18 Temmuz 2006 Salı 00:00
Barbar Rumlar

Yunanistan'da olduğu gibi Güney Kıbrıs'taki Türklere ait tarihi ve kültürel eserler, Rumlar tarafından barbarca imha ediliyor.
Kıbrıslı Türklerin 1974'te terk etmek zorunda kaldığı kültürel varlıklardan ancak çok azı günümüze kadar sağlam gelebildi. 
~|~


Kıbrıslı Türklerin 1974'te terk etmek zorunda kaldığı kültürel varlıklardan ancak çok azı günümüze kadar sağlam gelebildi.

Ne cami kaldı, ne çeşme

Güney Kıbrıs genelinde Kıbrıslı Türklere ait çeşme, hamam, okul, cami ve mezarlıklar viraneye dönmüş durumda. Merkezi yerlerdeki bazı kültür varlıkları göstermelik olarak koruma altına alınırken, yine şehir merkezlerinde Kıbrıslı Türklere ait mezarlıkların birçoğu da otoparka dönüştürülmüş halde.
Bazı köylerdeki Türk mezarlıklarında mezar taşlarına dahi rastlanmazken, haritadan silinen Türk köyleri de var. İçinde Kıbrıslı Rumların oturduğu Türk evlerinin durumu genelde iyi olmasına karşın, kullanılmayan Türk evleri yıkılmak üzere.

İşte Kültür varlıklarımız
Güney Kıbrıs genelinde yok olan ve yok olma sürecine giren yüzlerce Kıbrıs Türk kültür varlığından bazıları şöyle:  Baf'taki Türk Hamam: Yapım tarihi, güvenilir kaynaklara dayanmamakla birlikte Osmanlı hamamlarının özelliğini taşıyan hamamın durumu çok kötü.  Aşağı Baf'ta Osmanlı Çeşmesinin güneyinde bulunan hamam, Güney Kıbrıs'ta yok olma sürecine giren Türk eserlerinden biri. Yoldan görünen ön cephesi temizlenmiş. Buna karşın arka cephesi ve iç mekanınbir bölümü çöplük gibi kullanılmış. İç mekan insan pislikleriyle dolu. Kubbelerdeki aydınlatma deliklerinin önemli bir kısmı tahrip edilmiş. Deliklere konulan cam kapaklı toprak aydınlatma borularının sökülerek çalındığı anlaşılıyor. Ciddi bir bakıma muhtaç olan tarihi hamamla ilgili hiçbir levha bulunmuyor. Baf?Akarsu Köyü Mezarlığı: Tamamen yok olan mezarlık alanında bir iki mezar taşı dışında herhangi bir unsura rastlanılmıyor. Baf Hasanağa Tekkesi Hamamı: Osmanlı döneminde inşa edilen dört kubbeli hamam, bakımsızlıktan yok olma sürecindeki Türk eserlerinden biri. Genel anlamda harap durumda. Limasol Türk Hamamı: Büyük oranda yıkılmış ve tahribata uğramış hamam, harabe görünümünde. İç kısmı bazı Rumlar tarafından ambar olarak kullanılıyor.

Camiler harap
Baf'a bağlı Dağaşan (Vretçça) köyündeki cami, ilkokul, mezarlık veTürk evlerinin durumu: Son dönemlerde göstermelik olarak içi ve dışı boyanan Vretçça camisi oldukça yıpranmış halde. İçte bulunan kadınlar mahfilinin bir bölümü de kırılarak tahrip edilmiş. Cami yakınındaki Atatürk büst alanı da tahrip edilmiş durumda. İlkokul ise yıkılmış, dökülmüş, tahrip edilmiş. İçerisindeki pisliklerden hayvan beslendiği anlaşılıyor. Mezarlığın durumu da farksız. Kapısı ve telleri sökülen mezarlık alanı yok olma noktasında. Mezarların çoğu yok olmuş. Ayakta kalan türbeli mezarların tümünde tahribat var. Mezarlığın bir bölümünün dozerle düzeltilmiş olduğu görülüyor.  Köydeki Türk evlerinin tamamına yakını tahrip edilerek, yağmalanmış ve çoğunun köşe taşları sökülüp satılmış.  Köyün genel durumuysa Vretçça Baf bölgesinin en güzel Türk köylerinden biri olmasına karşın, en fazla tahribat olan köylerden biri. Camisi, minaresi, halkevi, kulüp binası ve tarihi özelliği olan Evlendirme Dairesi dahil olmak üzere birçok yer kurşunlanarak tahribata uğratıldı. Harabe durumundaki köy, yok edilen Türk köyleri arasında gösterilebilir.  Hasan Fehmi'nin "Güneyde Kalan Değerlerimiz" kitabında yer alan Antik Rudya Köprüsü ve suyla çalışan un değirmenleri de yok olma sürecinde.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100