31 Temmuz 2007 Salı 00:00
Baydemir'e Kürtçe kitap soruşturması
Belediye bütçesinden bastırılan Kürtçe ve Zazaca broşürleri, temizlik kampanyası sırasında halka dağıttıran Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile Bağlar Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler hakkında soruşturma açılacak. ~|~


Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir, Diyarbakır Bağlar Belediyesi Başkanı Yurdusev Özsökmenler, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Ahmet Zirek, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İdari Mali İşler Daire Başkanı İhsan Yüce, Hesap İşleri Daire Başkanı İzzettin Özkorkmaz ve Çevre Koruma Daire Başkanı Muharrem Cebe hakkında, temizlik konusunda esnaf ve vatandaşların bilinçlendirilmesi faaliyeti kapsamında, üzerinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Diyarbakır Bağlar Belediyesinin isimleri ve amblemleri ile Türkçe, Kürtçe ve Zazaca ibareler bulunan broşürleri belediye bütçesinden ödeme yaparak bastırıp, halka dağıtmak suretiyle 13 sayılı Türk Harflerinin Kabulü ve Tatbiki Hakkındaki Kanuna aykırı hareket ettikleri gerekçesiyle soruşturma açılması istendi.

Dosya savcılıkta
Daire, Baydemir, Özsökmenler, Zirek, Yüce, Özkorkmaz, Muharrem Gebe'ye isnat edilen eylemi, haklarında hazırlık soruşturması yapılmasını gerektirecek nitelikte bularak, İçişleri Bakanının soruşturma izni vermesine ilişkin kararına yapılan itirazı oybirliğiyle reddetti. Daire, dosyayı gereğinin yapılması için Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi.
Dairenin kararında, 13 sayılı Türk Harflerinin Kabulü ve Tatbiki Hakkındaki Kanuna aykırı olarak, Türkçe dışında Zazaca ve Kürtçe içerik taşıyan broşür bastırılarak, halka dağıtıldığı belirtildi.

Broşürlerden 15 bininin, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamında yapılan piyasa araştırması sonucunda bir şirketten temin edildiği kaydedilen kararda, bu bedelin belediye bütçesinden karşılandığı vurgulandı. Broşürlerin Kürtçe ve Zazaca içeriğinin, Çevre Koruma Daire Başkanı olan Muharrem Cebe'nin, kendisi tarafından hazırlandığını ifadesinde belirttiği kaydedilen kararda, broşürlerin alımına ilişkin onay belgesi üzerinde, İdari Mali İşler Daire Başkanı İhsan Yüce ile Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Ahmet Zirek'in, söz konusu alımla ilgili düzenlenen tahakkuk müzekkeresinde ise Hesap İşleri Daire Başkanı İzzettin Özkorkmaz ile Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in imzalarının bulunduğu ifade edildi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.