30 Ağustos 2008 Cumartesi 00:00
Başbuğ ilk ikazlarını yaptı
Genelkurmay Başkanlığı görevini Büyükanıt'tan devralan Org. İlker Başbuğ, Türkiye'nin ulus devlet yapısının tartışılacak ve tartışmaya açılabilecek bir konu olmadığını belirtti. ~|~

 Genelkurmay Başkanlığı görevini Orgeneral Yaşar Büyükanıt'tan devralan Orgeneral İlker Başbuğ, "Bize göre Türkiye'nin ulus devlet yapısı tartışılacak ve tartışmaya açılabilecek bir konu değildir. Çünkü bu yapı Türkiye'nin varlığı ile doğrudan doğruya ilgilidir" dedi.

"Sorumluluğumu çok iyi bilmekteyim"
Orgeneral Başbuğ, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'ndaki devir?teslim törenindeki konuşmasına, "Bir Türk subayının meslek hayatında ulaşabileceği en yüce ve en kutsal makam olan Genelkurmay Başkanlığı görevinin sorumluluğunu, ağırlığını ve onurunu, Türk Silahlı Kuvvetlerinde fiilen 46 yıl hizmet etmiş, bu süreçte çok şey görmüş ve yaşamış bir asker olarak çok iyi bilmekteyim" diyerek başladı.

Türkiye dünyanın odağında
Türkiye'nin, tarihin bütün dönemlerinde dünyanın odaklandığı kriz bölgelerinin tam ortasında yer aldığını vurgulayan Orgeneral Başbuğ, durumun değişmeyeceğini söyledi. Orgeneral Başbuğ Anadolu coğrafyasına ve bu coğrafya üzerinde yaşanan tarihe bakıldığında, bu coğrafya üzerinde ancak güçlü devletlerin varlıklarını sürdürebildiklerinin, güçsüzlerin ise kısa sürede tarih sahnesinden silindiklerinin görebileceğini belirtti.

Ulus devlet yapısı hedefleniyor
Bugün Türkiye'nin karşı karşıya olduğu bölücü terör hareketinin temelinde etnik milliyetçiliğin bulunduğunu belirten Orgeneral Başbuğ, "Bazı kesimler etnik kimliklerinin anayasal güvenceye kavuşturulmasını sık sık ve açıkça dile getirmektedirler. Bu görüş ulus devlet yapısını hedef almaktadır" dedi. Üniter devletin eşitlik ilkelerinin korunmasının, bölgecilik ve ırkçılık, yapılmamasının ve azınlık yaratılmamasının garantisi olduğunu anlatan Orgeneral Başbuğ, "Üniter devlet yapısına zarar verecek düzenlemelerden ve düşüncelerden kaçınılmalıdır" dedi.

Laiklik Cumhuriyetimizin temel direğidir
Orgeneral Başbuğ, Laiklik ilkesiyle alakalı şu görüşleri dile getirdi: "Laiklik ilkesi, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş felsefesinin temel direklerinden biri olup cumhuriyeti oluşturan tüm değerlerin de temel taşıdır, laikliğin işlevsel tanımı anayasanın başlangıç ile 24. ve 174. maddelerinde yer almaktadır. Anayasa Mahkemesi'nin anayasayı yorumlamaya yetkili tek organ olarak, laikliğe ilişkin yapmış olduğu yorumlar, laikliğin anlamının ortaya konulmasında vazgeçilmez kaynaktır."
insan onuruna yakışır asgari bir hayat seviyesini sağlamak, sosyal devletin bir görevidir" diyen Başbuğ, Sosyal devlet niteliğinin zayıflamasının toplumları cemaatleşmeye ittiğinin de altını çizdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.