13 Mart 2011 Pazar 00:00
Baykal dava açtı
CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal, avukatı aracılığıyla Ankara Nöbetçi
Asliye Hukuk Mahkemesine İklim Bayraktar hakkında tazminat davası açtı. Dava dilekçesinde söz konusu kişinin gerçek dışı, iftira ve hakaretlerde bulunduğu belirtildi ~|~

CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Odatv muhabiri İklim Bayraktar hakkında 20 bin TL manevi tazminat davası açtı. Dava dilekçesinde, İklim Bayraktar'ın, Baykal'ı kasten, bilinçli olarak hedef aldığı ve birilerinin yazdığı senaryoya sonuna kadar sadık kalarak rolünü çok iyi oynadığı belirtildi. Deniz Baykal, avukatı Muzaffer Yılmaz aracılığıyla Ankara Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesine İklim Bayraktar hakkında tazminat davası açtı. Dava dilekçesinde söz konusu kişinin gerçek dışı, iftira ve hakaretlerde bulunduğu belirtilerek, şöyle denildi: "Davalının çeşitli yazılı ve görsel basın yayın organlarında verdiği röportaj ve çıkan haberlere, müvekkil Sayın Deniz Baykal'a yönelik gerçek dışı, iftira ve hakaretlerde bulunması nedeni ile müvekkilin kişilik hakları ağır bir şekilde ihlal edilmiş olup, müvekkil lehine 7 Mart 2011 tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte 20 bin TL manevi tazminata hükmedilmesi talebidir." Dava dilekçesinde, planlı bir senaryonun hayata geçirildiğine işaret edilerek şöyle denildi: "Müvekkile yapılan iftira önceden düşünülmüş ve uygulaması gerçekleştirilmiş planlı bir senaryonun hayata geçirilmesidir. Davalı Sayın Deniz Baykal'ın özel kalemini 2 defa arayarak mutlaka kendisi ile görüşmesi gerektiğini, keza bir defa da korumasını arayarak mutlaka görüşmek istediğini belirtmiştir. Telefon görüşmelerinde konunun çok önemli olduğunu ve fotoğraf çektireceğini ifade etmiştir. Oysa davalı, müvekkil ile yapmış olduğu görüşmeye fotoğraf getirmediği gibi gazeteciliğin gerektirdiği röportaja yönelik (not alma veya kayıt altına alma) faaliyetlerde de bulunmamıştır." İklim Bayraktar'ın, basında yer alan ifadelerinde Baykal'ı neden ziyaret ettiğini açıklamadığına dikkat çekilerek, "Tüm bu hususlar, davalının ifadelerinin tutarsızlığını, olayların düzmece ve gerçek dışı olduğunu göstermektedir" denildi.

Sanal delil ve şahit oluşturma senaryosu
Dava dilekçesinde, İklim Bayraktar'ın telefonlarının dinlenmesi ihtimali çok yüksek olan kişilerle sözde olayı paylaşması ve bunu yine CHP üst düzey yöneticilerine sözde anlatmasının inandırıcı olmadığı belirtilerek, "Tüm bunlar, önceden planlanmış bir oyunun tamamlanmasına yönelik sanal delil ve şahit oluşturma senaryolarıdır" denildi. Davalının bu olayda kullanıldığı ifade edilerek, şöyle denildi: "Davalının iddiaları hiçbir şekilde gerçeği yansıtmadığı gibi müvekkil Sayın Deniz Baykal hedef alınarak CHP içerisinde kavga çıkartılmasından siyasi olarak nemalanacak olanlar da bellidir. Davalı bu olayda kullanılmıştır." Davalının Baykal'a iftira attığı belirtilerek, "Gazeteci kimliğini kullanan bir bayanın Türk siyasi hayatının en önemli unsurlarından olan müvekkil Sayın Deniz Baykal'a iftira atması ve siyasal geleceğine yönelik karalama kampanyasında bulunması kabul edilebilir bir durum değildir. Bu nedenle de davalının tazminata mahkum edilmesi gerekmektedir." İklim Bayraktar'ın kasten, bilinçli olarak Baykal'ı hedef aldığının altı çizilerek, "Birilerinin yazdığı senaryoya sonuna kadar sadık kalarak rolünü çok iyi oynamıştır" denildi. Baykal'ın, davalıya beyanlarını ve iftiralarını bu davayı açarak ispat etme olanağı tanıdığı belirtilerek, "Davalı İklim Ayfer Kaleli müvekkilin elle ve ağızla tacize uğradığını ispat etmek zorundadır" dedi.
 "Bugüne kadar da böylesine çirkin bir iftiraya maruz kalmamıştır. İklim Ayfer Kaleli kasten, bilinçli olarak müvekkili hedef almış ve birilerinin yazdığı senaryoya sonuna kadar sadık kalarak rolünü çok iyi oynamıştır. Sayın Deniz Baykal, sözde gazeteci bayana beyanlarını ve iftiralarını bugün açmış olduğumuz 20 bin TL'lik manevi tazminat davasında ispat etme olanağı tanımaktadır."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.