27 Mayıs 2005 Cuma 00:00
Başmüzakereci Babacan çok terleyecek

Başmüzakereciliğe seçilen Ali Babacan, eğer AB müzakereleri başlatırsa tarım, serbest dolaşım, verilecek yardımlar gibi konu başlıklarında hayli sıkıntı yaşayacak. Kolay konu başlıkları sanayi, eğitim, kobi, istatistik, bilim ve araştırma politikaları gibi başlıklardan oluşurken, Türkiye'nin de bu konu başlıklarıyla müzakerelere başlayabileceği belirtiliyor.
"Balıkçılık, ekonomik ve parasal birlik, telekomünikasyon ve bilgi teknolojileri, tüketiciyi koruma ve tüketici sağlığı, gümrük birliği, dış ekonomik ilişkiler, ortak dış ve güvenlik politikaları, mali kontrol, kültür ve görsel?işitsel politikalar" ise ikinci derecede kolay müzakere başlıkları olarak kabul ediliyor.
"Malların serbest dolaşımı, hizmetlerin serbest dolaşımı, şirketler hukuku, rekabet, ulaştırma, vergilendirme, enerji, istihdam ve sosyal politika" konu başlıkları ise nispeten zor müzakere başlıklarını oluşturuyor.
Tarım başlığı çok zorlayacak
"Tarım, çevre, adalet ve içişleri, kişilerin serbest dolaşımı, finansman ve bütçe, kurumlar" en zor konu başlıkları içinde yer alıyorlar.
Söz konusu konu başlıkları arasında, AB bütçesinin yüzde 80'ini oluşturan tarım ve bölgesel politikalar, ayrıca adayların net katkılarını ve alacakları yardımları da kapsayan bütçe düzenlemeleri yer alıyor.
Müzakere süreci daha başlamadan mevcut kurumsal yapılarını AB mevzuatının öngördüğü şekilde yeniden yapılandırmış, müzakereleri yürütecek ekiplerin en verimli biçimde çalışmasını sağlayacak altyapıyı hazırlamış olmak, müzakerelerde başarı açısından önem taşıyor.
Türkiye kolaylardan başlayacak
Bu arada Türkiye'nin müzakere sıralamasında ise 'kolay olan müzakere başlıklarından başlama' prensibi çerçevesinde, "gümrük birliği, malların serbest dolaşımı, devlet yardımları hariç olmak üzere rekabet, bilim ve araştırma?geliştirme, KOBİ'ler, tüketicilerin korunması, sanayi politikası ve eğitim" başlıklarının öncelikle yer alabileceği belirtiliyor.AB Komisyonuyla da görüş birliğine varılması halinde, 3 Ekim öncesinde, en kolay olan müzakere konusunda müzakere hazırlıkları başlatılabilecek.
     
    

~|~
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137