01 Ekim 2004 Cuma 00:00
Başbakan Erdoğan'ın gecekondu çarkı
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın isteği üzerine yeni Türk Ceza Yasasına eklenen "imar kirliliğine neden olma" fiiline ceza getiren maddesinin TBMM Genel Kurulunda yine AKP'lilerin önergeleriyle delinmesi dikkat çekti

Başbakan Erdoğan'ın özel isteği üzerine TCK tasarısına "İmar Kirliliğine Neden Olma" başlıklı 184'ncü madde eklenmişti. TCK tasarısının alt komisyon çalışmalarına da katılan Doç. Dr. Adem Sözüer, temmuz ayı başında Adalet Komisyonu'nda tasarının görüşülmesi sırasında "Başbakan bunu özellikle istedi" diyerek, yaptırımı ağır bulan AKP milletvekillerine durumu açıklamıştı. AKP Bitlis Milletvekili Hasan Kara'nın, "cezalar çok ağır" şeklindeki yakınmasına da Adalet Komisyonu Başkanı Köksal Toptan, "Ağır olsun" diyerek yanıt vermişti. Toptan sözlerini, "Bana sorarsanız bu TCK'nın en güzel maddesi bu" diyerek sürdürmüştü.

Erdoğan çark etti

Yeni TCK'nın, "İmar Kirliliğine Neden Olma" başlıklı 184'ncü maddesi, yapı ruhsatı almadan veya aldığı ruhsata aykırı olan bina yapan, yaptıranla~|~ra 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilmesini düzenliyor. Komisyondan geçen metinde ise bu cezanın alt sınırı 2 yıldan başlıyordu. Maddeye göre ayrıca, ruhsatı olmadan başlatılan inşaatlar dolayısıyla kurulan şantiyelere elektrik, su veya telefon bağlantısı yapılmasına izin veren kişiye de 1?5 yıl arası hapis cezası verilecek. Yine yapı kullanma izni almamış binalarda herhangi bir sınai faaliyetin icrasına izin veren kişiye de 2?5 yıl arasında hapis cezası verilmesi gerekecek. Bu cezai yaptırımlar ancak belediye sınırları içinde veya özel imar rejimine tabi yerlerde uygulanabilecek. Ancak yine AKP'lilerce maddede yapılan önemli değişiklikle, "ruhsatsız veya ruhsata aykırı olarak bina yapan ve yaptıran kişiye, burasını imar planına ve ruhsatına uygun hale getirmesi halinde" ceza verilmeyecek. Eğer bu kişi aleyhine açılmış dava varsa, düşürülecek. Ancak, maddeye eklenen son fıkranın af hükümleri içermesi ve dolayısıyla nitelikli çoğunlukla kabul edilmemiş olması nedeniyle CHP'nin olası iptal başvurusu üzerine Anayasa Mahkemesinden dönmesine büyük olasılık veriliyor. Getirilen bu mini afla, üstü kapalı biçimde gecekondu yapımının teşvik edilmesi, Başbakan Erdoğan'ın gecekonduların müsamaha gösterilmeden yıkılması yönünde basına da yansıyan talimatına aykırı bir durum ortaya çıkarıyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100