12 Mart 2011 Cumartesi 00:00
Başkanlık sistemine gerek yok


BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, başkanlık sistemi ya da federasyonun Türk toplumu için lüzumlu olan bir yapılanma modeli olmadığını belirterek, "Türkiye'de halklar arasında bir kavga, bir çatışma yok" dedi


Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, çeşitli TV kanallarında yayınlanan Siyaset Özel programında yaklaşan milletvekili genel seçimlerini değerlendirdi. Bu seçimde de mevcut duruma benzer bir tablonun ortaya çıkması durumunda hükümetin anayasa değişikliği ile birlikte başkanlık sistemini de gündeme getirebileceğini bildiren Prof. Dr. Baş, "Türkiye'nin böyle bir sisteme ihtiyacı yok" dedi. ~|~

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, çeşitli TV kanallarında yayınlanan Siyaset Özel programında yaklaşan milletvekili genel seçimlerini değerlendirdi. Bu seçimde de mevcut duruma benzer bir tablonun ortaya çıkması durumunda hükümetin anayasa değişikliği ile birlikte başkanlık sistemini de gündeme getirebileceğini bildiren Prof. Dr. Baş, "Türkiye'nin böyle bir sisteme ihtiyacı yok" dedi.
BTP Lideri, şunları söyledi: "Federasyon, Türk toplumu için lüzumlu olan bir yapılanma modeli değildir. Bizdeki siyasiler kendi toplumunun ihtiyaçlarından hareketle olması gereken sistemi değil de; Avrupa'da, Amerika'da şurada burada uygulanan sistemlerle halkın istek ve arzularını, ihtiyaçlarını karşılalama düşüncesindedir. Bu bir kompleks, bu bir bana göre aşağılık duygusu."

Türkiye'de halk içinde çatışma yok
Başkanlık sisteminin kaynağının ABD olduğunu bildiren BTP Lideri, "Amerika eyaletler arasındaki çatışmayı bitirebilmek için federatif yapıya geçti, oysa bizde böyle bir durum yok" dedi. Prof. Dr. Baş, şöyle konuştu: "Türkiye'de halklar arasında onlarda olduğu gibi bir kavga, bir çatışma yok. 'Ama efendim biz Güneydoğu'da ortaya çıkan olaylara baktığımız zaman siz demiyorsunuz ama bu tip yapılanmaların olduğunu zannediyor veya duyuyoruz.' Bu da kesinlikle yalan ve o bölgenin insanına iftiradır. O bölgede olan bir takım insanlar kandırılarak dağa çıkartılmış, bunlar kendi mantıklarıyla beraber devletle savaşıyorlar. Yoksa halkın, halkla yani Kürt'ün Laz'la, Laz'ın Çerkez'le, Boşnak'la, Arap'la, Acem'le böyle hesaplaşması, kutuplaşması diye hiç bir zaman böyle bir durum olmadı ve olması da mümkün değil." Türkiye'de etnik bir çatışmanın mümkün olmadığını ifade eden BTP Genel Başkanı, gerekçesini de şöyle açıkladı: "Çünkü bunların tamamının kültürü, siyaseti, medeniyeti, maneviyatı, dini ve de ahlaki kuralları ayrıca adet ve gelenekleri birdir."
Bu durumun Lozan'da da kayıt altına alındığını ifade eden BTP Genel Başkanı, mevcut yapıyı bozmanın kimseye bir faydası olmayacağını belirterek, "Şimdi böyle bir bütünlük varken, kalkıp bunu federatif bir yapıya bölmenin, ayrı ayrı tohumlar atmanın hiç bir manası yok. Ya bu sosyal yapılanmayı biz siyasi mantalite, mantık olarak ne demek olduğunu anlamıyoruz, onun için de milleti tefrik ederek birbirinden ayırmaya çalışıyoruz veya yaptığımız işi bilerek bölmeye gayret etmek gibi hiç de maksada uygun olmayan bir takım davranışlar içerisine giriyoruz."

Önce iş ve aş
Kürt sorunu tartışması ve terör üzerinde de değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Haydar Baş, "Vatandaş devletinden iş aş istiyor, diğer hareketlerse dış destekli kışkırtmalardır" dedi.  BTP Lideri, şöyle konuştu: "Devlete karşı çıkıp isyan bayrağını çekmek değil, bunlar ne istiyor? Aş istiyor, iş istiyor. Onun için o bölgede olan hareketler, Kürt hereketi değil terör hareketidir, PKK hareketidir. Dış mihraklıdır. Yapılması gerek o zaman, o insanlarla bunların arasında büyük bir sınır çizmek ve onlarla onları karıştırmamak lazım. Ama bu demek değildir ki, bu güne kadar gasp edilen, yok edilen haklarını vermeyeceksin. Bu noktada  siyaset devreye girecek. Bugüne kadar yapmadığı işleri yapacak. Biz Bağımsız Türkiye Partisi olarak onun için diyoruz ki, her insana iş, her insana aş."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137