ödemeye çalıştığı ve ucuza verdiği de gündeme geldi. Bu konuda bir kararın bir hafta içerisinde verilmesi gerektiği vurgulandı.

İlaçta indirimden vazgeçilebilir

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan ise ilaç konusunda yüzde 5 indirim anlaşması yaptıklarını, ancak son yapılan uygulamadan sonra firmaların yüzde 5 indirim yapmaktan kaçındıklarını, indirimden vazgeçmelerinin gündemde olduğunu kaydetti.Hükümet sözcüsü Karakoyunlu ise kamuoyunda tartışma yaratan ilaç fiyatları ile ilgili sorunun çözümü için de Sağlık Bakanı Osman Durmuş`un başkanlığında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan ve Maliye Bakanı Sümer Oral`dan oluşan bir çalışma grubunun teşekkül ettiğini söyledi. Karakoyunlu, kurulun, eczanelerce yapılan indirimin bütün kamu kuruluşları için geçerli olmasını sağlayacak düzenlemenin esaslarını belirleyeceğini kaydetti.

Doğalgaz'da KDV indirimine IMF çelmesi

Bakanlar Kurulu`nda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan da, doğalgazda yüzde 18`lik KDV`nin indirilmesi konusunu gündeme getirirken, Maliye Bakanı Oral ve Derviş`in itirazı üzerine bu teklifin kabul görmediği öğrenildi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.