15 Kasım 2001 Perşembe 00:00
Barolar Birliği, avukatları kıskaca aldı
Türkiye Barolar Birliği Reklam Yasası Yönetmeliği, Resmi Gazete`de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelik, avukatları, avukatlık ortaklarını, avukatlık bürolarını, avukat stajyerlerini, dava vekillerini ve avukatların sorumluluğu altındaki büro çalışanlarını kapsıyor.

Yönetmeliğe göre, avukatlık tabelalarında unvan, deyim, şekil, amblem ve Türkçe dışında yabancı dillerde ifade ve şekiller, işaret, resim, fotoğraf vebenzerlerine yer verilemeyecek.

Avukatların, başlıklı kağıtları, kartvizitleri ve diğer basılı evrakları, "reklam niteliği taşıyacak aşırılıkta" olamayacak. Başlıklı kağıtlarda, kartvizitlerde ve diğer basılı evrakta sadece avukatlık unvanı, varsa akademik unvanı, adı ve soyadı, adresi, telefon ve faks numaraları, internet ve e?posta adresleri ile bağlı bulunulan baro ve Türkiye Barolar Birliği sicil numaraları, vergi dairesi ile vergi sicil numarası yer alabilecek.

Sıfatlar kullanılamayacak

Başlıklı kağıtlarda, kartvizitlerde ve diğer basılı kağıtlarda, avukat v~|~e akademik unvan dışında "emekli yargıç, emekli savcı, emekli noter, hukuk uzmanı, marka patent vekili, sigorta uzmanı, bilirkişi, bakan, milletvekili ve benzeri sıfatlar" kullanılamayacak.

Medyaya demeç vermek yasak

Avukatlar, adres değişikliği, büro açılışı ve 6 ayı aşan ara vermeden sonra yeniden mesleğe dönüş, avukatlık ortaklığına katılış ve ortaklıktan çıkışı, reklam niteliği taşımayacak şekilde gazete ve yazılı basın yoluyla duyurabilecekler.

Bu yönetmelik kapsamında olanlar yaşamları, kazançları, mesleki faaliyeti hakkında 'reklam niteliğinde' yayınlar yapamayacaklar. Avukatlar, devam eden veya eskiden ilgilendiği dava hakkında dava ile özdeşleşip tarafların sözcüsü gibi demeç ve bilgi veremeyecekler, radyo ve televizyonda konuşamayacaklar, görüntü veremeyecekler, internet ortamında bilgi aktaramayacaklar ve açıklama yapamayacaklar.

Avukatlar, bu unvanlarını kullanarak yazılı, işitsel ve görsel iletişim araçlarında yönetmen, düzenleyici, danışman sıfatları ile dizi, sürekli yayın, süreli ya da süresiz programlar hazırlayamayacak, sunamayacak, yönetemeyecek; hazırlanmasına, sunulmasına ve yönetilmesine katılamayacaklar.

Avukatın faaliyetlerini ve bürosunu tanıtacak şekilde internet sayfası açma hakkı, öncelikle üyesi bulunduğu baro ve Türkiye Barolar Birliği`ne ait olacak. Bu yönetmelik kapsamında olanlar, bağlı bulundukları baroya önceden bildirmek kaydıyla internet sayfası açabilecekler. Avukatlar, bu sayfada mesleki makale ve bilimsel çalışmalarını yayınlayabilecekler.

Avukatın açacağı internet sayfasının adresi, yeni bir adres türü tesis edilene kadar (http://www.isimsoyisim.gen.tr) ya da (http://www.ortaklıkunvanı. gen.tr) şeklinde olacak. Avukatlar iş bağlama amacına ve meslektaşlarıyla haksız rekabete yol açacak şekildeözel amaçlı internet rehberlerine, listelerine, veri tabanlarına ve benzerlerine kayıt olamayacaklar.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137